Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała Zobaczcie plac Wojska Polskiego przed II wojną światową! Teraz zmieni się nie do poznania

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Plac Wojska  Polskiego w Bielsku-Białej został wybudowany w 1723 r. jako rynek Białej Krakowskiej i  przez lata był miejscem, w którym odbywał się handel
Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej został wybudowany w 1723 r. jako rynek Białej Krakowskiej i przez lata był miejscem, w którym odbywał się handel materiały UM Bielsko-Biała
Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej czeka wielka przebudowa. Wśród bielszczan trwa dyskusja, czy koncepcja, jaką wybrali urzędnicy jest właściwa. W Ratuszu wskazują, że plac Wojska Polskiego ma stać się przestrzenią publiczną, a nie parkingiem czy targiem. I prezentują zdjęcia tego miejsca sprzed stu lat zestawiając je z wizualizacjami, by pokazać, że po rewitalizacji placu zyska m.in. więcej zieleni.

Trwają przygotowania do przebudowy placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej - roboty budowlane zaplanowano na drugą połowę tego roku. Nowy plac Wojska Polskiego ma zostać oddany do użytku w 2022 roku. Urzędnicy zaprezentowali pierwsze wizualizacje planowanej przebudowy, które wywołały wśród bielszczan dyskusję. Nie brak komentarzy, że to "betonowanie" przestrzeni, czy usuwanie miejsc parkingowych, których i tak w mieście brakuje.

W bielskim Ratuszu przyznają, że argumenty mieszkańców zostały przenalizowane. Urzędnicy wskazują, że plac Wojska Polskiego ma stać się przestrzenią publiczną, nie parkingiem, czy targiem. Ma służyć spotkaniom, spędzaniu razem czasu i wydarzeniom kulturalnym, kiermaszom, świątecznym kramom itp.

Nie przeocz

Odnosząc się do głosów o „zabetonowaniu” tego miejsca urzędnicy wskazują na dużą ilość zieleni, jaka ma znaleźć po rewitalizacji - dwa szpalery dużych, 6-8-metrowych drzew, rośliny pnące, kwitnące donice. - Tyle zieleni nie było tu nigdy. A przynajmniej na przestrzeni ostatnich stu lat, co pokazują najstarsze zachowane zdjęcia tego miejsca - argumentują prezentując archiwalne zdjęcia. I zastrzegają, że plac Wojska Polskiego z nazwy i z funkcji – jest właśnie placem, a nie parkiem. A miłośnicy zieleni mają w pobliżu park za Ratuszem lub inne w mieście - park Włókniarzy lub park Słowackiego.

W Ratuszu wskazują też na planowaną przebudowę ul. Cyniarskiej, która zostanie „wyprostowana” i właśnie tam znajdą się miejsca parkingowe, które zostaną przeniesione z placu Wojska Polskiego. Zwracają również uwagę, że nowy plac ma być początkiem ożywienia ul. 11 Listopada i przywrócenia historycznej arterii prowadzącej z Rynku (ZWM) przez pl. Chrobrego (Pigal) ulicą 11 Listopada na pl. Wojska Polskiego.

Zobacz koniecznie

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej to część historii miasta – wybudowany w 1723 r. jako rynek Białej Krakowskiej przez lata był miejscem, w którym odbywał się handel – na targu mieszkańcy Białej i sąsiedniego Bielska mogli kupować m.in. owoce, warzywa, zboże, słomę, siano. Przy tym placu w 1897 został wzniesiony budynek ratusza, a 1903 r. powstała słynna kamienica pod żabami.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Wraz z rozwojem motoryzacji płyta placu zaczęła pełnić funkcję parkingu. Tak jest do dziś.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera