Bieruńscy samorządowcy znowu żądają rewizji granic z Tychami

  Bieruńscy samorządowcy znowu żądają rewizji granic z Tychami

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niewielka gmina Bieruń po raz kolejny chce nowego podziału granic z Tychami. Zamierza odebrać 123 hektary, na których stoją hale Fiata, a tym samym przejąć kilka milionów wpływów z podatków.
  Ostatnią odmowę radni Bierunia usłyszeli w 2008 roku. Rząd nie zgodził się wówczas na zaproponowane przez nich zmiany terytorialne. To jednak nie zniechęciło rady, by znów podjąć uchwałę domagającą się rewizji granic. Sprzeciwia się tym dążeniom wojewoda śląski.

  - Radni zobowiązali mnie, by do końca marca br. przygotować stosowny wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nowej granicy. I to zrobię - zapewnia burmistrz Bierunia, Ludwik Jagoda.

  - Nie odpuścimy. Jeśli i tym razem nasze żądania nie zostaną spełnione, pozostanie nam tylko protest. Zablokujemy drogę wyjazdową z Fiata.

  Burmistrz jest zdesperowany. Mówi, że mieszkańcy mają także dość proszenia się, by tereny, które historycznie przynależały do gminy, były teraz w Tychach. Fiat powstał na gruntach, które należały do Bierunia i Urbanowic. Po reformie administracyjnej w 1975 roku obie gminy zostały wcielone do Tychów i nikt wówczas nie pytał mieszkańców o zdanie. Urbanowice zostały ostatecznie wchłonięte przez Tychy, ale Bieruń upomniał się o swoją niezależność w 1990 roku. Odłączył się od miasta, odległego o 11 km, z którym tak naprawdę nic go nie łączyło, nawet miejska komunikacja.

  Burmistrz Jagoda zabiera się za przygotowanie nowych map geodezyjnych. Zgodnie też z obowiązującą w takich sprawach procedurą w Bieruniu ruszyły konsultacje. Lokalna społeczność musi się wypowiedzieć, czy chce wznowienia starań o zmianę granic pomiędzy Bieruniem a Tychami, czy nie. Pierwsze takie spotkanie odbyło się z udziałem mieszkańców Bierunia Starego. W poniedziałek, 25 stycznia, za tak lub nie opowie się Bieruń Nowy. W środę, 27 stycznia, przyjdzie czas na nowobieruńskie osiedla.

  Takie same konsultacje będą musiały przeprowadzić Tychy. Poprzednie, które skończyły się dla Bierunia porażką, kosztowały miasto 100 tys. zł. Teraz pewnie trzeba wyłożyć podobną sumę. Tychy, oczywiście, nie chcą tych zmian. Podobnie jak Fiat.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kampania

  Jonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 34

  To skandal. Bieruń nie ma pomysłu na kampanię wyborczą a Tychy muszą za to pacić. Bieruń ma pewnie za dużo pieniędzy i muszą wydawać z gminnej kasy (jak czytamy poraz trzeci) na agitację władzy...rozwiń całość

  To skandal. Bieruń nie ma pomysłu na kampanię wyborczą a Tychy muszą za to pacić. Bieruń ma pewnie za dużo pieniędzy i muszą wydawać z gminnej kasy (jak czytamy poraz trzeci) na agitację władzy azeby dalej rządziła. Tą sprawą powinno zająć się stosowne ministerstwo, prokuratura, CBA ażeby takie praktyki skończyły się raz na zawsze. Ten kto się zgodził na takie granice powinien ponisić teraz odpowiedzialność moralną i finansową, a nie doić przed wyborami gminnej kasy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prestidigitator

  (.)(.) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 29

  Life is brutal and full of zasadzkas, k sażalieniu :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kampania

  tyszanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 36

  Zbliża się kampania wyborcza. Widać władze Bierunia nie mają pomysłu na kampanię, więc odgrzewają po raz kolejny ten sam kotlet! A my w Tychach musimy za to płacić !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo