Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Niezależni.BB ocenili pierwsze trzy miesiące nowej kadencji

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Niezależni.BB ocenili pierwszy kwartał kadencji
Niezależni.BB ocenili pierwszy kwartał kadencji Łukasz Klimaniec
Jak na te trzy miesiące to jest nieźle - stwierdził Janusz Okrzesik z Niezależnych.BB, przewodniczący rady miejskiej Bielska-Białej. Niezależni.BB ocenili pierwszy kwartał kadencji wskazując, co już udało się zrealizować. Jak współpracuje się z nowym prezydentem i radnymi?

Na podsumowanie pierwszych trzech miesięcy nowej kadencji pokusili się w czwartek radni Niezależnych.BB. W swojej siedzibie przy ul. Batorego 6 w Bielsku-Białej wskazali na punkty programowe, które zgodnie z porozumieniem zawartym z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim, udało się już zrealizować.

- To, co udało nam się zrobić, to uwzględnienie w budżecie podwojenia nakładów na zwalczanie smogu – podkreśliła Małgorzata Zarębska, radna i prezes Niezależnych.BB. Zwróciła uwagę, że rozpoczęły się prace nad programem osłonowym dla osób, które zdecydują się na zmianę źródła ciepła.

Radny Tomasz Wawak, autor zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego „Zamień kopciucha na ekoczyściucha” przyznał, że program osłonowy, czyli program dopłat do wysokości rachunków, jakie będą płacić bielszczanie przy wymianie kotłów na te ekologiczne, jest bardzo ważnym elementem walki ze smogiem .- Pracujemy nad tym intensywnie. Około marca lub kwietnia będzie można więcej powiedzieć na ten temat – przyznał.

Niezależni.BB chcą, by bielski program osłonowy obejmował nie tylko osoby, które decydują się na wymianę kotłów gorszych na lepsze i bardziej ekologiczne, ale także na zamianę źródła ogrzewania na przykład na podłączenie do sieci ciepłowniczej, czy korzystanie z gazu.

Radni Niezależnych.BB wśród sukcesów pierwszych trzech miesięcy wskazywali także na zwiększenie kompetencji bielskich rad osiedli - w budżecie na 2019 rok zostało zapisane dodatkowe 3 mln zł do dyspozycji rad osiedli. Każda z rad dostanie po 100 tys. zł i będzie mogła wskazać, na jakie cele je wydać.

Istotnym efektem pierwszych trzech miesięcy jest wprowadzenie do budżetu kilku inwestycji lokalnych, które wynikają z działalności rad osiedli. - Rady osiedlowe od kilku lat naciskają na urząd miejski na ich realizację. Jedną z ważniejszych jest remont ul. Pocztowej w Mikuszowicach Śląskich, o który rada występowała od ośmiu lat - podkreślił radny Jerzy Bauer. Inne to zagospodarowanie lasku Bathleta w Aleksandrowicach, budowa szkoły w Kamienicy, przedszkola w Hałcnowie, które ma powstać w 2020 roku oraz domu kultury w Straconce (czerwiec 2020 rok).

Najważniejszą sprawą jest jednak temat budowy kruszarni w Lipniku. - To sprawa, która wywoływała najwięcej emocji. Zobowiązaliśmy się do załatwienia jej – podkreślił Janusz Okrzesik. - Wydanie decyzji środowiskowej w ostatnim dniu poprzedniej kadencji postawiło pod znakiem zapytania wiarygodność naszego porozumienia z prezydentem Klimaszewskim i naszych realizacji. Po trzech miesiącach od wyborów mogę stwierdzić, że sprawa zmierza w dobrym kierunku. Daleki jestem, by odtrąbić wielkie zwycięstwo, ale mamy publiczną deklarację inwestora i prezydenta, że kruszarnia nie powstanie. Jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, której spodziewaliśmy się znając jakość decyzji środowiskowej – decyzja środowiskowa została unieważniona i została odesłana do ponownego rozpatrzenia - dodał.

Na tą decyzję środowiskową wpłynęło aż 160 zażaleń mieszkańców Lipnika. Janusz Okrzesik otwarcie przyznał, że po decyzji SKO oczekiwałby dwóch ważnych rzeczy.

- Po pierwsze, żeby osoby, które przyczyniły się i ponoszą odpowiedzialność za to, że ta decyzja środowiskowa doprowadziła do takich negatywnych emocji w dzielnicy, zostały wskazane i pociągnięte do odpowiedzialności. Ktoś przecież przygotowywał tę inwestycję, ktoś przygotowywał cały ten proces – zaznaczył. - Drugie oczekiwanie jest takie, że skoro padła publiczna deklaracja, że inwestor rezygnuje z kruszarni, to jest to idealny moment, żeby... wycofać ten wniosek. Bo wniosek dotyczy budowy kruszarni. Skoro inwestor z niej i rezygnuje, to warto zająć się tym, co inwestor faktycznie chce tam robić – podkreślił.

Oceniając pierwsze kwartał nowej kadencji Janusz Okrzesik stwierdził, że „jak na te trzy miesiące, to jest całkiem nieźle”. Zaznaczył, że realizowane tematy nie są wyłącznie postulatami Niezależnych.BB, bo w radzie miejskiej i u prezydenta miasta Niezależni.BB znajdują sojuszników do realizacji tych spraw.

Okrzesik przyznał także, że w porównaniu z poprzednią kadencją współpraca z nowym prezydentem i radą wygląda inaczej. I ma nadzieję, że z czasem będzie można powiedzieć, że lepiej.

Niezależni.BB zamierzają co trzy miesiące spotykać się z mediami, by zdawać relację ze swojej działalności. Mieszkańcy Bielska-Białej mogą z nimi spotkać się w każdy poniedziałek w siedzibie przy ul. Batorego 6 od 16.00 do 17.00.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo