Bielscy strażnicy miejscy zostali wyposażeni w tasery

  Bielscy strażnicy miejscy zostali wyposażeni w tasery

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Całkowitego zakazu stosowania taserów żąda Amnesty International.

  Całkowitego zakazu stosowania taserów żąda Amnesty International. ©fot. Jacek Drost.

  Bielskie ulice patrolują strażnicy miejscy wyposażeni nie tylko w pałki, kajdanki i miotacze gazu. 10 z nich ma tasery, czyli broń obezwładniającą, która wystrzeliwuje elektrody.
  Całkowitego zakazu stosowania taserów żąda Amnesty International.

  Całkowitego zakazu stosowania taserów żąda Amnesty International. ©fot. Jacek Drost.

  Mogą nimi trafić do celu odległego o 5 metrów. Broń razi wysokim napięciem. Pierwsze na Śląsku tasery miała Straż Miejska w Bytomiu.

  - U osób chorych na serce porażenie prądem może wywołać niebezpieczne zaburzenie jego rytmu. Strażnicy muszą być bardzo dobrze przeszkoleni, również w reanimacji - mówi bielski kardiolog Klaudiusz Komor. Broń jest też niebezpieczna dla osób pod wpływem alkoholu, narkotyków i niektórych leków.

  Zakończone haczykami elektrody mogą wbić się w ciało tak głęboko, że może być potrzebna pomoc chirurga. Źle może się skończyć trafienie w oko, a upadek trafionej osoby, której zwiotczeją mięśnie, może wywołać urazy kręgosłupa czy głowy.

  Tylko w USA i Kanadzie, w ciągu 8 lat, od paralizatorów elektrycznych zginęło ponad 300 osób. Najgłośniejszy był przypadek śmierci Roberta Dziekańskiego na lotnisku w Vancouver. Całkowitego zakazu ich stosowania na świecie żąda Amnesty International.

  Bielscy strażnicy znają groźne skutki użycia taserów. Poznali je podczas szkoleń, które przeszło 21 z nich. Na razie żaden z bielskich funkcjonariuszy nie użył swojej nowej broni. Nieoficjalnie strażnicy nie kryją, że nie sposób na odległość ocenić, czy napastnik nie jest chory na serce, a większość agresywnych osób znajduje się pod wpływem alkoholu bądź (coraz częściej) narkotyków.

  Paralizatory kupiono w Bielsku w grudniu 2009 roku, zaraz po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o strażach gminnych, zezwalającej na używanie taserów jako środków przymusu bezpośredniego. Wydano na nie wówczas 32 tys. zł. Długo leżały w magazynie, w końcu trafiły do strażników i nadal są atrapami.

  Czy był sens wydawania pieniędzy na taki sprzęt i szkolenie funkcjonariuszy? Większość straży miejskich w województwie nie zdecydowało się na podobne inwestycje.

  - Nie mamy paralizatorów i nie myślimy o ich zakupie. Do tego trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, bo urządzenia nie do końca są bezpieczne dla ludzi. Mamy inne, wystarczające naszym zdaniem, narzędzia do skutecznego pełnienia służby - powiedział nam wczoraj Andrzej Cader, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Żywcu.

  Jarosław Klimaszewski, przewodniczący komisji bezpieczeństwa i samorządności bielskiej Rady Miejskiej, od nas dowiedział się o wyposażeniu strażników w tasery. - To duża odpowiedzialność i poważne zagrożenie - skomentował.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straznicy

  dziunek niemcy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 40

  ... teraz to juz babcie pitruszka i kwiatkami handlowac nie beda.najlepiej jakby probe przeprowadzili miedzy soba,na rodzinie lub znajomych i na 100% pewne ze by tego badziewia nie uzywali.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  troszke faktow nie mitow

  das (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 34

  Ponieważ TASER działa na poziomie centralnego układu nerwowego - przed jego działaniem nie można się obronić, działa równie bezwzględnie na najsilniejsze i najbardziej sprawne fizycznie osoby....rozwiń całość

  Ponieważ TASER działa na poziomie centralnego układu nerwowego - przed jego działaniem nie można się obronić, działa równie bezwzględnie na najsilniejsze i najbardziej sprawne fizycznie osoby.

  Jej działanie nie pozostawia jednak żadnych długotrwałych następstw, a przeprowadzane wielokrotnie badania wykazują jej obojętność dla pracy mięśnia sercowego lub rozruszników serca.

  Zasięg działania TASER'a wynosi 4,60 metra, a sygnał obezwładniający pokonuje nawet barierę, jaką stanowi warstwa ubrania o łącznej grubości 5 cm.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do lolo

  giga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 69 / 26

  Lolo, żałosny jesteś. Wyjdź na świeże powietrze, zrób parę głębokich wdechów, bo z tej frustracji to ci żyłka pęknie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobre

  lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 38

  od ponad roku nosza tasery a jakis zapiździały dziennikarzyna teraz dopiero załapał, w krywultowskiej kronice tez o tym pisali. jeden dziennikarzyna na dwóch etatach? Widać obiektywizm mediów...rozwiń całość

  od ponad roku nosza tasery a jakis zapiździały dziennikarzyna teraz dopiero załapał, w krywultowskiej kronice tez o tym pisali. jeden dziennikarzyna na dwóch etatach? Widać obiektywizm mediów krywultowski dziennikarzyna pisze dla DZ.Z. a to dobre. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tasery....

  prof.B.Gabka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 100 / 66

  Stosujcie do momentu kiedy zabijecie niewinnego czlowieka.Ktos wytoczy proces,wygra ciezkie miliony i przestaniecie tak na bezdurno nasladowac yankesow.Najlepsza jest dobra pala i gazem po...rozwiń całość

  Stosujcie do momentu kiedy zabijecie niewinnego czlowieka.Ktos wytoczy proces,wygra ciezkie miliony i przestaniecie tak na bezdurno nasladowac yankesow.Najlepsza jest dobra pala i gazem po oczach.Jak MO lub ZOMO.Stare wyprobowane dobre metody.I bezpieczne.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  heh

  zerg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 46

  To teraz w Bielsku bydzie jak w amerykanskich filmach. Nikt nie podskoczy Szeryfowi :P

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo