Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Kolorowej Skarpety ponownie w Katowicach. Uczestnicy pobiegną leśnymi ścieżkami, dla osób z zespołem Downa. Ruszyły zapisy

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Licząca dokładnie 3,21 km trasa będzie przebiegać leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty. Będzie można ją pokonać biegiem, marszem lub spacerem.
Licząca dokładnie 3,21 km trasa będzie przebiegać leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty. Będzie można ją pokonać biegiem, marszem lub spacerem. fot. Lucyna Nenow - ARC
W sobotę, 26 marca, w Katowicach odbędzie się już V edycja „Biegu Kolorowej Skarpety”, na rzecz osób z zespołem Downa. Trasa poprowadzi leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty. Trwają zapisy.

Pobiegną leśnymi ścieżkami dla dzieci z zespołem Downa

W sobotę 26 marca, z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, Fundacja Arka Noego zorganizuje kolejną edycję Biegu Kolorowej Skarpety. Licząca dokładnie 3,21 km trasa będzie przebiegać leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty. Będzie można ją pokonać biegiem, marszem lub spacerem. Wszystko rozpocznie się o godz. 10.00.

Biuro zawodów, gdzie należy się zarejestrować i odebrać pakiety startowe, będzie otwarte od godz. 9.00. Udział w wydarzeniu mogą wziąć osoby powyżej 16 roku życia. Tym razem, dzięki dofinansowaniu z urzędu miasta, nie jest pobierana opłata startowa.

- Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie - podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.

W czasie Biegu Kolorowej Skarpety odbędzie się kiermasz, w trakcie którego będzie można zakupić prace wielkanocne i wiosenne uczniów Arki Noego, a tym samym wesprzeć placówkę.

Naturalna potrzeba ruchu

Osoby z zespołem Downa każdego dnia pokazują nie tylko jak pokonywać trudności, ale także osiągać sportowe rekordy.

- Mogą one uprawiać praktycznie każdą aktywność fizyczną. Ograniczeniem są tutaj jedynie wady towarzyszące, na przykład wady serca, czy postawy. Regularny ruch w przypadku osób z Trisomią 21 jest szczególnie ważny, ponieważ z powodu czynników genetycznych mają one tendencję do tycia - mówi Krzysztof Przybyłowski, nauczyciel wychowania fizycznego w NSSP Arka Noego w Katowicach.

Dziś coraz częściej osoby z zespołem Downa występują w reklamach, filmach, są bohaterami programów telewizyjnych oraz z powodzeniem startują w sportowej rywalizacji. Kilka miesięcy temu media informowały o 23-letnim Bartoszu Matusiewiczu, który ma na swoim koncie liczne sukcesy sportowe. Miłość do sportu u Bartka rozpoczęła się przypadkowo.

W związku z tym, że ma dość poważną wadę kręgosłupa, zalecono mu zajęcia rehabilitacyjne na basenie. Szybko je polubił i zaczął normalnie trenować pływanie. Jego rodzice jeżdżą na nartach i bardzo chcieli, by ich syn również się tego nauczył. Zaczęli więc zabierać go w góry, a chłopak pokochał ten sport. Obecnie trenuje pływanie, narciarstwo, a także triathlon.

Aktywność fizyczna osób z zespołem Downem jest bardzo ważna.

- Należy pamiętać też o tym, że dzieci z tą chorobą często mają obniżone napięcie mięśniowe, dlatego sport jest elementem rehabilitacji – tłumaczy Krzysztof Przybyłowski. -Określone ćwiczenia przyczyniają się do poprawy ich koordynacji ruchowej. Każdego rodzaju aktywność, która nie jest przeciwskazaniem pod względem medycznym, a także nie pogłębia w pewien sposób wad, jest wskazana - dodaje.

Pedagog podkreśla, że u dzieci i młodzieży z Trisomią 21, podobnie jak u ich zdrowych rówieśników, istnieje naturalna potrzeba ruchu. Ważne, aby była zaspakajana w odpowiedni sposób.

- Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego i nie ma problemu z zachęceniem ich do ćwiczeń. Niektórzy dodatkowo biorą udział w zajęciach karate i pływania. Jeszcze inni jeżdżą na nartach czy rowerze. Jednocześnie normalność dzieci z Trisomią 21 zdecydowanie różni się od ich zdrowych rówieśników. Ich codzienne funkcjonowanie jest zależne od drugiej osoby. Dzieci z zespołem Downa rzadziej spotykają się z rówieśnikami, z którymi mogą aktywnie spędzać czas, dlatego tak ważne jest ich aktywizowanie i usamodzielnianie w codziennych sytuacjach - zaznacza Krzysztof Przybyłowski.

Z powodu panującej pandemii koronawirusa nie wszystkie zajęcia w NSPP Arka Noego mogły odbyć się stacjonarnie. Dotyczyło to również lekcji wychowania fizycznego. Jednak dzięki kreatywności nauczycieli w tworzeniu zajęć udało zachęcić się uczniów do przeróżnej aktywności fizycznej.

- Na co dzień, jak najwięcej zajęć staram się realizować na świeżym powietrzu, są one dostosowane, dostępne i w możliwościach percepcyjnych danych dzieci czy danej klasy, mocno zindywidualizowane. W przypadku zajęć on-line było podobnie. Ważna była kreatywność oraz pamiętanie o tym, aby zajęcia były maksymalnie bezpieczne dla uczniów - zaznacza Krzysztof Przybyłowski.

Ci ze starszych klas radzili sobie samodzielnie, młodszym z reguły towarzyszyli rodzice.

-

- Do zajęć wykorzystywałem przedmioty, jakie każdy miał w domu, m.in. papier toaletowy, ręczniki, czy skarpetki. Pojawiły się również wirtualne gry ruchowe, czy muzyka, która przydała się do nauki układów tanecznych – opisuje Krzysztof Przybyłowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera