Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. To wielka strata dla Polski. Jeden z bardziej znanych duchownych pochodził z Radziechów na Żywiecczyźnie

JAKZaktualizowano 
Zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Pochodził z Radziechów na Żywiecczyźnie
Zmarł biskup Tadeusz Pieronek. Pochodził z Radziechów na Żywiecczyźnie Jacek Drost
Tadeusz Pieronek nie żyje. Ksiądz, biskup, rektor Papieskiej Akademii Teologicznej, sekretarz Episkopatu Polski. Dzisiaj wieczorem, 27 grudnia 2018 r., zmarł pochodzący z Radziechów na Żywiecczyźnie biskup Tadeusz Pieronek. To wielka strata dla Polski i Polaków. Kardynał Kazimierz Nycz powiedział: Kochał ludzi. Czasami mówił to, czego inni nie mieli odwagi mówić i to, co nie było popularne. Mówił prosto w oczy.

Tadeusz Pieronek nie żyje

Biskup Tadeusz Pieronek był otwarty dla ludzi, był bardzo wyrozumiały - powiedział kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. - Znałem Tadeusza Pieronka 51 lat.

- Kochał ludzi, rozmawiał z ludźmi, rozmawiał ze wszystkimi, którzy do niego przychodzili - mówi kard. Nycz.

Kiedy szedł ulicą Kanoniczną w Krakowie, często się zatrzymywał i rozmawiał z ludźmi otwarcie.

- Wzbudzał kontrowersje. Niektórzy mówili, że za mało mówi, inni, że za dużo - ta cecha wzbudzała kontrowersje. Czasami mówił to, czego inni nie mieli odwagi mówić i to, co nie było popularne. Mówił prosto w oczy - powiedział kard. Nycz.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski podało na Twitterze: Dziś wieczorem w Krakowie zmarł bp Tadeusz Pieronek, był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998), sekretarzem Generalnym KEP w latach 1993-1998, rektorem PAT w Krakowie w latach 1998-2004. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie..."

- Jestem porażony tą informacją - powiedział DZ Szymon J. Wróbel z Jeleśni, autor filmu dokumentalnego i książki "Ojciec, czyli o Pieronku" o biskupie Tadeuszu Pieronku i jego rodzinie.

Donald Tusk napisał na Twitterze: "Smutny koniec roku - odszedł biskup Tadeusz Pieronek. Wspierał Polskę europejską szczerze i odważnie. Gościłem Go w tym roku w Brukseli, On mnie niedawno w Krakowie. Różniąc się czasem, rozumieliśmy się."

Biskupa Pieronka tymi słowy pożegnał kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski: "Zaskoczyła nas śmierć Biskupa Tadeusza Pieronka. Wpisał się on w sposób znaczący w historię Kościoła w Polsce w ostatnich dziesiątkach lat. Krytykował i był krytykowany, ale zawsze uczciwy, miłujący Kościół, zatroskany o sprawy społeczne. Człowiek niewątpliwie wielkich zasług w życiu Kościoła, także jako wybitny prawnik i nauczyciel uniwersytecki. Zasługuje na obiektywne spojrzenie na jego wyrazistą osobowość. Żegnam Go po przyjacielsku i zawierzam Go Ojcu Św. Janowi Pawłowi II, któremu był szczerze oddany i od którego otrzymał konsekrację biskupią".

Tadeusz Pieronek urodził się w 24 października 1934 w Radziechowach na Żywiecczyźnie. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Święcenia prezbiteriatu przyjął w 1957 roku. W 1958 pracował jako wikariusz w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.

W 1992 roku wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. Święcenia biskupie otrzymał 26 kwietnia 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II, któremu asystowali kardynał Angelo Sodano, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, i kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In veritate” (W prawdzie).

W latach 1992–1993 był zastępcą sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 1993–1998 sekretarzem generalnym Konferencji. Był także rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej.

Biskup Tadeusz Pieronek bardzo mocno związany był z Radziechowami na Żywiecczyźnie. To w tej podżywieckiej wiosce jego ojciec Władysław Pieronek, legionista i znany działacz społeczny, wybudował przed wojną pierwszy murowany dom, w którym mieścił się sklepik, a górę Pieronkowie wynajmowali radziechowskim nauczycielom. Tadeusz Pieronek wychował się w wielodzietnej rodzinie, na którą ogromny wpływ miała wojenna rozłąka.

Rozmawialiśmy z Nim kilkanaście dni temu:
Z biskupem Pieronkiem spacer po jego Żywiecczyźnie

Rodzina Pieronków w ramach Aktion Saybusch, akcji wysiedleńczej przeprowadzonej przez niemieckiego okupanta w 1940 roku, została rozdzielona. Tadeusz Pieronek wraz z bratem trafił do wujka w Kętach, a reszta rodziny została wysiedlona na Podlesie. Ponownie rodzina połączyła się dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

- W tym okresie, kiedy dziecko najwięcej chłonie, nie miałem przy sobie rodziców - byliśmy bowiem u wujka. Brak ojca i brak matki odbił się na mojej psychice. Na przykład kiedy spotykałem się z czułością między dziećmi i rodzicami, to się dziwiłem; uważałem, że to jakaś przesada. Ale to nie była przesada - to był brak we mnie takich przeżyć. Ale nie miałem o to żalu do rodziców. Rodzice byli dla mnie autorytetami - wspominał w rozmowie z DZ biskup Pieronek, akcentując słowo „autorytetami”.

PISALIŚMY TEŻ:
Historia rodziny biskupa Tadeusza Pieronka to także historia Żywiecczyzny
Biskup Pieronek o pedofilii w Kościele: ...kryto przypadki tych przestępstw i zamykano ludziom usta pieniądzem lub szantażem
Bp Pieronek w Zawierciu: Trzeba odróżniać uchodźców od migrantów
Żywiec: Biskup Tadeusz Pieronek gościem specjalnym na promocji książki „Ojciec, czyli o Pieronku"

Biskup Tadeusz Pieronek był profesorem nauk prawnych, biskupem pomocniczym sosnowieckim w latach 1992–1998, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993–1998, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998–2004.

Jak przypomina Wikipedia, 25 marca 1992, wraz z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował ks. Pieronka biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej i przydzielił mu stolicę tytularną Cufruta. Święcenia biskupie otrzymał 26 kwietnia 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich Jan Paweł II, któremu asystowali kardynał Angelo Sodano, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, i kardynał Franciszek Macharski, arcybiskup metropolita krakowski. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In veritate” (W prawdzie). W diecezji objął urząd wikariusza generalnego. 31 sierpnia 1998 Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej.

Biskup Pieronek został rezydentem archidiecezji krakowskiej, gdzie objął funkcję delegata Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do spraw nauki i kultury. W 2005 został mianowany kanonikiem Kapituły Metropolitalnej na Wawelu.

Brał udział w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, przewodnicząc w latach 2005–2006 trybunałowi rogatoryjnemu w Krakowie.

W 1990 został członkiem-założycielem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz członkiem Consiglio Direttivo Międzynarodowego Stowarzyszenia dla Rozwoju Prawa Kanonicznego. Wszedł w skład Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Należał do Rady Fundacji im. Stefana Batorego.

Postanowieniem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego z 17 kwietnia 2014 biskup Tadeusz Pieronek został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 r. biskup otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Został wyróżniony: Medalem Świętego Jerzego „Tygodnika Powszechnego” (1998), Polską Nagrodę Europejską Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (1998), Medalem Europejskim przyznanym przez Komitet Integracji Europejskiej i Business Centre Club (2001), Nagrodą Orła Jana Karskiego (2008), Laurem Krakowa XXI wieku (2014)oraz Nagrodą Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2017).

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A TAM BYDZIE ssPOwiaDOŁ SAM EG0 BOSSkiGO SZATANA CZYLI ZŁOtEg0 CIULCA LIBERAŁUF

j
juz tak ma

W Polsce, gdy ktoś umiera, stawia się natychmiast medialne pomniki lub też pomniki te opluwa. Co gorsza, stawiający pomniki do opluwaczy zaliczają wszystkich, którzy chcą jedynie prawdy, a nie półprawd. Z drugiej - zazwyczaj prawicowej - strony opluwanie zaczyna się nim jeszcze ktokolwiek postawi pomnik. W Polsce nie udało się, bez karczemnych awantur, pożegnać chyba nikogo - pisze Witold Jurasz.

G
Gość

CZYLI MOherowych TENCZOWYCH BERETUW DILERKI KODa z JAMAJKI ?

t
to taka kartoflowa

madonna jestes?

n
no,

ciemnego polactwa, to on nie lubił ...

P
Pieronek to TW Feliks

Strata żadna a wręcz wielka korzysc ze w koncu skonczylo sie wylewanie jadu z jego plugawej ubeckiej gęby. Pewnie za agenture dużo kasy dostał. Teraz pewnie zasiadl po prawicy diabła w piekle. A kto po nim najbardziej placze takie same kanalie jak on sam.

W
Waldi

Bardzo mi się nie podobała ostatnia wypowiedź Biskupa Tadeusza Pieronka dla Moniki Olejnik w Programie kropka nad i że tylko ten który jest winny nadużyć seksualnych w kościele powinien za nie płacić a nie cała wspólnota uważam że to było dziwne podejście bo uważam że jeżeli ten nadużycie seksualne a jest członkiem wspólnoty kościoła to to się kładzie cieniem na całym kościele i powinna cała wspólnota za to płacić ofierze jednak w żaden sposób ta wypowiedź nie przesądza o tym że uważam że biskup Tadeusz Pieronek był wielką osobistością w kościele i to wielka strata dla tego kościoła że odszedł duchowny tak wyrazisty który miał swoje zdanie. chciałbym również złożyć całemu kościołowi najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci Biskupa Tadeusza Pieronka również dla rodziny Biskupa Pieronka i dla byłych oraz obecnych parafian.

b
bozia daje mleko

Pieronek. Pedofil, autorytet debilniejszej czesci ateistow.

p
paszoł

co za porażka

p
poroneg

takimi wpisami

j
john

straszny człowiek

P
Paweł

dokładnie tak- lizanie de Partii LSD-Skoro taki wybitny to dlaczego przyj order od Najemnika Komorowskiego :) i tusk widzimy poklepuje jego trumnę.Jednocześnie pluł na dzieła jakimi są katolickie media :) Mądremu dość:) zwiń

P
Pawł

dokładnie tak lizanie de Partii LSD-Skoro taki wybitny to dlaczego przyj order od Najemnika Komorowskiego :) i tusk widzimy poklepuje jego trumnę.Jednocześnie pluł na dzieła jakimi są katolickie media :) Mądremu dość:)

P
Paweł

Skoro taki wybitny to dlaczego przyj order od Komorowskiego :) i tusk widzimy poklepuje jego trumnę

ś
ślązaczka

Wielka strata dla naszego kraju. Takich księży już nie ma jak biskup Pieronek. Dla niego nie liczyły się dobra materialne, dla niego ważna była wiara i prawda. Odpoczywaj w pokoju. Pisiory opamiętajcie się plujecie jadem w chwili śmierci dobrego człowieka. Radzę się wyspowiadać i pomodlić

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3