Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. To wielka strata dla Polski. Jeden z bardziej znanych duchownych pochodził z Radziechów na Żywiecczyźnie

JAK
Zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Pochodził z Radziechów na Żywiecczyźnie
Zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Pochodził z Radziechów na Żywiecczyźnie Jacek Drost
Tadeusz Pieronek nie żyje. Ksiądz, biskup, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej, sekretarz Episkopatu Polski. Dzisiaj wieczorem, 27 grudnia 2018 r., zmarł pochodzący z Radziechów na Żywiecczyźnie biskup Tadeusz Pieronek. To wielka strata dla Polski i Polaków. Kardynał Kazimierz Nycz powiedział: Kochał ludzi. Czasami mówił to, czego inni nie mieli odwagi mówić i to, co nie było popularne. Mówił prosto w oczy.

Tadeusz Pieronek nie żyje

Biskup Tadeusz Pieronek był otwarty dla ludzi, był bardzo wyrozumiały - powiedział kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. - Znałem Tadeusza Pieronka 51 lat.

- Kochał ludzi, rozmawiał z ludźmi, rozmawiał ze wszystkimi, którzy do niego przychodzili - mówi kard. Nycz.

Kiedy szedł ulicą Kanoniczną w Krakowie, często się zatrzymywał i rozmawiał z ludźmi otwarcie.

- Wzbudzał kontrowersje. Niektórzy mówili, że za mało mówi, inni, że za dużo - ta cecha wzbudzała kontrowersje. Czasami mówił to, czego inni nie mieli odwagi mówić i to, co nie było popularne. Mówił prosto w oczy - powiedział kard. Nycz.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski podało na Twitterze: Dziś wieczorem w Krakowie zmarł bp Tadeusz Pieronek, był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem Generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie..."

- Jestem porażony tą informacją - powiedział DZ Szymon J. Wróbel z Jeleśni, autor filmu dokumentalnego i książki "Ojciec, czyli o Pieronku" o biskupie Tadeuszu Pieronku i jego rodzinie.

Donald Tusk napisał na Twitterze: "Smutny koniec roku - odszedł biskup Tadeusz Pieronek. Wspierał Polskę europejską szczerze i odważnie. Gościłem Go w tym roku w Brukseli, On mnie niedawno w Krakowie. Różniąc się czasem, rozumieliśmy się."

Biskupa Pieronka tymi słowy pożegnał kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski: "Zaskoczyła nas śmierć Biskupa Tadeusza Pieronka. Wpisał się on w sposób znaczący w historię Kościoła w Polsce w ostatnich dziesiątkach lat. Krytykował i był krytykowany, ale zawsze uczciwy, miłujący Kościół, zatroskany o sprawy społeczne. Człowiek niewątpliwie wielkich zasług w życiu Kościoła, także jako wybitny prawnik i nauczyciel uniwersytecki. Zasługuje na obiektywne spojrzenie na jego wyrazistą osobowość. Żegnam Go po przyjacielsku i zawierzam Go Ojcu Św. Janowi Pawłowi II, któremu był szczerze oddany i od którego otrzymał konsekrację biskupią".

Tadeusz Pieronek urodził się w 24 października 1934 w Radziechowach na Żywiecczyźnie. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Święcenia prezbiteriatu przyjął w 1957 roku. W 1958 pracował jako wikariusz w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.

W 1992 roku wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. Święcenia biskupie otrzymał 26 kwietnia 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II, któremu asystowali kardynał Angelo Sodano, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, i kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In veritate” (W prawdzie).

W latach 1992–1993 był zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 1993–1998 sekretarzem generalnym Konferencji. Był także rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej.

Biskup Tadeusz Pieronek bardzo mocno związany był z Radziechowami na Żywiecczyźnie. To w tej podżywieckiej wiosce jego ojciec Władysław Pieronek, legionista i znany działacz społeczny, wybudował przed wojną pierwszy murowany dom, w którym mieścił się sklepik, a górę Pieronkowie wynajmowali radziechowskim nauczycielom. Tadeusz Pieronek wychował się w wielodzietnej rodzinie, na którą ogromny wpływ miała wojenna rozłąka.

Rozmawialiśmy z Nim kilkanaście dni temu:
Z biskupem Pieronkiem spacer po jego Żywiecczyźnie

Rodzina Pieronków w ramach Aktion Saybusch, akcji wysiedleńczej przeprowadzonej przez niemieckiego okupanta w 1940 roku, została rozdzielona. Tadeusz Pieronek wraz z bratem trafił do wujka w Kętach, a reszta rodziny została wysiedlona na Podlesie. Ponownie rodzina połączyła się dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

- W tym okresie, kiedy dziecko najwięcej chłonie, nie miałem przy sobie rodziców - byliśmy bowiem u wujka. Brak ojca i brak matki odbił się na mojej psychice. Na przykład kiedy spotykałem się z czułością między dziećmi i rodzicami, to się dziwiłem; uważałem, że to jakaś przesada. Ale to nie była przesada - to był brak we mnie takich przeżyć. Ale nie miałem o to żalu do rodziców. Rodzice byli dla mnie autorytetami - wspominał w rozmowie z DZ biskup Pieronek, akcentując słowo „autorytetami”.

PISALIŚMY TEŻ:
Historia rodziny biskupa Tadeusza Pieronka to także historia Żywiecczyzny
Biskup Pieronek o pedofilii w Kościele: ...kryto przypadki tych przestępstw i zamykano ludziom usta pieniądzem lub szantażem
Bp Pieronek w Zawierciu: Trzeba odróżniać uchodźców od migrantów
Żywiec: Biskup Tadeusz Pieronek gościem specjalnym na promocji książki „Ojciec, czyli o Pieronku"

Biskup Tadeusz Pieronek był profesorem nauk prawnych, biskupem pomocniczym sosnowieckim w latach 1992–1998, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993–1998, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998–2004.

Jak przypomina Wikipedia, 25 marca 1992, wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował ks. Pieronka biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej i przydzielił mu stolicę tytularną Cufruta. Święcenia biskupie otrzymał 26 kwietnia 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II, któremu asystowali kardynał Angelo Sodano, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, i kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In veritate” (W prawdzie). W diecezji objął urząd wikariusza generalnego. 31 sierpnia 1998 Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej.

Biskup Pieronek został rezydentem archidiecezji krakowskiej, gdzie objął funkcję delegata Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do spraw nauki i kultury. W 2005 został mianowany kanonikiem Kapituły Metropolitalnej na Wawelu.

Brał udział w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, przewodnicząc w latach 2005–2006 trybunałowi rogatoryjnemu w Krakowie.

W 1990 został członkiem-założycielem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz członkiem Consiglio Direttivo Międzynarodowego Stowarzyszenia dla Rozwoju Prawa Kanonicznego. Wszedł w skład Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Należał do Rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Postanowieniem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z 17 kwietnia 2014 biskup Tadeusz Pieronek został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 r. biskup otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Został wyróżniony: Medalem Świętego Jerzego „Tygodnika Powszechnego” (1998), Polską Nagrodę Europejską Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (1998), Medalem Europejskim przyznanym przez Komitet Integracji Europejskiej i Business Centre Club (2001), Nagrodą Orła Jana Karskiego (2008), Laurem Krakowa XXI wieku (2014)oraz Nagrodą Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2017).

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A TAM BYDZIE ssPOwiaDOŁ SAM EG0 BOSSkiGO SZATANA CZYLI ZŁOtEg0 CIULCA LIBERAŁUF

j
juz tak ma

W Polsce, gdy ktoś umiera, stawia się natychmiast medialne pomniki lub też pomniki te opluwa. Co gorsza, stawiający pomniki do opluwaczy zaliczają wszystkich, którzy chcą jedynie prawdy, a nie półprawd. Z drugiej - zazwyczaj prawicowej - strony opluwanie zaczyna się nim jeszcze ktokolwiek postawi pomnik. W Polsce nie udało się, bez karczemnych awantur, pożegnać chyba nikogo - pisze Witold Jurasz.

G
Gość

CZYLI MOherowych TENCZOWYCH BERETUW DILERKI KODa z JAMAJKI ?

t
to taka kartoflowa

madonna jestes?

n
no,

ciemnego polactwa, to on nie lubił ...

P
Pieronek to TW Feliks

Strata żadna a wręcz wielka korzysc ze w koncu skonczylo sie wylewanie jadu z jego plugawej ubeckiej gęby. Pewnie za agenture dużo kasy dostał. Teraz pewnie zasiadl po prawicy diabła w piekle. A kto po nim najbardziej placze takie same kanalie jak on sam.

W
Waldi

Bardzo mi się nie podobała ostatnia wypowiedź Biskupa Tadeusza Pieronka dla Moniki Olejnik w Programie kropka nad i że tylko ten który jest winny nadużyć seksualnych w kościele powinien za nie płacić a nie cała wspólnota uważam że to było dziwne podejście bo uważam że jeżeli ten nadużycie seksualne a jest członkiem wspólnoty kościoła to to się kładzie cieniem na całym kościele i powinna cała wspólnota za to płacić ofierze jednak w żaden sposób ta wypowiedź nie przesądza o tym że uważam że biskup Tadeusz Pieronek był wielką osobistością w kościele i to wielka strata dla tego kościoła że odszedł duchowny tak wyrazisty który miał swoje zdanie. chciałbym również złożyć całemu kościołowi najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Biskupa Tadeusza Pieronka również dla rodziny Biskupa Pieronka i dla byłych oraz obecnych parafian.

b
bozia daje mleko

Pieronek. Pedofil, autorytet debilniejszej czesci ateistow.

p
paszoł

co za porażka

p
poroneg

takimi wpisami

j
john

straszny człowiek

P
Paweł

dokładnie tak- lizanie de Partii LSD-Skoro taki wybitny to dlaczego przyj order od Najemnika Komorowskiego :) i tusk widzimy poklepuje jego trumnę.Jednocześnie pluł na dzieła jakimi są katolickie media :) Mądremu dość:) zwiń

P
Pawł

dokładnie tak lizanie de Partii LSD-Skoro taki wybitny to dlaczego przyj order od Najemnika Komorowskiego :) i tusk widzimy poklepuje jego trumnę.Jednocześnie pluł na dzieła jakimi są katolickie media :) Mądremu dość:)

P
Paweł

Skoro taki wybitny to dlaczego przyj order od Komorowskiego :) i tusk widzimy poklepuje jego trumnę

ś
ślązaczka

Wielka strata dla naszego kraju. Takich księży już nie ma jak biskup Pieronek. Dla niego nie liczyły się dobra materialne, dla niego ważna była wiara i prawda. Odpoczywaj w pokoju. Pisiory opamiętajcie się plujecie jadem w chwili śmierci dobrego człowieka. Radzę się wyspowiadać i pomodlić

Dodaj ogłoszenie