Bielsko-Biała bez drzew przy Teatrze Polskim?! Wraca temat kontrowersyjnej wycinki

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W obronę drzew zaangażował się mocno poseł PiS z Bielska-Białej Grzegorz Puda, wówczas wiceminister inwestycji i rozwoju. W 2019 r. wyraził satysfakcję, że wycinka w centrum Bielska-Białej została wstrzymana
W obronę drzew zaangażował się mocno poseł PiS z Bielska-Białej Grzegorz Puda, wówczas wiceminister inwestycji i rozwoju. W 2019 r. wyraził satysfakcję, że wycinka w centrum Bielska-Białej została wstrzymana Facebook.com/ministerpuda
Udostępnij:
Z centrum Bielska-Białej mogą zniknąć drzewa rosnące tuż obok Teatru Polskiego, a także inne znajdujące się w wzdłuż linii kolejowej wiodącej przez miasto. PKP złożyło wniosek o wydanie pozwolenia na wycinkę 217 drzew! Sprawą zajmuje się Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. A poseł Lewicy Przemysław Koperski interpeluje do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy nawiązując do jego deklaracji z 2019 r. i chce wiedzieć, jak minister teraz planuje zapobiec wycince.

Drzewa rosnące w centrum Bielska-Białej wzdłuż przebiegającej linii kolejowej 139 mogą zostać wycięte, choć wydawało się, że ten temat został ostatecznie zamknięty w 2019 r. Wówczas na wieść o planowanej wycince drzew m.in. rosnących tuż przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, mieszkańcy skupieni wokół grupy „Bielszczanie dla drzew” (i nie tylko oni) stanęli stanowczo w ich obronie.

W petycji, pod którą podpisało się 4,8 tys. osób, wskazywali m.in. że te konkretne drzewa stanowią barierę przed hałasem, są niezwykle cenne w architekturze krajobrazu miasta, tworzą zieloną infrastrukturę i jedyną taką wyspę zieleni w tej części Bielska-Białej.

Interweniował także dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Witold Mazurkiewicz, który wysłał wniosek do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o wprowadzenie zmian do rozporządzenia nakazującego spółce PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. wycinkę drzew w odległości 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego.

W obronę drzew zaangażował się mocno poseł PiS z Bielska-Białej Grzegorz Puda, wówczas wiceminister inwestycji i rozwoju. M.in. po jego interwencjach poselskich Ministerstwo Infrastruktury wstrzymało wycinkę zapowiadając jednocześnie zmiany w rozporządzeniu. - Cieszę się, że pan minister w pełni zgodził się z moją argumentacją i dzięki temu wycinka została wstrzymana - podkreślał wiceminister Puda w mediach społecznościowych.

Nie przeocz

Jednak nowelizacja rozporządzenia nie rozwiązała problemu, na co jeszcze w 2019 r. zwracali uwagę przedstawiciele społeczności „Bielszczanie dla drzew”. - To z pewnością dobra wiadomość i zmiana prawa, która ocali drzewa w innych częściach Polski. Niestety niekoniecznie te, które rosną w centrum Bielska-Białej. Nasz sceptycyzm wiąże się z usytuowaniem linii kolejowej w centrum Bielska-Białej, która biegnie w przekopie. Według nowych przepisów drzewa mogą być w odległości nie mniejszej niż 6m od górnej krawędzi przekopu – wskazywali.

I temat wycinki wrócił - w grudniu 2020 r. spółka PKP zwróciła się do bielskiego Ratusza z wnioskiem o zgodę na wycięcie drzew wzdłuż linii kolejowej 139 wiodącej przez centrum miasta. Bielscy urzędnicy przekazali sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zdecydowało, że ma się nią zająć Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.

- Otrzymaliśmy postanowienie SKO oraz wniosek PKP - przyznaje Magda Fritz, rzeczniczka bielskiego starostwa. Chodzi o wycinkę dokładne 217 drzew. W starostwie mają jednak wątpliwości natury formalnej - dwie działki, na których rosną przeznczone do wycinki drzewa są własnością gminy Bielsko-Biała, a cztery należą do Skarbu Państwa.

- Mamy wątpliwości, czy starosta bielski jest organem właściwym miejscowo do podjęcia decyzji dotyczącej gruntów Skarbu Państwa znajdujących się na terenie Bielska-Białej - wyjaśnia Magda Fritz. W efekcie bielskie starostwo zwróciła się z tym pytaniem do SKO i aktualnie czeka na odpowiedź.

Zobacz koniecznie

Tymczasem Przemysław Koperski, poseł Lewicy z Bielska-Białej, zwrócił się z interpelacją do ministra Grzegorza Pudy przypominając mu o jego deklaracjach uratowania drzew w centrum Bielska-Białej. - Panie ministrze, sam pan podnosił w 2019 r., że drzewostan przy teatrze składa się z drzew mających często ponad 100 lat, w większości będących w dobrym stanie, a wycięcie ich będzie nieodwracalną stratą dla przyrody i zniszczy jedną z pereł krajobrazu miejskiego Bielska-Białej - wskazuje Koperski.

W interpelacji zadaje pytanie, czy i jak minister Puda planuje zapobiec wycince drzew w rejonie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, jak ocenia szanse pozostawienia w obecnym kształcie przylegającego do Teatru Polskiego drzewostanu, a także czy i jak mieszkańcy Bielska-Białej mogą pomóc w uratowaniu drzew przy Teatrze Polskim.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie