Biskup Artur Ważny poprowadzi rekolekcje wraz ze skrzywdzonymi seksualnie
Biskup sosnowiecki Artur Ważny współpoprowadzi rekolekcje pt. „Z martwych wstanie. O Dawidzie w nas”. Skierowane są one do osób duchownych - księży i biskupów. Organizatorami są Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja Żary „Syn Dawida” oraz Fundacja Składak.
- Ekipa prowadząca będzie na pewno czymś mocno odróżniającym to spotkanie od wszystkich innych. Są w niej bowiem: osoby skrzywdzone w Kościele, małżeństwo, osoby żyjące w pojedynkę, psychoterapeuci, księża i biskup - piszą organizatorzy.
Rekolekcje potrwają od 21 do 24 października. Odbędą się w Porszewicach w lokalnym ośrodku rekolekcyjnym. Wydarzenie i formularz rejestracji można znaleźć m.in. na Facebooku.
- W trakcie rekolekcji chodzi o głoszenie Ewangelii, dlatego skupiać się będziemy przede wszystkim na Jezusie. Chcemy Go także spotykać w kontekstach trudnych, których nie da się dzisiaj nie zauważać. Nie będziemy nikogo o nic oskarżać (ta rola w historii zbawienia jest już obsadzona). O bolesnych sprawach będziemy mówić po to, żeby odkryć, jak Jezus potrafi się nimi zająć i jak także przez nasze rany może popłynąć Jego łaska - piszą organizatorzy.
Biskup sosnowiecki wskazuje, że celem jest wspólna modlitwa oraz "współdziałanie na rzecz wzajemnego zrozumienia czy współpraca w pomocy osobom skrzywdzonym".
- Najogólniej chodzi o odnowę relacji we wspólnocie Kościoła oraz podejmowanie wzajemnej odpowiedzialności i solidarności wobec siebie - dodaje.
Skąd pomysł na taką formę rekolekcji dla duchownych?
Biskup Artur Ważny wskazuje, że pomysł na rekolekcje zrodził się ze spotkania kilku biskupów z osobą skrzywdzoną seksualnie przez duchownego - Tośką Szewczyk. Tośka Szewczyk jest autorką książki "Nie umarłam", w której opisuje swoją bolesną historię wykorzystania jej przez duchownego. Głośno było także o jej liście do biskupów na temat bagatelizowania problemów wykorzystywania seksualnie osób przez duchownych - wręczono wtedy tzw. "Talerz skrzywdzonych" - czarne, najeżone kolcami naczynie. Jego zadaniem było pokazać rzeczywistość osób, które przeszły w swoim życiu traumę.
- Ta rozmowa zaowocowała obustronnym pragnieniem, aby doświadczeniem tej dobrej, głębokiej i uzdrawiającej rozmowy podzielić się z innymi duchownymi. Tak zrodziła się myśl o wspólnie przeprowadzonych rekolekcjach pod patronatem Zespołu KEP (Konferencji Episkopatu Polski - przyp. red.) ds. Nowej Ewangelizacji. W takim duchowym doświadczeniu zawsze chodzi o odnowę relacji z Bogiem, ale nie mniejszy walor ma również odzyskiwanie, naprawianie czy umacnianie więzi z ludźmi w Kościele - mówi bp Artur Ważny.
Podkreśla przy tym, jak istotną częścią Kościoła są osoby, które doznały w nim krzywdy z ręki duchownych. Biskup jest przewodniczącym wspomnianego zespołu KEP.
- Ponieważ ta grupa skrzywdzonych jest bardzo mocno obecna w życiu Kościoła, pomimo doznanych w nim krzywd, chcemy wzajemnie się spotkać, aby podzielić się swoimi przeżyciami, próbować się zrozumieć, a nade wszystko, stając w prawdzie, przebaczyć sobie i dążyć do pojednania. Oczywiście jest w tym opisie wiele różnorakich niuansów i aspektów, niemniej ogólnie chodzi o uruchamianie nowych i życiodajnych procesów we wspólnocie Kościoła, tutaj między duchownymi a skrzywdzonymi. - dodaje biskup.
Nie przeocz
- Kolejny Bytomski Targ Staroci za nami. Co mogli zdobyć łowcy skarbów? Zobaczcie
- W tych miastach w Śląskiem nikt nie chce mieszkać. Wyludniają się najszybciej
- Kibice na meczu Zagłębia Sosnowiec z Resovią. Racowisko i głośny doping - ZDJĘCIA
- Zabytkowe pojazdy na ulicach Wodzisławia Śl. Słynne marki i modele WIDEO, ZDJĘCIA
Musisz to wiedzieć
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?