Miliona zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy domagają się muzycy zespołu Big Cyc od TVP Info. Kolejnym warunkiem jest poinformowanie widzów, że piosenka "Jak słodko zostać świrem" została bez zgody zespołu użyta w programie "W tyle wizji" emitowanym właśnie w TVP Info.

- Ten program został nadany w poniedziałek wieczorem. We wtorek zbulwersowani fani skontaktowali się z nami i pytali, czy daliśmy zgodę na wykorzystanie tego utworu, w programie propagandowym, politycznym, pytali czy dostaliśmy za to od PiS-u pieniądze. My od kilku lat mamy wizerunek zespołu, który sprzeciwia się rządom PiS i to naruszyło naszą wiarygodność, bo nagle naszą piosenkę wykorzystuje się do walki politycznej, wbrew intencjom twórcy, wbrew intencjom artystów. Bierze się refren, zresztą bardzo znany, swego czasu wielki przebój, i robi materiał ośmieszający protestujących pod Sejmem. Nas to zbulwersowało - mówi związany z Gdańskiem lider zespołu, Krzysztof Skiba.

- W programie „W tyle wizji” zaczęło się od słów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który protestujących pod Sejmem nazwał świrami. Tak się złożyło, że nasza stara piosenka, z lat 90tych, posłużyła do ilustracji tego materiału propagandowego - dodaje muzyk. Skiba dodaje, że w ciągu kilku najbliższych dni prawnicy zespołu złożą w sekretariacie Telewizji Polskiej na ul. Woronicza w Warszawie oficjalne pismo. - Jeżeli zlekceważą to pismo, podejmiemy odpowiednie kroki, na pewno wejdziemy na drogę sądową. My jako zespół opozycyjny nie możemy sobie pozwolić, żeby naszą twórczość wykorzystywano w propagandzie rządowej - mówi.

Oświadczenie zespołu Big Cyc:

W dniu 23.07.2018 na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" wykorzystano bez zgody zespołu naszą piosenkę "Jak słodko zostać świrem". Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o "świrach pod sejmem". O całym zdarzeniu wykorzystania piosenki poinformowali nas oburzeni fani zespołu.

Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce. Żądamy od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu. Żądamy wpłaty 1 miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS. W przypadku odmowy spełnienia naszych żądań, będziemy domagać się spełnienia tych warunków na drodze sądowej.

Sprawdź nasze inne informacje i porady