MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: dyspozytornia Bielskiego Pogotowia Ratunkowego do likwidacji?! Jest stanowczy sprzeciw

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
materiały prasowe bielskiego starostwa
Rada Miejska Bielska-Białej jednogłośnie podjęła uchwałę, w której sprzeciwia się planom likwidacji dyspozytorni działającej przy Bielskim Pogotowiu Ratunkowym. – Likwidacja dyspozytorni odbije się niekorzystnie na jakości życia 670 tys. osób z regionu – podkreślają.

Bielscy radni uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec planów likwidacji dyspozytorni działającej przy Bielskim Pogotowiu Ratunkowym podjęli na sesji we wtorek 28 kwietnia. Projekt takiej uchwały zgłosił przewodniczący klubu radnych Wspólnie dla Bielska-Białej Karol Markowski.

– Likwidacja dyspozytorni odbije się niekorzystnie na jakości życia 670 tys. osób zamieszkujących subregion południowy województwa śląskiego - podkreślał radny Markowski.

Dyspozytornia przy Bielskim Pogotowiu Ratunkowym to obecnie jedna z pięciu takich placówek w województwie śląskim. Zarządza pracą 25 zespołów ratownictwa medycznego. Obejmuje swoim działaniem teren powiatów bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego oraz miasto Bielsko-Biała. Zabezpiecza ok. 670 tys. mieszkańców.

Skąd właściwie taka obawa? 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie art. 25a ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zgodnie z którym „w województwie mazowieckim oraz w województwie śląskim wojewodowie mogą utworzyć i prowadzić dwie dyspozytornie medyczne”. W Bielsku-Białej podkreślają, że służby wojewody śląskiego nie udzielają odpowiedzi na pytania płynące z różnych instytucji Beskidów w tej sprawie. Dlatego apel przeciwko likwidacji dyspozytorni poparli wszyscy obecni na sesji radni z klubów - Wspólnie dla Bielska-Białej, Prawo i Sprawiedliwość oraz Niezależni.BB.

- Likwidacja tej świetnie działającej dyspozytorni odbije się niekorzystnie na jakości udzielania pomocy osobom zamieszkującym subregion południowy województwa, w tym naszego miasta. Spowoduje to konieczność „zbudowania” praktycznie nowego zespołu ludzi, którzy zdecydują się wykonywać pracę wymagającą ogromnej wiedzy oraz odporności na stres – argumentują bielscy radni w podjętej uchwale.

Zwracają uwagę, że w pracy dyspozytorni bielskiego pogotowia ważna jest bardzo dobra znajomość ukształtowania i zróżnicowania terenu (teren obsługiwany przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe znajduje się na obszarach górskich, niejednokrotnie trudno dostępnych) i rozdrobnienia administracyjnego, jaki występuje na obszarze jej działania (często powtarzalne nazwy miejscowości, przysiółków, a także ulic). Ma to ogromny wpływ na prawidłową i szybką lokalizację miejsca zdarzenia i uzyskanie jak najkrótszego czasu dojazdu do niego ratowników medycznych.

Uchwała ze sprzeciwem w sprawie planów likwidacji dyspozytorni Bielskiego Pogotowia Ratunkowego została skierowana do władz centralnych - m.in. do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz do parlamentarzystów z okręgu bielskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni