Biskup Andrzej Czaja o pedofilii w opolskim Kościele. Ujawniono 10 przypadków, ale może być ich więcej

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Biskup Andrzej Czaja ujawnił skalę pedofilii w opolskiej diecezji
Biskup Andrzej Czaja ujawnił skalę pedofilii w opolskiej diecezji Polska Press
Udostępnij:
"Dotąd uznano i orzeczono winę sześciu kapłanów diecezji opolskiej, którzy dopuścili się co najmniej raz aktu wykorzystania seksualnego wobec osoby małoletniej". W liście pasterskim biskup Andrzej Czaja ujawnił skalę pedofilii w diecezji opolskiej do której należą parafie z powiatu raciborskiego. - Przepraszamy Was i prosimy o wybaczenie nam ciężkich grzechów naszych - usłyszeli wierni.

Biskup o pedofilii w Kościele

List pasterski biskupa Andrzeja Czai odczytano w niedzielę 7 października w kościołach diecezji opolskiej, a więc także w parafiach z powiatu raciborskiego . Jego znaczna część dotyczyła skali ujawnionej pedofilii w opolskim Kościele.

- Drodzy Diecezjanie, niestety, muszę też z bólem i przykrością wyznać, że także w szeregach duchowieństwa Kościoła Opolskiego znaleźli się kapłani, którzy się sprzeniewierzyli swemu powołaniu. Wieść o tym przekazana kapłanom w czasie konferencji rejonowych poruszyła wszystkich dogłębnie. Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy, która już się dokonała i której nie da się naprawić. Wołamy do Boga o zmiłowanie i szczególne błogosławieństwo i opiekę Bożą dla wszystkich cierpiących z naszego powodu. Przepraszamy Was i prosimy o wybaczenie nam ciężkich grzechów naszych! - usłyszeli wierni podczas kazania.

Biskup Czaja zdradził, że dotąd uznano i orzeczono winę sześciu kapłanów diecezji opolskiej, którzy dopuścili się co najmniej raz aktu wykorzystania seksualnego wobec osoby małoletniej (według prawa karnego chodzi o osobę do 15 roku życia włącznie, a według prawa kościelnego do 18 roku życia).

- Trzech z naszych kapłanów usłyszało już definitywny wyrok. Jeden został wydalony ze stanu duchownego i toczy się jego proces w sądzie państwowym, dwóch zostało skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, jeden w zawieszeniu, a drugi odbywa karę w więzieniu. Wyrok czwartego nie jest jeszcze prawomocny. W stosunku do tych trzech toczy się postępowanie zarządzone przez Kongregację Nauki Wiary. W odniesieniu do dwóch innych orzeczono przedawnienie winy, ale Kongregacja nałożyła pokutę, bo – jak pisze papież Franciszek – „rany się nie przedawniają”. Jednego z oskarżonych księży Kongregacja uznała za niewinnego - napisał bp Andrzej Czaja.

Dodał, że w ostatnim czasie przyjęto jeszcze trzy inne doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez kapłana diecezji opolskiej. Obecnie kończy się postępowanie wstępne i wkrótce sprawa zostanie przekazana do prokuratury oraz Kongregacji.

- Mamy więc dziesięć zgłoszeń, przy czym sześciu kapłanów już uznano za sprawców potwornego przestępstwa; jeden został uznany winnym przed rozpoczęciem mojej posługi biskupiej. Ofiar jest niestety więcej. Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób. Ich cierpienie i ból, to co przeżywają i z czym się zmagają trudno sobie wyobrazić i nie sposób opisać. Doświadczyłem tego w niejednej rozmowie i mam tego świadomość. Dlatego w sytuacji zgłoszenia możliwości popełnienia przestępstwa nie może być innej opcji, jak zero tolerancji dla przestępcy i pełne wsparcie dla ofiary i najbliższej rodziny. Mam na myśli fachową pomoc psychologiczną i duchową oraz prawną - czytamy dalej w liście pasterskim.

Zobacz także:
Mapa pedofilii w polskim Kościele - w internecie ruszyła mapa przestępczości seksualnej księży

Biskup zwrócił się do wiernych, aby nie przemilczali dramatu wykorzystywanych małoletnich. Apelował o ich zgłaszanie.

- Na naszej stronie internetowej podany jest kontakt do ks. Sylwestra Pruskiego, który jako Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży wysłucha każdego, kto chce zgłosić nadużycie seksualne względem osób małoletnich. W porozumieniu ze mną podejmuje on bardzo sprawnie tzw. postępowanie wstępne, po zakończeniu którego zgłaszamy sprawę do Kongregacji Nauki Wiary i do państwowych organów ścigania. Należy tu również zaznaczyć, że każdy dysponujący wiedzą na temat nadużyć seksualnych względem małoletnich ma obowiązek zgłoszenia sprawy do prokuratury - zwrócił się do wiernych.

Zaznaczył, że w trosce o coraz lepszą ochronę i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest obecnie przygotowywany program prewencji dla całej metropolii górnośląskiej. - Rozpoczęliśmy w diecezji dzieło formacji kapłanów w tym zakresie, trwa szkolenie kilku osób, które mają utworzyć diecezjalną komisję do wdrażania prewencyjnego programu w życie. W najbliższym czasie mają powstać zasady funkcjonowania w diecezji księdza skazanego prawomocnym wyrokiem karnym, w stosunku do którego nie zapadła jeszcze decyzja Stolicy Apostolskiej, aby w przestrzeni publicznej nie dawał nikomu zgorszenia - usłyszeli wierni.

Zaprosił też wszystkich kapłanów do udziału w nabożeństwie pokutnym przed Uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, które odbędzie się w kościele seminaryjnym 23 listopada.

- Drodzy Diecezjanie, bardzo ubolewam nad złem i brudem, które ujawniają się w naszych szeregach i które na różne sposoby Was ranią. Wiem, że nie jest łatwo w takich chwilach nas kochać i darzyć pełnym zaufaniem. Mam jednak nadzieję, że tym bardziej otoczycie nas modlitwą i życzliwością. Bardzo Was o to proszę. Jesteśmy przecież z Was wzięci i Wam dani na drogę zbawienia. Bardzo potrzebujemy Waszej modlitwy i wielorakiego wsparcia w dziele nawrócenia i odnowy na rzecz świętego życia i posługiwania. Niech nas Wszystkich Bóg błogosławi, od zła zachowuje i w tym, co dobre umacnia. Módlmy się do Niego wspólnie słowami dzisiejszej kolekty: „Okaż nam swoje miłosierdzie, odpuść grzechy, które niepokoją nasze sumienia” - zakończył biskup Andrzej Czaja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
radio ma-ryja
ze prowda o tych zboczyncach i je......ch keckowych wychodzi na swiat !!!!! zlikwidowac celibat !!!!! bo to sa normalni ludzie !!!! jak fujara stoi to sie chce a pingwiny to bierom oplerek albo swiecka i gro !!!!
M
Matka bosak
No i o czym tu dyskutowac? Dziesiec przypadkow? To pikuś!
Popatrzta ile bylo ofiar komunizmu i ile ulic i placow trza bylo na nowo nazwac! A co to je w porownaniu ze smolensko tragiedjo? A z Katyniem? A z rzadami Tuska? A z korupcjo w Ameryce?
A wiec nie dyskutujmy o tak blachej sprawie!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie