Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała ma logo 70-lecia połączenia Bielska i Białej Krakowskiej. Wielki baner zawisł na budynku ratusza

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Logo znalazło się na banerze, jaki zawisł na budynku bielskiego ratusza
Logo znalazło się na banerze, jaki zawisł na budynku bielskiego ratusza Szymon Gąsowski/ Wydział Prasowy UM BB
Z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Bielska-Białej (przez połączenie Bielska i Białej Krakowskiej), miasto przygotowało specjalne logo tego wydarzenia oraz gadżety z nim związane. Logo 70-lecia połączenia Bielska i Białej zostało zaprezentowane w środę 23 grudnia na budynku bielskiego ratusza.

Bielsko-Biała formalnie powstało 1 stycznia 1951 r. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1950 r. na ten temat brzmiało: „powiaty miejskie Bielsko i Biała Krakowska w województwie katowickimi łączy się w jeden powiat miejski Bielsk-Biała w tymże województwie”. Dokument sygnował ówczesny prezes rady Ministrów Józef Cyrankiewicz.

1 stycznia 2021. Bielsko-Biała będzie świętowało 70-lecie. Z tej okazji już w środę 23 grudnia na budynku ratusza został zawieszony baner prezentujący logo i oprawę graficzną tego wydarzenia.

Jak informują bielscy urzędnicy na logo składa się pomarańczowo-zielony napis 70 lat razem Bielsko-Biała. Siódemka jest zielona, a zero imituje dwukolorowe serce – po jednej stronie pomarańczowe, po drugiej zielone, przecięte białą wijącą się wstęgą. Serce symbolizuje oba miasta i dzielącą je rzekę Białą.

Zobacz koniecznie

- Logo może być wykorzystywane w przestrzeni publicznej – na banerach czy bilboardach, ale też na urzędowym papierze i kopertach do korespondencji, ulotkach i zaproszeniach oraz materiałach promocyjnych. Będzie go można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta - informują w bielskim Ratuszu.

Warto dodać, że wraz z logo powstały projekty gadżetów związanych z 70-leciem i motyw dekoracyjny. Są torby papierowe, długopisy, kubki, koszulki, bandany, maski ochronne, smycze reklamowe, a nawet ramki na rejestracje samochodowe.

Na motyw dekoracyjny składa się natomiast kolorowa grafika przedstawiająca Bielsko i Białą wraz z łączącym je mostem oraz budynkami charakterystycznymi dla miasta – Teatrem Polskim, katedrą św. Mikołaja, ewangelickim kościołem Zbawiciela i Zamkiem Książąt Sułkowskich oraz Ratuszem, kamienicą Pod Żabami, kościołem Opatrzności Bożej i kościołem ewangelickim im. Marcina Lutra. Autorem projektu jest bielszczanin Piotr Wisła, grafik, malarz i rysownik.

Nie przeocz

Z powodu pandemii koronawirusa 70-lecie połączenia Bielska i Białej nie będzie świętowane tak hucznie, jak wcześniej planowano. - O tym, jakie wydarzenia zostaną zorganizowane dla uczczenia rocznicy, tak naprawdę zdecyduje sytuacja związana z pandemią – przyznają urzędnicy.

Wydarzenia z obchodami będą odbywały się głównie w instytucjach kultury i miejskich placówkach oświatowych. W zależności od rozwoju sytuacji związanej z pandemią planowane są koncerty i dwudniowa konferencja naukowa.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera