Bielsko-Biała: Na cmentarzu żydowskim ujrzymy „Dziady”....

  Bielsko-Biała: Na cmentarzu żydowskim ujrzymy „Dziady”. Drugą część

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dariusz Gajny na Starym Cmentarzu Ewangelickim. Rok temu „Dziadów” nie udało się tam wystawić

  Dariusz Gajny na Starym Cmentarzu Ewangelickim. Rok temu „Dziadów” nie udało się tam wystawić ©Łukasz Klimaniec

  Dzieło Adama Mickiewicza zostanie wystawione w wigilię Wszystkich Świętych. Aktor zamiast krzyża będzie trzymał... Torę. To efekt ustaleń z gminą żydowską
  Dariusz Gajny na Starym Cmentarzu Ewangelickim. Rok temu „Dziadów” nie udało się tam wystawić

  Dariusz Gajny na Starym Cmentarzu Ewangelickim. Rok temu „Dziadów” nie udało się tam wystawić ©Łukasz Klimaniec

  Wystawienie drugiej części „Dziadów” na cmentarzu żydowskim to pomysł Dariusza Gajnego, architekta krajobrazu, który zaangażowany jest w rewitalizację Starego Cmentarza Ewangelickiego. Przed rokiem „Dziady” miały zostać wystawione właśnie tam, ale do spektaklu nie doszło. W tym roku Gajny skontaktował się z Gminą Wyznaniową Żydowską, która jest zarządcą cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej, a ta zgodziła się. W sztuce zagrają aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

  - Uważamy, że należy być społecznością wychodzącą naprzeciw takim inicjatywom - mówi Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. - Ci ludzie są perfekcjonistami. Dokonaliśmy wspólnych ustaleń przekazując czego oczekujemy, by to wydarzenie nie kłóciło się z naszą wiarą - dodaje. Dlatego na przykład w myśl tych ustaleń aktor zamiast krzyża w ręce będzie trzymał Torę.

  Dariusz Gajny wyjaśnia, że spektakl potrwa ok. 45 minut.

  - To druga część „Dziadów”, dokładnie obrzęd Dziadów, czyli wywoływania duchów. Wszystko odbędzie się w surowym wnętrzu sali ceremonii pogrzebowej cmentarza żydowskiego. Klimat miejsca będzie budował atmosferę. Prócz tego grał będzie cały cmentarz, z którego wyłoni się część zjaw. Więcej zdradzić nie mogę - ucina.

  Przyznaje, że spotyka się z opiniami, głównie w interne-cie, że cmentarz nie jest właściwym miejscem do takiego spektaklu. Zwraca uwagę, że przedsięwzięcie odbywa się w ramach tego, nad czym działa od kilku lat - rewitalizacji cmentarza.

  - Rewitalizacja cmentarzy polega na tworzeniu w nich miejsc pamięci. To zabytkowe miejsce już nie służy pochówkowi, ale może służyć czemuś więcej, wyższej kulturze. Spektakle tematycznie związane z miejscem, jak najbardziej pasują - uważa.

  Przypomina, że w latach 60. ub. stulecia władze Bielska-Białej zdecydowały o likwidacji cmentarza, a zdjęcie z afisza „Dziadów” Kazimierza Dejmka dało początek protestom studenckim i kampanii antysemickiej przez władze PRL.

  - Od „Dziadów” wszystko się zaczęło. Teraz historia zatacza koło: „Dziady”, które miały zostać zdjęte, cmentarz, który miał być zlikwidowany i ludność żydowska, która miała zostać usunięta z kraju. Połączyliśmy elementy, które miały zostać zniszczone. I pokazujemy je - mówi.

  - Jeśli ktoś w takim dziele, jak „Dziady” ma skojarzenia z Halloween, to co można powiedzieć? Przecież to klasyka, nasz wieszcz. I na pewno nie słyszał o Halloween - komentuje Dorota Wiewióra.

  Przyznaje, że z wiedzą o cmentarzu żydowskim wśród bielszczan jest lepiej, niż kiedyś. To efekt m.in. publikacji dra Jacka Proszyka, bielskiego historyka i autora spotkań z edukacyjnych z młodzieżą organizowanych na cmentarzu. Sobotnie wydarzenie to też pokazanie cmentarza żydowskiego i dalsze poszukiwanie pieniędzy na odnowienie cennych polichromii, jakie znajdują się w domu przedpogrzebowym. Koszt ich renowacji przekracza możliwości gminy. Tymczasem informacje o polichromiach figurują w zagranicznych przewodnikach turystycznych przyciągając do Bielska-Białej zwiedzających.

  Zainteresowanie spektaklem jest olbrzymie. Bilety rozeszły się błyskawicznie. W efekcie - prócz spektakli o 18.00 i 20.00 - organizatorzy zdecydowali się wystawić trzeci o 22.00. I myślą o kolejnych w listopadzie.


  *Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
  *Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
  *Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
  *Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim