Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Biskup ordynariusz w areszcie [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Bp Roman Pindel odwiedził Areszt Śledczy w Bielsku-Białej
Bp Roman Pindel odwiedził Areszt Śledczy w Bielsku-Białej materiały Diecezji bielsko-żywieckiej
Bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej odwiedził osadzonych w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej. W kaplicy aresztu modlił się wraz z grupą osadzonych mężczyzn, którym podarował egzemplarze Pisma Świętego.

Bp Roman Pindel bielski areszt odwiedził w czwartek. Poinformował o tym oficjalny serwis diecezji bielsko-żywieckiej. Ordynariusz spotkał się z dyrekcją i kierownictwem więzienia, zobaczył cele, a także pomieszczenia spotkań z rodzinami w czasie widzeń.

W kaplicy dla wiernych różnych wyznań, jaka od 2008 roku znajduje się w bielskim Areszcie Śledczym, biskup spotkał się z grupą osadzonych, z którymi wspólnie modlił się i rozważał wymowę obecnego w kaplicy obrazu Jezusa Miłosiernego. Zwrócił uwagę, że motyw więzienia jest bardzo ważny w historii chrześcijaństwa. Przypomniał, że Chrystus został skazany przez dwie władze na więzienie i śmierć, a Ewangelia w pierwszych dziesiątkach lat była głoszona w dużych miastach i w więzieniu.

Biskup przybliżył osadzonym także postać Jacquesa Fescha, który jest kandydatem do wyniesienia na ołtarze, a który w wieku 27 lat został skazany na śmierć za zastrzelenie policjanta w ucieczce po napadzie rabunkowym w Paryżu. Gdy po ujęciu trafił do więzienia, nawrócił się pod wpływem kapelana więzienia i głęboko wierzącego adwokata. Skruszony, przyjął ze spokojem wyrok, który wykonano 1 października 1957 r. Jego dziennik „Za pięć godzin zobaczę Jezusa” (tymi słowami Fesch w dniu egzekucji dał świadectwo swojej wiary) ukazał się w druku.

Biskup Pindel przypomniał też historię polskich męczenników w Peru - ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy zostali zastrzeleni przez terrorystów „Świetlistego szlaku. Zwrócił uwagę, że po śmierci franciszkanów biskup Luis Bambarén, ordynariusz rejonu Chimbote, udał się do więzienia, gdzie odbywali swoją karę przywódcy „Świetlistego szlaku” odpowiedzialni za śmierć. Hierarcha dowiedział się wtedy, że franciszkanie zginęli z powodu swojej wiary, którą żyli i którą głosili, i do której zachęcali. Twórca partyzantki marksistowsko-maoistowskiej przeprosił biskupa za śmierć zakonników i uznał to za błąd.

- Nie pierwszy raz w dziejach Kościoła widzimy, że śmierć męczennika przyczynia się do nawrócenia zabójcy, prowadzi do przemiany życia i zmiany w myśleniu wielu osób – podkreślał bp Pindel.

W trakcie wizyty w areszcie biskup rozdał osadzonym Nowy Testament i przekazał egzemplarze Biblii bibliotece więziennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!