MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielskie wysypisko śmieci nie spełnia unijnych norm

Jacek Drost
Bielskie składowisko śmieci szybko się zapełnia
Bielskie składowisko śmieci szybko się zapełnia archiwum
Ponad 57 mln zł otrzyma gmina Bielsko-Biała na budowę nowoczesnego składowiska odpadów. Informacja o dofinansowaniu dotarła właśnie do Ratusza.

Budowa składowiska to konieczność, bo istniejące w bielskiej dzielnicy Lipnik przypomina tykającą bombę ekologiczną - nie dość, że nie prowadzi się na nim selekcji śmieci, to na dodatek szybko się zapełnia. Ekolodzy komentują, że już dawno problem mógł zostać rozwiązany, gdyby urzędnicy chcieli ich słuchać.

- Budowa nowoczesnego składowiska to konieczność - przyznaje Wiesław Pasierbek, prezes bielskiego Zakładu Gospodarki Odpadami. Dodaje, że Bielsko-Biała jest jedną z nielicznych gmin, gdzie w tej sprawie przez wiele lat niewiele się robiło, więc obecnie sytuacja wygląda tak, że prawie 99 procent odpadów ląduje w ziemi, zamiast w sortowni czy kompostowni. Wielu samorządom udało się załapać na programy prowadzone w latach 2003-2007, więc zdobyły pieniądze na unowocześnienie swoich składowisk. Bielsko-Biała zostało w tyle.

Działające w dzielnicy Lipnik wysypisko nie spełnia unijnych norm, których część zacznie obowiązywać w 2010 roku, a wszystkie od 2013. Jeśli nic się nie zmieni, gmina będzie płacić olbrzymie kary. Na początku 2000 r. na składowisku, o powierzchni 50 ha, została zamknięta jedna kwatera, druga (wyłożona już specjalną folią) szybko się zapełnia, powstaje trzecia o poj. 650 tys. metrów sześc., która będzie gotowa pod koniec roku.

- Gdy powstaną sortownia czy kompostownia, to już tak szybko trzecia kwatera nie będzie się zapełniać. Poza tym, jeśli zaczniemy sortować odpady, to trafią do niej śmieci już posortowane, lżejszego gatunku. Na razie jednak wszystkie odpady idą do ziemi - dodaje prezes Pasierbek.

Dlatego powstanie składowiska z prawdziwego zdarzenia jest dla Bielska-Białej i okolicy tak ważne. Na informację o dofinansowaniu przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego inwestycji czekano od dawna.

- Nasz projekt, o który walczyliśmy od wielu lat, został wreszcie pozytywnie zaopiniowany. Czekamy na oficjalne potwierdzenie tej informacji - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego Urzędu Miasta.

Cała inwestycja będzie kosztować ponad 81 mln zł. Za te pieniądze powstaną, m.in. sortownia z nowoczesną linią sortowniczą, kompostownia, magazyn odpadów niebezpiecznych, punkt rozbiórki odpadów wielkogabarytowych. Ponadto zostanie wybudowana infrastruktura z drogami, zbiornikami przeciwpożarowymi i siecią energetyczną.

- Myślimy także o tym, by z nowoczesnego składowiska mogło korzystać także sześć sąsiednich gmin - dodaje Ficoń.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie inwestycji. Budowa potrwa około dwa lata.

- Problem śmieci zostanie na wiele lat rozwiązany - podkreśla prezes Pasierbek.

Jacek Bożek, lider ekologicznego Klubu Gaja, mówi, że już dawno proponowali urzędnikom, że pokażą im, jak należy zdobyć pieniądze i wprowadzić kompleksowy recykling.

- Nie chcieli nas słuchać, choć Kołobrzeg czy inne miejscowości skorzystały z naszych rad. To smutne, że w podbielskiej gminie Wilkowice jest pełny recykling, a w 180-tysięcznym mieście jeszcze go nie ma - mówi Bożek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni