Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: W Szpitalu Pediatrycznym ratują noworodki hipotermią terapeutyczną

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wykorzystywany jest specjalistyczny aparat do hipotermii terapeutycznej.
W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wykorzystywany jest specjalistyczny aparat do hipotermii terapeutycznej. materiały prasowe szpitala
Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej jako jedyny w Beskidach leczy noworodki, które ucierpiały wyniku niedotlenienia okołoporodowego, stosując hipotermię terapeutyczną. - Ta metoda nie tylko pozwala zwiększyć szanse przeżycia noworodków, ale i zmniejsza u nich ryzyko niepełnosprawności – podkreślają w szpitalu.

Hipotermia terapeutyczna to metoda ochrony ośrodkowego układu nerwowego u dzieci z objawami encefalopatii niedotleniowo-niedokrwiennej, która jest efektem niedotlenienia okołoporodowego. To groźne zaburzenie neurologiczne, które może skutkować niepełnosprawnością lub śmiercią dziecka. Obecnie w medycynie stosowane są dwie metody leczniczego chłodzenia małych pacjentów.

Pierwsza to selektywne chłodzenie głowy (SHC), a druga to chłodzenie całego ciała (WBC). Ta druga metoda z uwagi na stan zdrowia pacjenta po zakończeniu leczenia, uznawana jest za metodę lepszą.

– Leczenia hipotermią poddać można noworodki urodzone w 36. tygodniu ciąży lub powyżej, które spełniają medyczne kryteria zastosowania takiej metody – przyznają w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.

Zastrzegają, że warunek jest taki, by od porodu do rozpoczęcia tego typu leczenia nie upłynęło więcej niż 6 godzin. Hipotermię należy po prostu zastosować w jak najkrótszym czasie po porodzie .

Bielski Szpital Pediatryczny jest obecnie jedyną placówką medyczną w Beskidach, która stosuje hipotermię do leczenia noworodków w oparciu o metodę WBC, czyli chłodzenia całego ciała. W tym celu w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wykorzystywany jest specjalistyczny aparat do hipotermii terapeutycznej.

Dziecięca placówka w Bielsku-Białej dysponuje również karetką neonatologiczną, dzięki której dzieci urodzone w okolicznych szpitalach np. w Żywcu lub Cieszynie mogą być dowożone na leczenie specjalistycznym transportem i w krótkim czasie po porodzie. – A w tym przypadku czas odgrywa istotną rolę, co jest nie bez znaczenia biorąc pod uwagę, że alternatywą są położone znacznie dalej śląskie ośrodki kliniczne – wskazują w bielskim pediatryku.

Nie przeocz

Lek. med. Anna Merak, kierowniczka Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci zauważa, że hipotermia terapeutyczna może spowodować przejściowe zaburzenia oddechowe czy też kardiologiczne, dlatego w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej zapewniony jest nadzór kardiologiczny i neurologiczny oraz możliwość stałego monitorowania stanu zdrowia noworodków leczonych tę metodą.

- Z naszych obserwacji wynika, że hipotermia nie tylko zwiększa szanse przeżycia noworodków ale także podnosi prawdopodobieństwo prawidłowego stanu neurologicznego i dalszego rozwoju – podkreśla specjalistka.

Lekarka przyznaje, że w 2021 roku bielski Szpital Pediatryczny opuściły noworodki urodzone w tzw. „ciężkiej zamartwicy”, u których zastosowanie hipotermii terapeutycznej wraz z zaawansowanym leczeniem w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci pozwoliło na przeżycie, a także poprawiło funkcje neurologiczne zmniejszając ryzyko niepełnosprawności.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera