Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Zabytkowy park za Ratuszem został uroczyście otwarty przez dzieci. Zobaczcie ZDJĘCIA

KL
Otwarcie parku za bielskim Ratuszem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarcie parku za bielskim Ratuszem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UMBB
To mali uczestnicy Bajkowej Parady Przedszkolaków, która przeszła przez Bielsko-Białą, otworzyli zmodernizowany park za Ratuszem. Przemarsz poprowadzony przez najmłodszych był jednym z pierwszych punktów programu rozpoczynającego Dni Bielska-Białej.

Dzieci otworzyły park za Ratuszem w Bielsku-Białej

Najpierw uczestnicy Bajkowej Parady Przedszkolaków przybyli przed bielski Ratusz, gdzie zapowiedziano dla nich niespodziankę.

– Tak się składa, że chciałem was prosić o przejście tu obok za Ratusz, bo dziś otwieramy po renowacji, mam nadzieję dobrze przyjętej przez was i mieszkańców, zabytkowy park za Ratuszem. Czy otworzycie go ze mną? – pytał Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Tu padło gromkie – Tak! I dzieci ruszyły w kierunku zawieszonej na wejściu do parku wstęgi z zielonego bluszczu. Jej przecięcia, w towarzystwie swoich koleżanek i kolegów oraz prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, dokonało troje przedszkolaków.

– To jest naturalna wstęga z bluszczu. Zostanie pocięta i znów zasadzona. Wydaje się, że dla takiego miejsca wstęga z materiału, nieekologiczna, nie byłaby dobra – tłumaczył prezydent. – Trzy, cztery! Tniemy! Mam nadzieję, że będziecie tu dobrze się czuć i bawić. A teraz możecie sobie pohasać po parku – zaprosił.

Po przecięciu wstęgi najmłodsi otrzymali jabłka, a ich opiekunowie specjalne przygotowane doniczki z ziemią do posadzenia bluszczu ze wstęgi.

Metamorfoza zabytkowego parku

Prace w parku za Ratuszem trwały sześć miesięcy. Niewielki teren za historycznym budynkiem Urzędu Miejskiego zmienił się w bardzo stylowe miejsce.

– Tego stylu nadają mu nawiązujące do historycznego charakteru parku latarnie, ławki, kosze na śmieci i całkiem nowy obiekt – stylizowana, żeliwna altana w zachodniej jego części, która może służyć do organizacji np. niewielkich występów artystycznych – wyjaśnia Emilia Klejmont z wydziału prasowego magistratu w Bielsku-Białej.

Nowym elementem wystroju parku, poza altaną, są też cztery kilkumetrowe sterczyny, czyli pionowe, wieńczące element dekoracji architektonicznej wieżyczki pochodzące z dachu budynku Ratusza. Dwie z nich stanęły obok głazu narzutowego z okresu zlodowacenia – pomnika przyrody, dwie pozostałe na wejściu do parku od strony Pomnika Konfederatów Barskich.

– Dzięki inwestycji wymienione zostały osłony wejścia do schronu oraz szczeliny przeciwlotniczej z 1941 roku, które znajdują się na terenie parku. To też wygląda bardzo estetycznie. Być może w przyszłości szczelina zostanie otwarta dla zwiedzających – dodaje Emilia Klejmont.

I podkreśla: – Wykonawca, zgodnie z projektem, zachował istniejący układ alejek parkowych, dodatkowa ścieżka pojawiła się tylko w północno-zachodniej części parku. Alejki są wykonane z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej, a tam, gdzie było to konieczne ze względu na ochronę drzew, w tym wypadku pomnika przyrody – klonu polnego, fragment jednej z nich jest podwieszanym drewnianym pomostem. Inną, bo z płyt granitowych, nawierzchnię ma natomiast alejka wzdłuż rzeki Białej. Zmieniło się również jej otoczenie. Mowa o pięknie wypiaskowanym przez wykonawcę murze nadbrzeżnym, u podstawy którego rośnie już pnący, zimozielony bluszcz pospolity.

Otwarcie parku za bielskim Ratuszem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Bielsko-Biała. Zabytkowy park za Ratuszem został uroczyście ...

Projekt modernizacji zakładał także odbudowę warstwy poszycia w parku. I rzeczywiście pojawiło się kilkadziesiąt krzewów ozdobnych i zieleni okrywowej – różaneczników, hortensji, rododendronów, żurawki i kilka drzew.

Inwestycja została wykonana, zgodnie z Kartami Ochrony Drzew obowiązującymi w Bielsku-Białej od kilku lat, z największą dbałością o cały starodrzew i przede wszystkim jego korzenie.

Renowację przeszły pomnik przyrody – głaz narzutowy – i Pomnik Konfederatów Barskich stojący na skraju parku. Dzięki modernizacji cały teren jest monitorowany. Co okazuje się bardzo ważne i potrzebne. Jeszcze bowiem przed otwarciem parku pięknie wypiaskowany mur nadbrzeżny został zniszczony napisami przez nieznanych sprawców. Niestety, co bardzo smutne, mimo usilnych starań wykonawcy, nie udało się go idealnie doczyścić.

Emilia Klejmont poinformowała, że w przyszłości miasto ma w planach wyremontowanie ścieżki i muru nadbrzeżnego aż do ulicy ks. Stanisława Stojałowskiego. Modernizacja parku kosztowała prawie 2,8 mln złotych brutto.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera