Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała ma nowy efektowny mural. Zielone Płuca ZDJĘCIA

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Nowy mural w Bielsku-Białej powstał na ścianie firmy Befaszczot
Nowy mural w Bielsku-Białej powstał na ścianie firmy Befaszczot Łukasz Klimaniec
Nowy mural w Bielsku-Białej powstał na ścianie firmy Befaszczot, najstarszego w mieście czynnego - od 142 lat - zakładu. To efekt projektu „Powietrze nie zna granic”, jaki realizowało stowarzyszenie Euroregion Beskidy.

Nowy mural w Bielsku-Białej znajduje się na ścianie firmy Befaszczot przy ul. Paderewskiego. Przedstawia drzewo w formie płuc wkomponowane w beskidzki krajobraz – widać dom beskidzki, góry w tle i owce, które pasą się na łące przed domem.

Zobacz zdjęcia nowego muralu w Bielsku-Białej:

Autorem muralu jest Dawid Celek, grafik i architekt, który ma na koncie m.in. muralu poświęconego angielskiemu muzykowi Davidowi Bowiemu, a także mural w Bielsku-Białej – „Matka Ziemia” w Parku Słowackiego. Jak wyjaśnia Marcin Filip, dyrektor Biura Euroregionu Beskidy, mural na ścianie Befaszczotu to efekt projektu realizowanego przez Euroregion.

- Projekt „Powietrze nie zna granic” jest nastawiony na edukację i podnoszenie świadomości mieszkańców regionu, że powietrze trzeba chronić, że to wspólne dobro, które przepływa przez pograniczne polsko-czesko-słowackie. Zdecydowaliśmy się na mural, by osoby, które zwiedzają szlak bielski murali, czy po prostu tędy przechodzą, mogły mieć refleksję, jak istotną sprawą jest dbanie o czystość powietrza – zaznacza Marcin Filip.

Jan Bierówka, prezes Befaszczot przypomniał, że mural powstał na najstarszej w Bielsku-Białej ścianie czynnego zakładu, liczącego 142 lata.

- Gdy przychodziłem do tego zakładu na tej ścianie było malowidło, reklama bielskiej fabryki szczotek i pędzli. Ale tynk odpadał, ścianę trzeba było odnowić, a gdy już ją odnowiliśmy uznaliśmy, że byłoby dobrze, gdyby coś na niej się znalazło. Początkowo myślałem, że skoro jest tu kwartał ulic związanych z odzyskaniem niepodległości - Paderewskiego, Legionów, Piłsudskiego, to może mural nawiązujący do tego wydarzenia? Ale Euroregion zgłosił się z tematem czystego powietrza i ten właśnie temat podjęliśmy – wyjaśnił.

Na ogłoszony przez Euroregion konkurs 10 artystów przedstawiło 13 propozycji. Wybrano pracę Dawida Celka.
To 23 mural w Bielsku-Białej, które zaczyna kojarzyć się właśnie z takimi ulicznymi dziełami. Pomysł murali w różnych miejscach Bielska-Białej zainicjowała Galeria Bielska BWA i Fundacja Galerii Bielskiej.

- Jesteśmy otwarci na takie inicjatywy i wspieramy je. Jeśli inne organizacje chcą tworzyć w mieście murale, jak najbardziej służymy wiedzą, w jaki sposób tego działania należy się podjąć zwracamy uwagę na pewne rzeczy i patronujemy takim wydarzeniom – wyjaśnia Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA, pomysłodawczyni i kurator projektu „oBBraz miasta” , w ramach którego w Bielsku-Białej pojawiło się kilkanaście murali. – Pod względem murali Bielsku-Białej jeszcze daleko do takich miast, jak Łódź, Gdańsk, czy Gdynia, ale i tak mamy ich dużo. Mamy nadzieję, że powstaną kolejne – dodaje.

Wielki boom na murale nad Białą rozpoczął się na dobre w 2014 roku wraz z projektem „oBBraz miasta”, jaki realizowała Galeria Bielska BWA we współpracy z Fundacją Galerii Bielskiej, a dofinansowanym przez władze miasta. To wtedy powstało siedem wielkoformatowych murali inspirowanych naturą. Tworzyli je m.in. artyści z Bielska-Białej i regionu, jak Etnograff, Turbos, Malik, Izabela Ołdak, ale także znani i cenieni w całym kraju twórcy, jak NeSpoon i Natalia Rak.

Został także wydany specjalny przewodnik szlakiem murali. 44-stronicowa książeczka prezentowała 18 murali zrealizowanych w Bielsku-Białej w latach 2008-2016.

- Zamierzamy uaktualniać ten przewodnik. Były już dwa dodatkowe nakłady, a kolejny zostanie wzbogacony – mówi Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta. Podkreśla, że przewodniki cieszą się dużym wzięciem i rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Potwierdza to Justyna Łabądź. – W naszej Galerii ludzie często zabierają ze sobą te przewodniki i idą w miasto, by oglądać murale. Cały czas ich brakuje – przyznaje.
Niewykluczone , że w tworzenie w przyszłości nowych murali zaangażują się artyści z miast partnerskich Bielska-Białej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo