Na terenie między ul. Ofiar Katynia, a Warszawską nie tylko nadbudowany zostanie stary budynek, ale powstanie też nowa część oraz cała niezbędna infrastruktura techniczna, z drogami, parkingami. Pojawi się również dobudowany przeszklony pasaż, dzięki, któremu będzie się można bezpiecznie przemieszczać pomiędzy poszczególnymi segmentami. Tuż obok zobaczymy zielony labirynt, czyli ławeczki z ciekawie zaplanowaną aranżacją zieleni, małą architekturą oraz oświetleniem. Przedsięwzięcie obejmuje budynki A, B i C, które mają być ze sobą połączone.
CZYTAJCIE TEŻ:
Dąbrowa Górnicza: w Strzemieszycach powstanie Park Grabocin
Dąbrowa Górnicza: Centrum kultury powstaje w Strzemieszycach
W starych budynkach zdemontowane zostały drzwi, drewniana boazeria, ściany działowe, skute zostały tynki. Nie ma już dachu i części ścian. Zalane zostały także piwnice, które nie nadawały się do wykorzystania.
– W budynku C zostały zakończone prace żelbetowe i wszystkie związane z murowaniem na etapie drugiej kondygnacji. Teraz będziemy montować dach – mówi kierownik robót Piotr Kurtyka z dąbrowskiej firmy PRB A. Piaskowski i Spółka. – Jeżeli chodzi o budynek A, to zostały wykonane wszelkie prace wyburzeniowe, została tylko część murarskich. Wykonujemy podstemplowanie pod strop pierwszego piętra. W budynku B od strony ul. Warszawskiej będziemy podpinać kanalizację, a potem wyburzamy ostatnią ścianę od strony wschodniej. Wylewamy fundamenty i będziemy się stopniowo piąć z pracami w górę – dodaje.
Cały obiekt będzie odpowiednio ocieplony, będą też nowe wszystkie instalacje i kanalizacja. Nie zabraknie widny dla osób niepełnosprawnych, a nad salą ze scena pojawi się balkon, z którego także będzie można obserwować to, co dzieje się na dole. Wartością dodaną będzie zielony dach, tak więc kto będzie miał predyspozycje ogrodnicze będzie je mógł tam wykorzystać. Na zewnątrz stanie także plenerowa scena.
Wytyczne wypracowane podczas wcześniejszych warsztatów z mieszkańcami zostały przekazane architektom, którzy na ich podstawie stworzyli projekt „Biblioteki PLUS”. Łączy on w sobie tradycyjne funkcje biblioteki z przyjazną przestrzenią publiczną sprzyjającą spotkaniom i integracji mieszkańców dzielnicy.
– Na pewno ciekawym uzupełnieniem funkcji tego miejsca, będzie segment służący za salę wielofunkcyjną, w którym można będzie organizować pokazy filmowe – mówi wiceprezydent miasta Marcin Bazylak. – Warto inwestować w ten obiekt, bo ma on także wartość historyczną. Właśnie tam mieściło się pierwsze w Zagłębiu stacjonarne kino – dodaje.
Koszty tego przedsięwzięcia zgodnie z umową wynoszą nieco ponad 7,1 mln zł. Planowany termin zakończenia robót to 30 czerwca 2018 roku.
Na zmiany przygotowana jest też sama filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzemieszycach, która ma swoją długą historię. Działa tutaj od 1949 roku, a więc 68 lat. Od 1975 roku jest to natomiast filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wcześniej w tym miejscu mieściło się m.in. liceum ogólnokształcące oraz spółdzielnia rzemieślnicza.
Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska
Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?
KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?