Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biurokracja i słabnący eksport ograniczają wzrost gospodarczy Polski

Maciej Badowski (AIP)
Biurokracja i słabnący eksport ograniczają wzrost gospodarczy Polski
Biurokracja i słabnący eksport ograniczają wzrost gospodarczy Polski
Jak wynika z najnowszego Raport OECD „Going for Growth” (Ku wzrostowi) w Polsce konieczne jest ograniczenie biurokracji oraz zmiana struktury eksportu.

To konieczne do spełnienia warunki aby utrzymać rozwój gospodarczy w kolejnych latach.

Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) „Going for Growh” tworzony jest co roku na zamówienie G20. Zawarte są w nim rekomendacje zmian dotyczące polityki gospodarczej oraz społecznej. Na celu mają pomoc w przyśpieszeniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy.
Od czasu publikacji poprzedniego raportu w zeszłym roku, Polska poczyniła ograniczony postęp w reformowaniu gospodarki. Według najnowszego raportu, nasz kraj przede wszystkim powinien się skupić na ograniczeniu barier biurokratycznych oraz zmianie struktury eksportu. Są to wymogi konieczne do spełnienia dla utrzymania rozwoju gospodarczego w następnych latach. To bardzo ważne dla małych i średnich firm, które są jednymi z tych podmiotów, które są najbardziej obciążone podatkami. Jeżeli Polska nie zastosuje się do tych wytycznych, to może mieć negatywny wpływ na dalszy wzrost.

Jak podaje większość ekonomistów, to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa mają największy wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Odpowiadają one za niemal połowę polskiego PKB oraz zatrudniają blisko 6 mln osób. Z tego powodu właśnie tym podmiotom powinno się znosić wszelkie bariery hamujące rozwój. Jedną z głównych i najbardziej dotkliwych dla nich jest biurokracja. Wskazywana jest ona zarówno przez Unię Europejską, szereg ekonomistów, jak i przez samych przedsiębiorców. Ponadto jest to również jeden z wniosków płynących z raportu OECD. Ograniczenie barier w administracji i ograniczenie kosztów jest jednym z koniecznych warunków przyspieszających rozwój polskiej gospodarki oraz tworzenie kolejnych miejsc pracy.

Kolejnym motorem napędowym dla polskiej gospodarki, który nie jest w pełni wykorzystany, to eksport. Pomimo tego, że w ostatnim czasie odnotowano pewne spadki, to dynamika wzrostu sprzedaży zagranicznej od paru lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Zgodnie z rekomendacjami Polski rząd musi rozpocząć działania mające na celu poprawę sytuacji małych i średnich firm, a w szczególności tych sprzedających za granicę, co przełoży się na korzyść dla obu stron.
Ponadto w raporcie wskazano na brak reform systemu ubezpieczeń społecznych i wysokie opodatkowanie pracy. Wśród zaleceń wskazano na szybsze wprowadzenie wyższego wieku emerytalnego dla kobiet oraz wycofanie się ze specjalnych systemów emerytalnych dla poszczególnych grup zawodowych. OECD postuluje także za tworzeniem nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach, polepszeniem szkolnictwa zawodowego, inwestycji w infrastrukturę transportową oraz za wprowadzeniem większej konkurencyjności w sektorze wytwarzania energii.

aip
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!