Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Silny wiatr przewrócił... komin na budynku

JAK
FOT. KM PSP w Bielsku-Białej
Silny wiatr powalił komin w jednym z budynków w Bielsku-Białej. Działania straży pożarnej trwały blisko cztery godziny.

Do zdarzenia doszło w środę około godziny 9.00 przy bielskiej ul. Zapora. Kiedy strażacy przyjechali na miejsce stwierdzili, że od bryły budynku oderwał się komin i zawisł na linach odgromowych - poinformowała Patrycja Pokrzywa, rzecznik prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i sprawdzili czy w domu nie ma ludzi. Następnie zamocowali liny zabezpieczające do komina i przymocowali je do stałych elementów konstrukcyjnych budynku oraz pobliskiego drzewa

- Na miejscu pojawiła się firma, która rozpoczęła rozbiórkę komina. Strażacy pomagali w usunięciu elementów konstrukcyjnych komina, jak i masztu antenowego za pomocą drabiny mechanicznej - dodała Pokrzywa.

Kiedy wieje halny to nie ma mocnych. Jedynie, co możemy zrobić, to czekać, aż przestanie.

Z Markiem Kozłowskim, synoptykiem dyżurnym Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB w Krakowie

Powalone drzewa, zerwane dachy i linie energetyczne m.in. w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Halny, który wiał od wtorkowego wieczora, dał się nam mocno we znaki. Jesteśmy w stanie jakoś uchronić się przed tym wiatrem czy pozostaje nam tylko czekać aż się skończy?
Nie da się go ani zatrzymać, ani zmienić jego kierunku. Możemy tylko zabezpieczyć wszystko co możliwe i czekać aż przejdzie.

Jak powstaje taki wiatr?
Tworzy się przy przechodzeniu mas powietrza przez wysoką barierę górską. Weźmy na przykład Tatry: od połud-niowiej, słowackiej strony, wieje wiatr, który wypycha wilgotne powietrze do góry. Następuje kondensacja pary wodnej, tworzą się chmury i tam pada deszcz. Ale już po polskiej stronie Tatr w dółopada powietrze osuszone i bardzo ciepłe. Jeśli do tego dojdzie duża różnica ciśnień to wtedy powstaje bardzo silny wiatr. Tym razem halny trwał cztery dni. Najsilniejszy był w nocy z wtorku na środę. Na Kasprowym Wierchu jego prędkość dochodziła do 187 km na godzinę - bardzo dużo. W Beskidzie Śląskim i Ży-wieckim wiało z prędkością prawie 100 km na godz.
Halny wieje tylko w terenie górskim czy także na nizinach?
Nazwa halny jest nazwą lokalną. Właściwie powinniśmy powiedzieć wiatr fenowy. Nazwa pochodzi od fenu wiejącego w Alpach. Natomiast w różnych częściach świata ludzie różnie nazywają ten wiatr. Niemniej powstaje tylko w górach, bo musi istnieć bariera górska, która przyczynia się do powstania halnego. Jednak oddzia-ływuje on nawet w promieniu 200 kilometrów.

Mówi się o nim także śniegojad.
To wiąże się z tym, co powiedziałem wcześniej - o ile po stronie południowej, w naszym przypadku Tatr, powietrze jet wilgotne i występują opady, to po stronie północnej powietrze jest suche i cieplejsze. Z tego powodu śnieg paruje i znika. W zależności jak długo halny trwa i jak jest intensywny to może doprowadzić do tego, że śnieg zupełnie stopnieje. Cieszą się z tego hydrolodzy, bo jeśli halny przyjdzie w odpowiednim momencie, na przykład na wiosnę, to sprawi, że śnieg odparuje i będzie mniejsze niebezpieczeństwo, że podczas roztopów pojawią się powodzie.

Czy halny często się zdarza? Częściej wieje w jakichś konkretnych porach roku?
Najczęściej mamy do czynienia z halnym jesienią i zimą, bo muszą pojawiać się faktycznie silne układy baryczne. Latem niże zdarzają się rzadziej, częściej pojawiają się wyże, przy których w ogóle jest słaby wiatr. Halny pojawia się w chłodnej połowie roku.

Wpływa także na ludzi?
Tak, zwłaszcza osoby, które są wrażliwe na zmiany pogody - mogę odczuwać bóle głowy, mieć złe samopoczucie. Ze statystyk wynika, że w czasie halnego więcej jest także prób samobójczych.

Rozmawiał: Jacek Drost

Zerwane dachy i połamane drzewa to efekt halnego, który wiał w Tatrach. Miejscami prędkość wiatru dochodziła do 200 km/h. Straż pożarna wyjeżdżała na akcje kilkaset razy. Powalone drzewa zablokowały m.in. dojazd do polsko-słowackiego przejścia granicznego. Zerwana linia średniego napięcia wywołała pożar traw. Nikt nie został poszkodowany.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!