Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Urzędnicy z odpowiadają na zarzuty w sprawie Gościnnej Doliny: To nie żaden pozysk drzewa!

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W Gościnnej Dolinie trwają prace porządkowe. Usuwane są m.in. wiatrołomy
W Gościnnej Dolinie trwają prace porządkowe. Usuwane są m.in. wiatrołomy Paweł Sowa/ Wydział Prasowy UM BB
Bielscy urzędnicy odnieśli się do zarzutów, jakie wobec prac porządkowych w Gościnnej Dolinie wysunęli Stowarzyszenie Olszówka i grupa Bielszczanie dla Drzew. W Ratuszu podkreślają, że prace nie mają nic wspólnego z pozyskiem drzewa i są prowadzone tylko i wyłącznie, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Prace porządkowe prowadzone w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Gościnna Dolina” w Bielsku-Białej wzbudziły dyskusję. Po tym, jak urzędnicy wyjaśnili, że w Gościnnej Dolinie usuwane są wiatrołomy zawieszone nad ścieżkami spacerowymi, a także pnie, które mogą doprowadzić do niekontrolowanego spiętrzenia wody oraz nagromadzony susz stwarzający zagrożenie pożarowe, zaprotestowali mieszkańcy związani ze Stowarzyszeniem Olszówka oraz grupą Bielszczanie dla Drzew.

Stwierdzili, że sformułowanie o „pracach porządkowych” to eufemizm zwykłego pozysku drzewa. zwrócili uwagę, że w Gościnnej Dolinie nie ma tam wyznaczonej ścieżki spacerowej, ani szlaku turystycznego. Ocenili, że urzędnicy swoimi decyzjami wyrządzają w środowisku naturalnym, tak ważnemu korytarzowi ekologicznemu miasta.

- Chcemy stanowczo zaprotestować przeciwko kolportowanej tezie, że celem tych prac jest – jak to określono – zwykły pozysk drzewa – ripostują urzędnicy. W wydanym oświadczeniu podkreślają, że prace mają tylko i wyłącznie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, bo Dolina Gościnna przyciąga rzesze turystów i miłośników przyrody, na co zwracają uwagę także w Stowarzyszeniu Olszówka i grupie Bielszczanie dla Drzew.

Wskazują, że działania prowadzone w Dolinie Gościnnej pozostają w zgodzie z art. 5 oraz art. 74 ust. 1 i 2 Konstytucji RP, z których wynika, że władze publiczne mają obowiązek prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom, kierując się przy tym zasadą zrównoważonego rozwoju.

- W Dolinie Gościnnej usuwane są zagrożenia w postaci zwisających konarów drzew w miejscach gdzie uczęszczają ludzie. W obszarach oddalonych od ścieżek drzewa pochylone, a nawet martwe są pozostawiane na swoich miejscach w celu zapewnienia jak największej bioróżnorodności i naturalnego charakteru doliny – tłumaczą urzędnicy.

Odnoszą się też do zasadności usuwania pni mogących doprowadzić do spiętrzania się wody. Tłumaczą, że niekontrolowane spiętrzanie się wody wyrządza szkody zarówno drzewostanowi, jak i siedliskom zwierząt znajdującym się w dolinie. Spiętrzona woda zbyt mocno nasącza bowiem grunt, co prowadzi do podmywania drzew i utraty ich stabilności.

Odpowiadając na zarzut prowadzenia prac w okresie lęgowym ptaków bielscy urzędnicy wskazują, że obowiązujące w Polsce przepisy nie precyzują, jak długo trwa okres lęgowy dla całego zgrupowania ptaków odbywających lęgi w naszym kraju.

– Żaden przepis nie definiuje okresu lęgowego dla wszystkich ptaków. Tym bardziej, że jest on różny dla różnych gatunków. Wyjaśnienia w tej sprawie prowadziła m.in. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – podkreślają w Ratuszu.

Nie przeocz

Urzędnicy zapewniają, że za każdym razem przed rozpoczęciem prac porządkowych czy gospodarczych leśnicy przeprowadzają wizję terenową w celu sprawdzenia, czy w danym terenie występują stanowiska gatunków chronionych lub potencjalne miejsca ich występowania. W przypadku ich zidentyfikowania oznaczają je jako przeznaczone do pozostawienia w nienaruszonym stanie.

- Przy pracach prowadzonych w Dolinie Gościnnej obecni są specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, ale także z dużą ekologiczną wrażliwością. Czuwają oni, by prace z jednej strony zapewniały jak najlepszą ochronę przyrody, a z drugiej – stwarzały bezpieczeństwo dla ludzi – podkreślają.

W Ratuszu wyliczają też działania chroniące Gościnną Dolinę - ograniczono do minimum wjazd ciężkiego sprzętu, powalone pnie wyciągano na drogę i dopiero tam cięto, by ograniczyć pracę pił wśród drzew, a prace dostosowano do warunków pogodowych.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera