MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskupski: Zarówno Ziętek, jak i Kutz powinni się znaleźć wśród upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Podpisanie umowy w sprawie stworzenia Panteonu Górnośląskiego w podziemiach archikatedry w Katowicach
Podpisanie umowy w sprawie stworzenia Panteonu Górnośląskiego w podziemiach archikatedry w Katowicach Arkadiusz Gola
W panteonie swoje miejsce znajdą wszyscy ci, którzy przysłużyli się ziemi śląskiej. Moim zdaniem zarówno Ziętek, jak i Kutz powinni się znaleźć wśród upamiętnionych, jednak ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Rada Naukowa Instytutu - mówi Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice.

Panteon Górnośląski bez Kazimierza Kutza i Jerzego Ziętka. Co na to katowiczanin i przedstawiciel katowickiego samorządu?

Moja opinia na temat Kazimierza Kutza i Jerzego Ziętka jest taka sama jak prezydenta Marcina Krupy. Miasto Katowice szanuje swoją historię: Kutza upamiętniło jako honorowego obywatela, Ziętka – stawiając mu pomnik. Pamięć o obu postaciach powinna być obecna w przestrzeni publicznej na Śląsku. I jako samorząd dbamy o to w szczególny sposób. 

Czy Kutz i Ziętek powinni być w panteonie?

W panteonie swoje miejsce znajdą wszyscy ci, którzy przysłużyli się ziemi śląskiej. Moim zdaniem zarówno Ziętek, jak i Kutz powinni się znaleźć wśród upamiętnionych, jednak ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Rada Naukowa Instytutu.  

Zobacz koniecznie

 
Nie uważam, żeby ten panteon miał do odegrania jakąś szczególną rolę, ale brak Kutza i Ziętka w jakimkolwiek historycznym zestawieniu to kpina. 

Stworzenie Panteonu Górnośląskiego to szczytna inicjatywa, a dzięki niej powstanie w Katowicach kolejna atrakcyjna instytucja kultury. W Muzeum Śląskim też są mury i są wystawy, które budzą i powinny budzić dyskusję czy wręcz kontrowersje. W przypadku panteonu sprawa też warta jest dyskusji, ale kwestie programowe powinny należeć do ludzi odpowiedzialnych za nie w tej placówce. 
 
Katowice, przypominam, dokładają do tego przedsięwzięcia milion złotych rocznie. Do panteonu bez Kutza i Ziętka. Jakim cudem? 

Katowice dokładają do nowej instytucji kultury, która w zdecydowanej większości będzie finansowa ze środków centralnych. Jestem spokojny o to, że ta instytucja spotka się z dobrym odbiorem mieszkańców Katowic i regionu. 

Czy jeśli się nie spotka, a zakładam, że panteon bez Kutza i Ziętka mieszkańcom się nie spodoba, to Katowice powinny wycofać finansowanie tego przedsięwzięcia?

Absolutnie nie. Proszę pamiętać, że mówimy o instytucji kultury, której celem będzie jest oddanie hołdu wybitnym postaciom ziemi górnośląskiej, twórcom, naukowcom, politykom i duchownym. 
 
Cały czas mówicie w Katowicach: „dyskutujmy”, ale kuria żadnej dyskusji o panteonie nie chce i nie planuje. Więc co zrobi z tym miasto Katowice? 

Skierowałbym to pytanie do Rady Naukowej i dyrektora nowej instytucji. Kuria, województwo śląskie oraz Katowice są organizatorami instytucji. Z tego co wiem, ostateczna lista osób, które będą upamiętnione, nie jest jeszcze zatwierdzona, a czas na dyskusję jest zawsze. Jestem dobrej myśli. Wszystkim nam zależy na upamiętnieniu i oddaniu hołdu osobom zasłużonym dla Górnego Śląska i jestem spokojny, że tak się właśnie stanie. 
 
Więc co zrobicie?
Czekamy na rok 2022, gdy panteon zostanie udostępniony odbiorcom. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni