Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biografia Bohdana Butenki w księgarniach. Znakomity rysownik i ilustrator to prawdziwa legenda

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Bohdan Butenko i Dariusz Rekosz spotykali się wielokrotnie. Biografia pełna jest więc ciekawostek, faktów  i zaskakujących histioriiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bohdan Butenko i Dariusz Rekosz spotykali się wielokrotnie. Biografia pełna jest więc ciekawostek, faktów i zaskakujących histioriiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. Dariusz Rekosz
Bohdan Butenko to znakomity polski rysownik i ilustrator setek książek czy komiksów. Młodszemu pokoleniu czytelników może być nieco mniej znany, choć niekoniecznie, natomiast ci nieco starsi amatorzy pochłaniania kolejnych pozycji drukowanych znają go pewnie doskonale. Jego charakterystyczna kreska jest bowiem unikatowa. O początkach przygody ilustratora z grafiką, tworzeniem nowych ilustracji i kultowych książkowych postaci przeczytacie w nowiutkiej biografii, autorstwa Dariusza Rekosza: „Bohdan Butenko – pinxit i cała reszta” (Wyd. Bernardinum, 2023).

Powstawała ponad 11 lat! A wszystko zaczęło się od pewnej rozmowy telefonicznej.

- Późną jesienią 2011 przebywałem na cyklu spotkań w okolicach Kielc. Nocowałem wówczas w jednym z tamtejszych hoteli. Bohdan Butenko zatelefonował do mnie wieczorem, aby uzgodnić szczegóły przygotowywanej przez nas książki „Tajemnicza szafa” (z cyklu „Detektywów para – Jacek i Barbara”). Przez myśl nam nie przeszło, że pozycja ta w pół roku później zdobędzie tytuł Najlepszej Książki Na Lato 2012, w kategorii książek dla dzieci i młodzieży. Tymczasem rozmowa telefoniczna zeszła na tematy prywatne i, gdy wspomniałem, że jestem w Kielcach, to od razu usłyszałem od mojego rozmówcy arcyzabawną anegdotkę, dotyczącą niegdysiejszego pobytu pana Bohdana w tym mieście. Wpadłem wówczas na pomysł, którym momentalnie się z nim podzieliłem: „Panie Bohdanie, a może spisalibyśmy te pańskie niesamowite przygody i przy okazji dołożyli do tego opowieść o pańskim życiu?” Co usłyszałem w odpowiedzi? – „Owszem. Dlaczego by nie. Ale jak pan to widzi?” Moja riposta była równie szybka: „Przygotuję sto pytań do... A potem będziemy rozmawiali.” Zgodził się, chociaż w głębi serca wiedziałem, że na stu pytaniach się nie skończy - opowiada Dariusz Rekosz, dąbrowski pisarz i animator kultury.

W połowie stycznia 2012 zaczęły się pierwsze rozmowy. Czasami przez telefon, czasami przy kawiarnianym stoliku, czasami z okazji wspólnych wyjazdów na targi książki lub wernisaże wystaw jego prac. Krok za krokiem Bohdan Butenko otwierał przed Dariuszem Rekoszem tajemnice swojego przebogatego życia zawodowego i prywatnego. Wspominał rodzinny dom, czasy drugiej wojny światowej, studia oraz swą pierwszą (i ostatnią) pacę na etacie. W międzyczasie dąbrowski pisarz kompletował książki z jego ilustracjami, odkrywając w nich coraz większe bogactwo przekazu, o którym przekonał się już właściwie będąc dzieckiem.

- Jak zaczęła się moja znajomość z panem Bohdanem? Do ilu pytań rozrósł się nasz wywiad-rzeka? Dlaczego zdecydowałem się przekształcić jego część w wersję narracyjną? Kto i jak wypowiedział się na jego temat? O tym wszystkim dowiecie się z bogato ilustrowanej biografii wybitnego artysty, zatytułowanej „Bohdan Butenko – pinxit i cała reszta”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum - mówi Dariusz Rekosz.

Zamieścił w niej około 200 ilustracji (fotografii, grafik, skanów), ale przede wszystkim jest to opowieść jednego faceta o drugim, na przestrzeni dziejów, w których przyszło mu żyć. Urodzony w 1931 roku – Bohdan Butenko – stał się idolem czterech pokoleń Polaków oraz niezliczonej rzeszy mieszkańców innych krajów (szczególnie Japończyków).

Tworzył nie tylko okładki i ilustracje książkowe, ale także scenografie teatralne, projekty lalek, plakaty filmowe oraz wiele, wiele innych przedmiotów, na których odcisnął swoją charakterystyczną kreskę, a czasami i nieśmiertelne „pinxit”. Jego biografia to prawdziwa uczta dla wszystkich, którzy chcieliby poznać kulisy powstawania Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara oraz niezliczonej rzeszy innych postaci.

Są tam również unikatowe fotografie z rodzinnego archiwum, pozyskane od córki i zięcia pana Bohdana, a także kilka dodatkowych rozdziałów, uzupełniających opowieść o tym niesamowicie skromnym człowieku.

- Książkę wydano w twardej oprawie, ze znakomitą czcionką, na papierze o bardzo dobrej jakości. Ma ponad 320 stron i nadaje się zarówno do czytania, jak i... na prezent. Życzę miłej lektury! - podkreśla autor biografii.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty