Biskup w Bielsku-Białej udziela dyspensy od niedzielnej mszy i odwołuje bierzmowania

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, udzielił wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy. Dyspensa obowiązuje do odwołania. Zawieszone jest też udzielanie sakramentu bierzmowania oraz organizowanie spotkań formacyjnych w parafiach. Nie będzie też procesji na cmentarze i mszy polowych we Wszystkich Świętych.

Od dziś, soboty 17 października 2020 r., obowiązują nowe zasady epidemiczne. Zgodnie z nimi miasto Bielsko-Biała i powiat bielski pozostają w strefie żółtej, ale powiaty cieszyński, oświęcimski, wadowicki i żywiecki znalazły się w strefie czerwonej. Dlatego też kuria diecezjalna diecezji bielsko-żywieckiej, która swoim zasięgiem obejmuje wspomniane rejony, poinformowała o nowych zaleceniach.

Liczba wiernych w kościołach w diecezji bielsko-żywieckiej ograniczona

W strefie żółtej, a więc w Bielsku-Białej i powiecie bielskim, w kościołach może przebywać 1 osoba na 4 metry kw. powierzchni świątyni. Nie wolno się gromadzić wokół kościoła.

W strefie czerwonej – w powiatach cieszyńskim, oświęcimskim, wadowickim i żywieckim - w kościołach może przebywać 1 osoba na 7 m kw. powierzchni.

- Liczba osób mogących przebywać w kościele podczas mszy św. i nabożeństw będzie podana na drzwiach kościołów i na stronach internetowych parafii – informują przedstawiciele bielskiej kurii.

Podkreślają, że w strefie czerwonej nie wolno się gromadzić wokół kościoła. Obowiązuje zakaz organizowania wesel i innych spotkań okolicznościowych, jak chrzciny, Pierwsza Komunia, stypy.

Nie przeocz

Dlatego też biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel udzielił aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św. dla wszystkich wiernych diecezji i przebywających na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. W sposób szczególny o skorzystanie z tej dyspensy proszone są osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko.

Przedstawiciele bielskiej kurii zachęcają do uczestnictwa we mszy św. transmitowanej w internecie, radiu lub telewizji. Zachęcają też do wspólnej modlitwy w rodzinach oraz - w miarę możliwości - do uczestniczenia we mszy w tygodniu, zachowując wszystkie zalecenia sanitarne.

Ważne zmiany w diecezji bielsko-żywieckiej

Z powodu sytuacji epidemicznej zostały wprowadzone zmiany:

  • do odwołania zostało zawieszone udzielanie sakramentu bierzmowania
  • odwołane wszystkie wizytacje kanoniczne
  • do odwołania nie są organizowane w parafiach spotkania formacyjne i duszpasterskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  • chór i schola nie mogą posługiwać w kościołach i kaplicach
  • wszyscy obecni w kościele (kaplicy) – oprócz sprawującego liturgię – mają obowiązek pełnego zasłaniania nosa i ust (maseczka)
  • maseczki obowiązkowo powinni nosić również posługujący w czasie liturgii (ministranci, lektorzy, kościelny)
  • obowiązek noszenia maseczek obowiązuje na cmentarzu – dotyczy wszystkich, oprócz sprawującego posługę
  • obowiązek noszenia maseczek obowiązuje również w czasie ślubów i chrztów – dotyczy wszystkich oprócz sprawujących posługę

Musisz to wiedzieć

Komunia? Najlepiej na rękę

Przedstawiciele bielskiej kurii zachęcają wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. - W czasie każdej mszy i nabożeństwa należy umożliwić wiernym przyjmowanie Komunii zarówno na rękę jak i do ust - informują. I precyzują, że jeżeli Komunii udziela jeden ksiądz, to najpierw udziela jej na rękę, a później do ust. Jeżeli natomiast Komunii udziela więcej szafarzy wtedy należy określić miejsca i sposób udzielania.

Pogrzeb i ślub w czasie covid-19

Jak informują przedstawiciele bielskiej kurii pogrzeby należy organizować zachowując przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele. Co ważne, nie ma przeciwskazań do wnoszenia trumny z ciałem osoby zmarłej (w tym na Covid19) do kościoła.

Z kolei w przypadku ślubu narzeczeni, którzy w najbliższym czasie mają zamiar się pobrać, proszeni są o skontaktowanie się ze swoją parafią, aby ustalić dalsze postępowanie – np. przeniesienie ślubu lub jego sprawowanie ze świadomością zakazu organizowania wesela.

Zobacz koniecznie

Wszystkich Świętych w diecezji bielsko-żywieckiej w czasie pandemii

Kuria diecezjalna diecezji bielsko-żywieckiej apeluje, by w związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich świętych, cmentarze nawiedzać w dni poprzedzające lub te po 1 Listopada. Duchowni proszą, by zrezygnować z wyjazdów na cmentarze w innych miejscowościach i o nie organizować spotkań rodzinnych.

- W Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny nie organizujemy procesji na cmentarze i mszy św. polowych na cmentarzach. Nabożeństwo za zmarłych można zorganizować w kościele zachowując obowiązujące przepisy dotyczące ilości wiernych w kościele – informują w bielskiej kurii.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie