Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Szpitalowi Pediatrycznemu grozi likwidacja? Już jest problem z wypłatą dla pracowników

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Sytuacja Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej jest bardzo trudna - to efekt zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia. - Boimy się, że szpital może tego nie przetrwać - przyznała Lucyna Majewska, naczelniczka wydziału zdrowia bielskiego starostwa, które jest organem prowadzącym szpitala. Jak dowiedzieliśmy się, jest problem z wypłatą dla pracowników za styczeń 2021 r.

Prawdą jest, że Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej jest w trudnej sytuacji finansowej – przyznają w bielskim starostwie, do którego zwróciliśmy o zweryfikowanie niepokojących doniesień napływających od personelu szpitala. Temat sytuacji bielskiego pediatryka był omawiany w poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, które jest organem prowadzącym placówkę.

- Tak źle jeszcze nie było. Boimy się, że szpital może tego nie przetrwać - przyznała Lucyna Majewska, naczelniczka wydziału zdrowia bielskiego starostwa.

Urzędnicy bielskiego starostwa wyjaśniają, że trudna sytuacja Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej to efekt działań Ministerstwa Zdrowia, które nagle zmieniło zasady finansowania tego typu placówek. Wiadomo, że 20 grudnia 2020 r. bielski szpital pediatryczny podpisał aneks do umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Według tego dokumentu rok 2021 miał być rozliczany na takich samych zasadach, jak 2020 rok, a więc wypłacanym co miesiąc ryczałtem.

Tymczasem 1 lutego 2021 r. przyszło oświadczenie NFZ, informujące że finansowanie jednak zmienia się, a nowe zasady obejmą czas od początku bieżącego roku! Według nowych zmienionych zasad, szpital będzie miał płacone za faktycznie wykonane świadczenia. Sęk w tym, że z powodu pandemii Covid-19 pacjentów jest znacznie mniej.

Z naszych informacji wynika, że w styczniu 2021 r. szpital przyjął 339 pacjentów. Tymczasem rok temu, w styczniu 2020 r., było przyjętych ok. 500 małych pacjentów, a więc o 169 więcej.

- Od 2020 roku z powodu pandemii wszystkie szpitale w Polsce nie wykonują kontraktów. Bielska placówka nie jest tu wyjątkiem - przyznaje Magda Fritz, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

Nie przeocz

W całym 2020 r. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej przyjął o ponad 2 tysiące dzieci mniej, niż w 2019 r. Z obawy przed zarażeniem koronawirusem pacjenci nadal unikają wizyt w szpitalu. Wykonanie kontraktu za styczeń 2021 r. było w bielskim „pediatryku” na poziomie 60 proc. A te zmiany dla szpitali pediatrycznych oznaczają całkowitą utratę płynności finansowej.

Jak udało nam się dowiedzieć, z tego właśnie powodu jest sporu problem z wypłatą pensji dla pracowników Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej za styczeń 2021 r. , która powinna zostać wypłacona do 10 lutego.

- Sytuacja jest dla organu prowadzącego oraz dla dyrekcji szpitala zaskoczeniem – przyznaje rzecznika bielskiego starostwa. - Wiedzę na temat innego finansowania świadczeń pediatrycznych mamy zaledwie od tygodnia. Sytuacja jest więc analizowana na bieżąco – zapewnia.

Starosta bielski Andrzej Płonka wystąpił w tej sprawie na piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego, wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, odpowiedzialnego za służbę zdrowia w województwie śląskim oraz do wszystkich parlamentarzystów z regionu. Postuluje, aby zmiany w finansowaniu świadczeń pediatrycznych wprowadzić po ustąpieniu pandemii Covid-19.

Zobacz koniecznie

We wtorek w tej sprawie w starostwie zaplanowano konferencje prasową.

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej jest jedną z dwunastu takich placówek w Polsce. Posiada oddziały niemowlęcy, pediatryczny z dwoma pododdziałami gastroenterologicznym i ogólnopediatrycznym, chirurgii dziecięcej z pododdziałem otolaryngologii dziecięcej, anestezjologii intensywnej terapii noworodków i dzieci, a także oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. W sumie w szpitalu znajduje się 120 łóżek. Przy szpitalu działa również całodobowa pediatryczna izba przyjęć z ambulatorium chirurgicznym.

W zakresie podstawowym szpital zapewnia opiekę dla dzieci z miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego, a w zakresie specjalistycznym dla dzieci z powiatów wadowickiego, oświęcimskiego, żywieckiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego.
Szpital prowadzi także poradnie specjalistyczne dziecięce-chirurgiczną, preluksacyjną, endokrynologiczną, alergologiczną, neurologiczną, rehabilitacyjną, kardiologiczną, nefrologiczną, laryngologiczną, logopedyczną, a od 2018 r. także Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera