Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Pojednanie z historią, czyli Sułkowscy w bielskim Zamku [ZDJĘCIA]

Jak
FOT. Muzeum Historyczne/Alicja Migdał-Drost
Pojednaniem z własną historią – tak prof. Ewa Chojecka nazwała spotkanie przedstawicieli rodu Sułkowskich z mieszkańcami Bielska-Białej. Doszło do niego podczas sobotniego otwarcia wystawy „Bielscy książęta Sułkowscy jakich nie znacie” w Muzeum Historycznym , które mieści się w bielskim Zamku, zwanym również Zamkiem Sułkowskich. - Na wernisaż wystawy przyjechali Sułkowscy niemal z całego świata – podkreślała Iwona Purzycka, dyrektorka Muzeum Historycznego. Pojawili się przedstawiciele rodu m.in. Austrii, Francji, Niemiec, Węgier, ale także Meksyku i Kanady. Obecni byli książę Aleksander Sułkowski i książę Hubertus Sułkowski.

„Związek Sułkowskich z bielskim zamkiem miał swoje początki w 1752 r. Wtedy to polski magnat hrabia Aleksander Józef Sułkowski (1695-1762), władający wielkopolskimi dobrami po niegdysiejszym królu Stanisławie Leszczyńskim, nabył niewielkie, Śląskie Wolne Stanowe Państwo Bielskie. Ziemie graniczące z Rzeczypospolitą zakupił od hrabiego Fryderyka Wilhelma Haugwitza (1702-1765), jednego z najbliższych współpracowników cesarzowej Marii Teresy. Transakcja opiewała na zawrotną sumę 630 000 guldenów, płatnych w dwóch trzecich gotówką” - napisał Grzegorz Madej, kurator wystawy poświęconej Sułkowskim w „Wystawniku”, gazecie informacyjnej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Sułkowscy władali bielskim Zamkiem 193 lata. „Wystawa jest próbą ukazania genealogii rodu, jak i najbardziej interesujących epizodów z życia jej przedstawicieli, na tle znaczących wydarzeń historycznych” - dodał Madej w „Wystawniku”, zaznaczając, że w ostatnim panującym na Zamku został Aleksander Karol Ludwik Sułkowski, który podczas I wojny światowej jako oficer austriacki walczył w ofensywie Brudiłowa nad Dniestrem, następnie został oficerem wojska polskiego.

„ Książę przekonaniu był piłsudzczykiem, w trudnych czasach II wojny światowej doświadczył charakterystycznego dla losów ludności Śląska przymusowego związku z tzw. volkslistą (DVL). W 1941 roku Niemcy wpisali rodzinę do IV, najniższej grupy DVL, a następnie na początku 1944 r. podnieść ich do grup II. W styczniu 1945 r. Sułkowscy w obliczu nadciągającego frontu sowieckiego wyemigrowali do Austrii” - pisze Madej, dodając, że obecna wystawa została przygotowana w oparciu i zbiory rodzinne m.in. Aleksandra Józefa Sułkowskiego z Austrii, Reguli Loher Gemperle ze Szwajcarii i Moniki Konarskiej z Polski.

- Ta wystawa i to muzeum z powrotem ożywiło mnie i moja rodzinę, która z różnych powodów rozproszyła się po świecie – mówił książę Hubert Sułkowski na otwarciu wystawy. I dodawał, że ekspozycja jest „niesamowita, a Aleksander przywrócił mu poczucie wagi rodziny, którego wcześniej nie odczuwał”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bielsko-Biała: Pojednanie z historią, czyli Sułkowscy w bielskim Zamku [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni