Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Harcówka w Cygańskim Lesie zachwyca swoim wyglądem po modernizacji

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Budynek przy ulicy Startowej 9 był przed wojną Domem Harcerza.  Został otwarty 18 września 1938 roku. Obecnie służy klubowi sportowemu Rekord Bielsko-Biała.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budynek przy ulicy Startowej 9 był przed wojną Domem Harcerza. Został otwarty 18 września 1938 roku. Obecnie służy klubowi sportowemu Rekord Bielsko-Biała.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Harcówka w Cygańskim Lesie zachwyca po modernizacji. Budynek przy ulicy Startowej 9 był przed wojną Domem Harcerza. Stanowił punkt spotkań dla młodych ludzi, w którym mogli się oni kształcić. Obecnie należy do klubu sportowego Rekord Bielsko-Biała.

Harcówka w Cygańskim Lesie

W czwartek, 27 stycznia, odbyła się prezentacja zmodernizowanej Harcówki w Cygańskim Lesie, a także spotkanie historyczne, podczas którego przybliżono historię tego budynku.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

O przeszłości Domu Harcerza w Mikuszowicach Śląskich opowiedział Jakub Krajewski z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

- Dom Harcerza był ważnym ośrodkiem krzewienia kultury w zamieszkiwanych w większości przez Niemców Mikuszowicach Śląskich (aktualnie jest to jedno z osiedli Bielska-Białej). Został otwarty 18 września 1938 roku. W uroczystości m.in. uczestniczyli: wojewoda śląski Michał Grażyński, starosta bielski Władysław Bocheński oraz burmistrz Bielska Władysław Przybyła - zaznaczył Krajewski.

Na parterze znajdowały się wówczas dwie sale i sanitariaty, na piętrze mieszkanie gospodarza obiektu. Na tylnej ścianie obiektu zainstalowano umywalnię polową. Wokół niego rozstawiano namioty, w których biwakowali harcerze.

Prowadzona tutaj była działalność edukacyjna i wychowawcza. Budynek służył Związkowi Harcerstwa Polskiego do 1996 r. Potem przeszedł w prywatne ręce, a w czerwcu 2017 roku kupili go Bożena i Janusz Szymurowie, aby przeznaczyć go na działalność Rekordu.

Nie przeocz

- Skorzystaliśmy z okazji, że można było nabyć ten obiekt. Posiada on niezwykle interesującą historię. Był symbolem polskości na tych terenach i służył młodym ludziom. To, że obecnie należy do klubu sportowego Rekord Bielsko-Biała traktuję więc jako pewną kontynuację - mówi Janusz Szymura, prezes Rekordu.

W grudniu ubiegłego roku przed obiektem została zamontowana tablica upamiętniająca powstanie Domu Harcerza.

- Współcześnie obiekt pełni rolę administracyjną. Znajdują się w nim księgowość klubu oraz sala konferencyjna. Pozostaje również otwarty dla tych wszystkich osób, które chciałyby zobaczyć jak on teraz wygląda - dodaje.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera