Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Na cmentarzu żydowskim powstanie... Tajemniczy Ogród. Gmina Wyznaniowa Żydowska porozumiała się z miastem

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Na części niegrzebalnej cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej zostanie utworzony Tajemniczy Ogród. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w Ratuszu w poniedziałek 17 maja
Na części niegrzebalnej cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej zostanie utworzony Tajemniczy Ogród. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w Ratuszu w poniedziałek 17 maja Paweł Sowa/ Wydział Prasowy UM BB
Tajemniczy Ogród w Bielsku-Białej zostanie urządzony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w przy ul. Cieszyńskiej. Porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent miasta, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra oraz prezes Klubu Gaja.

Dwa ogrody edukacyjne znajdą się w Bielsku-Białej - na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej zostanie urządzony Tajemniczy Ogród, a na terenie zabytkowej willi Theodora Sixta przy ul. Mickiewicza znajdzie się Różany Ogród.

To inicjatywa miasta oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja w ramach projektu Święto Drzewa – ogrody dla klimatu. W poniedziałek 17 maja projekt został zainaugurowany podpisaniem porozumienia przez prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego, Dorotę Wiewiórę, przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz Jacka Bożka, prezesa Klubu Gaja.

W ramach umowy teren nieużytku cmentarza żydowskiego zostanie przekazany miastu Bielsko-Biała przez Gminę Wyznaniową Żydowską w bezpłatne użytkowanie na 30 lat. Koncepcja i projekt ogrodu zostaną wypracowane podczas warsztatów z udziałem mieszkańców i specjalistów m.in. z zakresu architektury krajobrazu, biologii i historii.

A podczas trzech wydarzeń w Tajemniczym Ogrodzie bielszczanie będą mogli włączyć się w prace porządkowe, sadzenie roślin oraz budowę schronień dla dzikich zwierząt. Jak podkreślają bielscy urzędnicy, ten ogród będzie mógł stać się przykładem poszanowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w zakresie unikalnym w skali kraju.

Proces społeczny wypracowania koncepcji ogrodu poprowadzi i sfinansuje Klub Gaja. Ten etap potrwa do 30 września tego roku. Następnie kompleksowy projekt ekolodzy nieodpłatnie udostępnią miastu, które z własnych materiałów i własnym staraniem utworzy Tajemniczy Ogród na części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej zgodnie z projektem.

Musisz to wiedzieć

Ogrody - ten przy ul. Cieszyńskiej i na terenie willi Sixta - mają przyczynić się do poprawy zielono-błękitnej infrastruktury miasta.

- To kolejny przejaw tego, jak ważny jest komfort życia mieszkańców dla władz miasta. Bielski samorząd bardzo dużą wagę przywiązuje do tego, aby mieszkańcom żyło się zdrowiej, w otoczeniu zieleni. Wymyśliliśmy „ogrodozę” w odpowiedzi na „betonozę” pojawiającą się ostatnio – w moim odczuciu niesłusznie - w komentarzach o naszym mieście – powiedział prezydent Klimaszewski.

Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej przypomniała, że po zakończeniu II wojny światowej, teren niegrzebalnej części cmentarza służył jako pastwisko. Dopiero zorganizowanie się społeczności żydowskiej w Kongregacji Wyznania Mojżeszowego pozwoliło na zatrudnienie dozorcy.

- Ale i wówczas okoliczni mieszkańcy użytkowali ten grunt jako ogródki warzywne. Z biegiem czasu przybywało samosiejek, które teraz są już potężnym drzewami. Stały się one zielonymi płucami dla sąsiednich osiedli mieszkaniowych. Dlatego zaproponowana inicjatywa Tajemniczego Ogrodu w tym miejscu bardzo nas cieszy – stwierdziła.

Przyznała, że na części grzebalnej cmentarza została już całkowicie odtworzona zieleń. Są tam piękne aleje - akacjowa, klonowa i kasztanowa.

- Nic mnie nie cieszy bardziej, niż widok matek z wózkami spacerujących po cmentarzu, po naszych pięknie wypielęgnowanych ścieżkach. Jest to zderzenie rzeczywistości z historią. Często zatrzymują się nad grobami i zastanawiają się, kto tu leży. Jest zainteresowanie i chwila zadumy – oceniła.

Dodała, że trudno było jej uwierzyć, jak duża ilość drzew i krzewów znajduje się na niegrzebalnej części cmentarza. Inwentaryzacja pokazała to bogactwo przyrodnicze.

Zbigniew Wilczek z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który brał udział w inwentaryzacji na terenie cmentarza żydowskiego zauważył, że to miejsce jest nieprzeciętne i niepowtarzalne.

- Lokalizacja tego parku jest ściśle związana z cmentarzem i obserwując to, co tam się dzieje, doszedłem do wniosku, że w Tajemniczym Ogrodzie pokażemy tajemnicę życia i śmierci. Ten park będzie odbiegał od innych parków tym, że będą w nim leżały martwe drzewa. Mieszkańcy Bielska-Białej będą mieli okazję zobaczyć, jak one stają się w żywe, bo na cmentarzu licznie występuje bluszcz pospolity – gatunek wiecznie zielony, który nie obumiera. To będzie takie miejsce refleksji – stwierdził.

Zobacz koniecznie

Zdaniem Jacka Bożka, prezesa Klubu Gaja, Tajemniczy Ogród w obecnej rzeczywistości będzie miejscem sacrum.

- Będzie miejscem pokazującym nam, że jesteśmy z tą przyrodą, z tym miastem, z tym miejscem nierozłączni, że to nasze miejsce. Tu się rodziliśmy i tu będziemy umierali. Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy zależni od przyrody, a nasze otoczenie to nie tylko nasz dom, ale też dom ptaków czy np. zapylaczy, bez których nie będziemy istnieć - stwierdził ekolog.

Drugi ogród edukacyjny powstanie na terenie zabytkowej willi Teodora Sixta, gdzie zaplanowano przestrzeń do interwencji artystycznych – łączących sztukę i ekologię. W wyborze i sadzeniu roślin zwiększających różnorodność biologiczną ogrodu będą uczestniczyć architekci, natomiast pod okiem artystów odbędzie się budowa budek lęgowych dla ptaków, które docelowo trafią pod opiekę młodzieży.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera