Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: młody lekarz poleciał do Tanzanii operować pacjentów

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Sławomir Kozieł, chirurg z Bielska-Białej, w Tanzanii wraz z dwoma kolegami zamierzają zoperować stu pacjentów, których nie stać na taki zabieg.

W niedzielę 3 stycznia Sławomir Kozieł, młody lekarz Bielska-Białej, wyruszył wraz z dwoma kolegami chirurgami z misją do wioski w Tanzanii we wschodniej Afryce. Przez ponad trzy tygodnie lekarze planują zoperować tam stu pacjentów. To już siódma wyprawa Sławomira Kozieła, pomysłodawcy i organizatora przedsięwzięcia.

Jak informuje Klaudiusz Komor, prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej, zabieg operacyjny jest dla pacjentów w Tanzanii jedyną możliwością wyleczenia.

- W Polsce operacja przepukliny pachwinowej jest zabiegiem rutynowym, ogólnodostępnym w ramach NFZ. W krajach afrykańskich niejednokrotnie nieosiągalna, szczególnie dla najuboższych. Nieleczona przepuklina jest bardzo uciążliwa dla pacjenta, kończy się niejednokrotnie śmiercią - wyjaśnia Komor.

Znając miejsce i specyfikę tamtejszego systemu leczenia, lekarze po raz drugi zdecydowali się pojechać do Tanzanii.

Przygoda z działalnością charytatywną dla Sławomira Kozie-ła zaczęła się od pracy w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym w Krakowie. Po zdobyciu doświadczenia w działaniach pomocowych wyjechał do Ghany na trzy miesiące, gdzie pracował jako wychowawca w domu dla chłopców z ulicy. Ta praca dała mu okazję poznania specyfiki afrykańskiej chirurgii. Później wielokrotnie wyjeżdżał z kontyngentami angielskiej organizacji Operation Heart.

Pewne rozwiązania stosowane w tej organizacji kłóciły się jednak z wyobrażeniami lekarza, dlatego postanowił zorganizować coś na własną rękę. Korzystając z urlopu wypoczynkowego, przy pełnej zrozumienia aprobacie żony, która na czas pobytu męża w Afryce pozostaje z trójką dzieci, wkładając w wyprawę swoje fundusze, pomógł wielu mieszkańcom Ghany, Gambii oraz Tanzanii.

Wyprawa, która rozpoczęła się 3 stycznia 2016 roku jest jego siódmym wyjazdem. Trzytygodniowy pobyt w Tanzanii będzie wystarczający, by wykonać sto zabiegów i poobserwować, czy po zabiegach nie ma wczesnych powikłań.

Jest to wyjazd w pełni charytatywny. Koszty organizacji przedsięwzięcia pokrywają w znacznej mierze uczestnicy. Choć tym razem udało się pozyskać nieco funduszy i materiałów opatrunkowych od sponsorów i darczyńców. Napisany w zeszłym roku projekt na portalu „Polak Potrafi” spotkał się także z pozytywnym odzewem, a wsparcie zaoferowała też Beskidzka Izba Lekarska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!