Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Spotkanie po 30 latach od czerwcowych wyborów 1989 ZDJĘCIA

KLM
Spotkanie po 30 latach od czerwcowych wyborów 1989
Spotkanie po 30 latach od czerwcowych wyborów 1989 um.bielsko.pl
Po 30 latach od czerwcowych wyborów 1989 w Bielsku-Białej w Ratuszu spotkali się uczestnicy tamtych wydarzeń. Byli członkowie, pełnomocnicy i współpracownicy Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" w Bielsku-Białej, a także wolontariusze uczestniczących w kampanii wyborczej 1989 roku i wybrani wówczas parlamentarzyści.

30. rocznica wyborów czerwcowych 1989 roku była okazją do spotkania uczestników tamtych wydarzeń - członków, pełnomocników i współpracowników Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" w Bielsku-Białej, wolontariuszy uczestniczących w kampanii wyborczej, a także wybranych wówczas parlamentarzystów.

Takie wydarzenie w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zorganizowało w sobotę 1 czerwca stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

Zobaczcie zdjęcia:

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Trzydzieści pięć procent wolności”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

- Główny ciężar prowadzenia solidarnościowej kampanii wyborczej w województwie bielskim, podobnie jak i w całym kraju, spadł na wolontariuszy, przede wszystkim działaczy lokalnych komitetów obywatelskich, związkowców z "Solidarności" i młodzież szkolną – mówił Artur Kasprzykowski, w 1989 roku uczestnik solidarnościowej kampanii wyborczej, a dziś pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

- Do ostatniej chwili przed wyborczą niedzielą 4 czerwca nie brakowało chętnych do roznoszenia ulotek i klejenia plakatów. Ludzie chcieli zmian i wierzyli w "Solidarność". Tłumnie uczestniczyli w organizowanych w tym czasie manifestacjach i przedwyborczych wiecach. Kupowali cegiełki na fundusz wyborczy i angażowali się w kolportaż wyborczych plakatów oraz ulotek. O tym wszystkim także opowiada ta wystawa - dodał.

Patronat nad spotkaniem objął przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, wybrany w 1989 roku na posła Sejmu X kadencji. Na swoim facebookowym profilu Janusz Okrzesik komentując spotkanie po 30 latach od czerwcowych wyborów ocenił, że wprawdzie nie były to wybory w pełni wolne, ale za to były to prawdziwe "wybory otwierające".

- Otworzyły przed Polską, przed Polakami, przed każdym z nas z osobna całą paletę możliwości, dały nam wolny wybór i poczucie, że sami decydujemy o swoim losie. Jak z tych otwartych możliwości skorzystaliśmy, to już będzie przedmiot sporów i podziałów, ale niezależnie od tego co sądzimy o ostatnim trzydziestoleciu (a ja sądzę bardzo dobrze) co do jednego musimy się zgodzić: to były najistotniejsze wybory w historii Polski. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zabrał głos wielki niemowa - Polacy. I nie pozostawili żadnych wątpliwości co do swojego poglądu na komunizm - zaznaczył.

Nie przegapcie

Jako ciekawostkę podał, że podczas spotkania dowiedział się, że obecny prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski w ówczesnych wyborach, które były dla niego pierwszymi wyborami, zagłosował na... Janusza Okrzesika.

Okrzesik przypomniał także, że z sześciu wybranych wówczas parlamentarzystów Solidarności trzech już nie żyje - Michał Caputa z Żywca, Andrzej Kralczyński z Bielska-Białej i Maciej Krzanowski z Cieszyna. Pozostali Grażyna Staniszewska, Andrzej Sikora i Janusz Okrzesik.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo