Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Przegląd twórczości literackiej dzieci i młodzieży Lipa 2022

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
40. Wojewódzki i 26. Ogólnopolski Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2022. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
40. Wojewódzki i 26. Ogólnopolski Przegląd Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2022. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Dzieła autorów ze wszystkich zakątków kraju – od Pomorza po Podkarpacie i Podhale – pojawiły się na 40. Wojewódzkim i 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2022. Tradycyjnie jury w składzie: Tomasz Jastrun (przewodniczący), Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Irena Edelman (sekretarz) uhonorowało stu równorzędnych laureatów.

Bielsko-Biała. Odbyło się uroczyste podsumowanie Lipy 2022

„Lipa” po raz czterdziesty zgromadziła wspaniałych, młodych, wrażliwych twórców literatury z całej Polski. W piątek, 21 października, w sali Spółdzielczego Centrum Kultury Best w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste podsumowanie 40. Wojewódzkiego i 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2022” pod patronatem prezydenta Bielska-Białej.

Jak poinformowało jury, w tegorocznym przeglądzie wzięło udział 361 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 971 utworów. 197 uczniów szkół podstawowych przesłało 447 utworów. 135 uczniów szkół średnich zaprezentowało 412 prac. 29 dorosłych laureatów poprzednich lipowych przeglądów nadesłało 112 dzieł literackich.

Po zapoznaniu się z wszystkimi utworami Tomasz Jastrun, Jan Picheta, Juliusz Wątroba oraz Irena Edelman postanowili tradycyjnie uhonorować stu autorów. Jury przyznało zatem nagrody równorzędne tym, którzy wyróżnili się oryginalną konstrukcją literackiej rzeczywistości, ciekawym przekazem wizji świata czy solidnym warsztatem twórczym.

Oczywiście, podczas uroczystości nie mogło zabraknąć gościa specjalnego, w postaci Czesława Mozila, który sześć lat temu dołączył do grona przyjaciół „Lipy”. I od tamtej pory pojawia się na finałowym przeglądzie, choć dawniej, co roku zapraszani byli różni artyści, m.in. Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki, śp. Jacek Kaczmarski, Michał Bajor, zespół Raz, Dwa, Trzy, Stare Dobre Małżeństwo.

Lipa 2022 dostarczyła świetnych tekstów literackich

W przeszłości w przewadze była poezja, ale już podczas kilku ostatnich przeglądów – jak i w tym roku – pojawiło się sporo prozy i proporcje się wyrównały.

– To jest dla mnie coś zupełnie niewyobrażalnego, że młodzi ludzie mogą tak wspaniale pisać prozę. Proza wymaga kompozycji, stworzenia postaci i fabuły. A młodzi ludzie są coraz lepsi, poziom się podnosi – mnie to zdumiewa – powiedział Jan Picheta, pomysłodawca i twórca „Lipy".

Także wiersze, które wyszły spod piór zdolnych, młodych autorów, pełne są wrażliwości i wyobraźni, m.in. wiersz pt. „Moja głupota” Stanisława Kudasika, czy utwory „Ważne” Anny Oleksiuk, „Babunia...” Grzegorza Sobkiewicza, „Kołysanka z Buczy” Nikoli Wojtusiak. Pomysły, tematyka – nie tylko w tych przypadkach – mogą wzbudzać podziw.

– Oczywiście, pamięć jest zawodna i krótkotrwała. Jednak do dziś pamiętam wiersz napisany przez rezolutnego, chyba ośmiolatka, o „Japonii pachnącej robotami” – dodał Juliusz Wątroba, poeta, prozaik, satyryk.

Początki „Lipy” sięgają pierwszej połowy lat 80. minionego wieku

Przewodniczący jury Tomasz Jastrun zwrócił uwagę na wyjątkowość 40. „Lipy”.

– Od czasu pierwszych „Lip” bardzo zmieniła się Polska, zmienił się świat, inne są nowe pokolenia. Nastąpiła rewolucja cywilizacyjna, weszły do powszechnego użycia komputery, komórki, są media społecznościowe. Ludzie piszą dzisiaj więcej, niż kiedykolwiek pisali, ale zwykle piszą byle jak. A u nas liczy się piękno i myśl. Nasz konkurs pokazuje, jak wiele jest utalentowanych dzieci, jak kolorowa jest planeta wrażliwości. Ta wrażliwość często zanika z wiekiem, Lipa to zachęta, aby trwała przez całe życie – stwierdził.

Dziś „Lipa” to także najdłużej nieprzerwanie trwający przegląd dziecięcej i młodzieżowej twórczości literackiej w kraju. I wszystko wskazuje na to, że ta formuła się nie wyczerpie.

– O tym, że jest sens i potrzeba właśnie takiego konkursu, w którym nagradzamy aż stu równorzędnych laureatów, świadczą nadsyłane corocznie z całego kraju prace młodych, wrażliwych, próbujących przemówić własnym głosem, opisywać świat, a czasem nawet kreować własne, osobne światy. Oczywiście – niekiedy nieudolnie, ale zawsze szczerze, prawdziwie – podkreślił Juliusz Wątroba.

Wśród organizatorów Lipy 2022 znaleźli się Spółdzielnia Mieszkaniowa „Złote Łany”, Hotel Ibis Styles oraz AQUA S.A. Bielsko-Biała. Patronat nad przeglądem literackim objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera