Bielsko-Biała. Miasto będzie miało rondo im. Bolka i Lolka. Tak zostanie nazwane skrzyżowanie obok Studia Filmów Rysunkowych

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Rondo wybudowane w bezpośrednim sąsiedztwie Studia Filmów Rysunkowych zostanie nazwane rondem Bolka i Lolka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rondo wybudowane w bezpośrednim sąsiedztwie Studia Filmów Rysunkowych zostanie nazwane rondem Bolka i Lolka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MZD Bielsko-Biała
Udostępnij:
W Bielsku-Białej będzie rondo im. Bolka i Lolka! Tak zostanie nazwane rondo u zbiegu ulic Cieszyńskiej i Lompy - projekt uchwały w tej sprawie przygotował już Wydział Geodezji i Kartografii. Bohaterowie słynnej kreskówki będą patronami skrzyżowania wybudowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Studia Filmów Rysunkowych.

Bolek i Lolek, bohaterowie jednej z najsłynniejszych polskich kreskówek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, mają nad Białą już swój pomnik, jaki został odsłonięty w 2011 r. Znajduje się on na placu przed Galerią Sfera, który wśród bielszczan szybko przyjął się jako plac Bolka i Lolka.

W 2014 roku nieżyjący już Krzysztof Sumera, bielszczanin społecznie angażujący się w różne inicjatywy na terenie miasta, zaproponował bielskim urzędnikom, by dwa bliźniacze mosty między ulicami 1 Maja i Sempołowskiej nazwać "Bolek" i "Lolek", a sąsiednią kładkę imieniem "Tola". Wniosek złożył w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej argumentując, że imiona tych bohaterów kreskówek znane są na całym świecie i kojarzą się z Bielskiem-Białą. Wtedy jednak urzędnicy nieprzychylnie odnieśli się do jego pomysłu, który nie znalazł akceptacji w oczach komisji ds. nazewnictwa.

Niezrażony Sumera rok później doprowadził jednak do nazwania placu zabaw na terenie osiedlu Śródmieście (Krzysztof Sumera był przewodniczącym komisji gospodarki miejskiej Rady Osiedla Śródmieście). O pomoc poprosił Romana Nehrebeckiego, syna Władysława Nehrebeckiego, twórcy postaci Bolka i Lolka, który zwrócił się do miasta pisemnie w tej sprawie odpowiednio argumentując i popierając ten pomysł. I tak plac zabaw na terenie osiedla Śródmieście w listopadzie 2015 r. oficjalnie został placem zabawa imieniem Bolka i Lolka.

Teraz Bolek i Lolek zostaną patronami ronda, jakie zostało wybudowane u zbiegu ulic i Lompy, tuż przy siedzibie Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej obok którego powstanie Interaktywne Centrum Bajki i Animacji „Świat Bajki” .

Nie przeocz

Wniosek w sprawie nadania rondu nazwy Bolka i Lolka złożył Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. W swoim piśmie zarząd podkreślił bliskość usytuowania Studia Filmów Rysunkowych – instytucji znanej na całym świcie, związanej z postaciami Bolka i Lolka.

Zespół ekspercki ds. nazewnictwa, ulic, placów oraz nazw obiektów fizjograficznych jednogłośnie uznał, że należy rekomendować wskazaną inicjatywę. Projekt uchwały w sprawie nadania nadania nazwy rondu imienia Bolka i Lolka przygotował już Wydział Geodezji i Kartografii. Teraz potrzeba tylko zgody rady miejskiej.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie