Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Poznaj tajemnice Cygańskiego Lasu

JAK
FOT. Materiały Prasowe
Zapowiada się ładna pogoda na najbliższą niedzielę. Warto skorzystać z kolejnego zaproszenia Stowarzyszenia Olszówka na wycieczkę po Cygańskim Lesie. Nie musimy się obawiać upałów! Znaczna część zaplanowanej trasy wiedzie pod osłoną drzew.

Wiek XIX to czas, kiedy Bielsko i Biała zmieniły swoje oblicze gospodarcze. W miejsce skromnych warsztatów rzemieślniczych pojawił się przemysł. Miasta stały się „zbyt duszne” dla swoich mieszkańców, którzy zaczęli poszukiwać dającego wytchnienie ustronia. Takim idealnym miejscem letniskowym okazał się Cygański Las, gdzie zaczęła się rozwijać - sięgając po współczesne określenie - infrastruktura uzdrowiskowo-turystyczna, taka jak domy kuracyjne, hotele i gospody.

Wytyczono aleje i szlaki, a w miejscach szczególnie atrakcyjnych ustawiono ławki i altany. Zaczęto organizować kąpieliska, wpierw dość prymitywne, później coraz bardziej podnoszące swój standard. Turyści odwiedzający Cygański Las, po trudach wędrówki po okolicznych górach lub po prostu w letnie dni, chętnie zażywali kąpieli w okolicznych strumykach lub w niezanieczyszczonej w górnym biegu rzece Białej. W 1861 roku kartograf Franciszek Swoboda, sporządzając mapę Cygańskiego Lasu umieścił na niej pierwsze kąpielisko. Później powstawały następne, a w końcu nowoczesny basen przy ul. Startowej.

Kolejnym symbolem Cygańskiego Lasu jest tor saneczkowy, po którym też niewiele dzisiaj zostało. Pod koniec XIX wieku, kiedy na potrzeby turystów zaadoptowano chatę drwali na schronisko opodal szczytu Koziej Góry, na północ od niej wytyczono tor saneczkowy. Nie jest to zwykły obiekt sportowy! W okresie powojennym przez dziesiątki lat był ważnym elementem przyczyniającym się do integracji miejscowej społeczności.

O tych i innych nieznanych już zupełnie obiektach opowie Jakub Krajewski, członek Stowarzyszenia Olszówka, autor najobszerniejszej publikacji o tym miejscu pt. „Spacerem po Cygańskim Lesie”. Tytuł książki zobowiązuje do wędrówki i tak też będzie w dniu 5 lipca. Spotkanie o godz. 10.00 przy pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie.

Uczestnictwo w wycieczce jest bezpłatne, dofinansowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, a odbywa się pod patronatem Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Z zabytkami, historią i dawnymi mieszkańcami Cygańskiego Lasu zapoznają nas na kolejnych wycieczkach:
16 sierpnia - Piotr Kenig;
23 sierpnia - Ewa Janoszek
30 sierpnia - Teresa Dudek-Bojarek

Wszystkie wycieczki, poza jedną, będą miały wspólne miejsce spotkań - pętle autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie. Natomiast z Piotrem Kenigiem spotykamy się przed Ratuszem na placu Ratuszowym. Każda z wycieczek zaczyna się o godz. 10.00

Kontakt: 693315998, 692640243; [email protected], [email protected]


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!