Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: powstał model 3D kina Wanda, rozebranego w latach 70. XX wieku

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Model kina Wanda wykonany w technologii 3D przez LOT Beskidy
Model kina Wanda wykonany w technologii 3D przez LOT Beskidy visitbielsko.pl
Nieistniejące już kino Wanda w Bielsku-Białej można oglądać w postaci modelu 3D. Zadbała o to Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, która przygotowała, a w ostatnich dniach zaprezentowała zrekonstruowany w technologii 3D budynek rozebranego w latach 70 XX wieku kina, które znajdowało się obok budynku ratusza w Bielsku-Białej.

Kino Wanda w Bielsku-Białej to zapomniana już prawie przez bielszczan historia miasta. Obiekt, jako kinoteatr, został uruchomiony w 1913 r., w Białej, po tym, jak Adolf Zenker, prowadzący kino w hotelu „Keiserhof” (hotel „Prezydent”) w sąsiednim Bielsku, wpadł w konflikt z ówczesnymi władzami miasta. Zarzucano mu, że jego kino jest zbyt dużą konkurencją dla istniejącego w mieście teatru. Dlatego Adolf Zenker postanowił wybudować kino w centrum Białej.

Obiekt kina zaprojektował Artur Corazza z morawskiej Igławy, łącząc elementy neobarokowe i secesyjne. Budynek miał rzut prostokąta, wnętrze sali projekcyjnej i elewację formowały opływowe linie, a całość przykrywał nieregularny, mansardowy dach. Kinoteatr mieścił 526 osób, zasiadających w fotelach na sali i jedenastu lożach.

Nie przeocz

Jacek Kachel, bielski historyk i autor książki „Bialski Ilusion” przypomina, że nad kinem miejskim, które po drugiej wojnie światowej znane było jako kino Wanda, od początku ciążyło fatum.

- Otwarcie tego obiektu zbiegło się w czasie z kryzysem ekonomicznym i wybuchem I wojny światowej, kino nie cieszyło się więc wielkim zainteresowaniem - wskazuje Kachel. Dodaje, że wyceniona wstępnie na 100 tysięcy koron budowa pochłonęła ostatecznie (i to przy znacznych oszczędnościach) aż 250 tysięcy koron. Wznosząc budynek, zrezygnowano częściowo z klasycznego fundamentu, zastępując go tzw. wysoką podmurówką, co okazało się niestety fatalne w skutkach. Bliskość rzeki Niwki, błędne decyzje konstruktorów i zastosowanie najprawdopodobniej wątpliwej jakości materiałów spowodowały, że budynek szybko zaczął niszczeć.

- W latach 60. XX wieku kino poddawane było nieustannym remontom, co sprawiało, że tylko z rzadka można było obejrzeć w nim film. Trwający dekadę remont nigdy nie został ukończony - przypomina Kachel. Ostatecznie kino Wanda zostało poddane rozbiórce w 1972 roku.

Zobacz koniecznie

Historię tego kina, a przede wszystkim jego wygląd, postanowiła ja przypomnieć Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy poprzez przygotowanie modelu w technologii 3D.

- Starając się niejako przywrócić nieistniejący budynek do życia, w oparciu o archiwalne fotografie opracowaliśmy model 3D. Klikając na grafikę, możemy nią dowolnie obracać i oglądać z wybranej strony. Po uruchomieniu strony na urządzeniu mobilnym i kliknięciu w ikonkę „AR” model można uruchomić w perspektywie rzeczywistości rozszerzonej. Wirtualny model 3D nakłada się wówczas na rzeczywisty obraz widziany okiem kamery - informują przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy.

ZOBACZ BUDYNEK KINA WANDA W TECHNOLOGII 3D

Przedstawiciele LOT Beskidy zachęcają mieszkańców Bielska-Białej do podzielenia się opiniami na ten temat lub zdjęciami tego obiektu, które pomogłyby ulepszyć model. W tej sprawie można dzwonić pod nr tel. 537 618 837 lub napisać maila: [email protected]

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera