Bielsko-Biała: Pojednanie z historią, czyli Sułkowscy w...

  Bielsko-Biała: Pojednanie z historią, czyli Sułkowscy w bielskim Zamku [ZDJĘCIA]

  Jak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielsko-Biała: Pojednanie z historią, czyli Sułkowscy w bielskim Zamku [ZDJĘCIA]
  1/17
  przejdź do galerii

  ©FOT. Muzeum Historyczne/Alicja Migdał-Drost

  Pojednaniem z własną historią – tak prof. Ewa Chojecka nazwała spotkanie przedstawicieli rodu Sułkowskich z mieszkańcami Bielska-Białej. Doszło do niego podczas sobotniego otwarcia wystawy „Bielscy książęta Sułkowscy jakich nie znacie” w Muzeum Historycznym , które mieści się w bielskim Zamku, zwanym również Zamkiem Sułkowskich. - Na wernisaż wystawy przyjechali Sułkowscy niemal z całego świata – podkreślała Iwona Purzycka, dyrektorka Muzeum Historycznego. Pojawili się przedstawiciele rodu m.in. Austrii, Francji, Niemiec, Węgier, ale także Meksyku i Kanady. Obecni byli książę Aleksander Sułkowski i książę Hubertus Sułkowski.
  „Związek Sułkowskich z bielskim zamkiem miał swoje początki w 1752 r. Wtedy to polski magnat hrabia Aleksander Józef Sułkowski (1695-1762), władający wielkopolskimi dobrami po niegdysiejszym królu Stanisławie Leszczyńskim, nabył niewielkie, Śląskie Wolne Stanowe Państwo Bielskie. Ziemie graniczące z Rzeczypospolitą zakupił od hrabiego Fryderyka Wilhelma Haugwitza (1702-1765), jednego z najbliższych współpracowników cesarzowej Marii Teresy.
  Transakcja opiewała na zawrotną sumę 630 000 guldenów, płatnych w dwóch trzecich gotówką” - napisał Grzegorz Madej, kurator wystawy poświęconej Sułkowskim w „Wystawniku”, gazecie informacyjnej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

  Sułkowscy władali bielskim Zamkiem 193 lata. „Wystawa jest próbą ukazania genealogii rodu, jak i najbardziej interesujących epizodów z życia jej przedstawicieli, na tle znaczących wydarzeń historycznych” - dodał Madej w „Wystawniku”, zaznaczając, że w ostatnim panującym na Zamku został Aleksander Karol Ludwik Sułkowski, który podczas I wojny światowej jako oficer austriacki walczył w ofensywie Brudiłowa nad Dniestrem, następnie został oficerem wojska polskiego.

  „ Książę przekonaniu był piłsudzczykiem, w trudnych czasach II wojny światowej doświadczył charakterystycznego dla losów ludności Śląska przymusowego związku z tzw. volkslistą (DVL). W 1941 roku Niemcy wpisali rodzinę do IV, najniższej grupy DVL, a następnie na początku 1944 r. podnieść ich do grup II. W styczniu 1945 r. Sułkowscy w obliczu nadciągającego frontu sowieckiego wyemigrowali do Austrii” - pisze Madej, dodając, że obecna wystawa została przygotowana w oparciu i zbiory rodzinne m.in. Aleksandra Józefa Sułkowskiego z Austrii, Reguli Loher Gemperle ze Szwajcarii i Moniki Konarskiej z Polski.

  - Ta wystawa i to muzeum z powrotem ożywiło mnie i moja rodzinę, która z różnych powodów rozproszyła się po świecie – mówił książę Hubert Sułkowski na otwarciu wystawy. I dodawał, że ekspozycja jest „niesamowita, a Aleksander przywrócił mu poczucie wagi rodziny, którego wcześniej nie odczuwał”.

  Wystawa będzie czynna do końca maja 2015 roku.  *Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
  *Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
  *Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
  *Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zastanawiające

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zastanawia mnie w wypadku książąt znaczenie słowa wyemigrowali .....................czyli mieli środki i paliwo .............więc dla przypomnienia większość Polaków w tych czasach już dawno nie...rozwiń całość

  Zastanawia mnie w wypadku książąt znaczenie słowa wyemigrowali .....................czyli mieli środki i paliwo .............więc dla przypomnienia większość Polaków w tych czasach już dawno nie miała środków a o paliwie mogli jedynie pomarzyć dygnitarze aparatury Generalnej Guberni ................ więc zastanawia mnie jak Sułkowscy dokonali tego ???
  I jeszcze jedno bali się frontu wschodniego ..............czyli nowy porządek był im nie w smak ..............to może jednak powinniśmy odtworzyć przedwojenną Polskę z własnością Sułkowskich ..................dla tych co bardzo by chcieli ..............pytanie w jakiej części jesteście własnością Sułkowskich ??? :-)
  pzdr zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo