Pamiętacie te wizualizacje? Biurowiec Grand Central w Katowicach miał stanąć obok dworca i Galerii Katowickiej. Pozwolenie na budowę ma od dwóch lat i... żadnych prac nie widać. Co z inwestycją? ZOBACZCIE WIZUALIZACJE

To nie pierwszy projekt wieżowca obok dworca i galerii handlowej. Wizualizacji było już naprawdę sporo.

WIZUALIZACJE BIUROWCA NA PLACU SZEWCZYKA W KATOWICACH
Zobacz galerię

Jeśli chodzi o Grand Central, miało być tak: biurowiec na placu Szewczyka miał mieć 45 metrów wysokości i 10 kondygnacji - dwie usługowe i osiem biurowych. Plus podziemny parking. Przeszklona elewacja.

Projekt: Katarzyna Jakuć, która brała udział w projektowaniu dworca kolejowego oraz Galerii Katowickiej. Dokładnie dwa lata temu, 28 lipca 2016, inwestycja dostała ostateczne pozwolenie na budowę.

WIOSNĄ 2016 TAK PISALIŚMY O TEJ INWESTYCJI

Do dziś na placu Szewczyka nic się nie dzieje. Obok dworca i Galerii nadal widać tylko wystające szyby wentylacyjne. Bo biurowiec w tym miejscu planowany był już wówczas, gdy budowano Galerię i przebudowywano dworzec. Tyle że przez ostatnie lata dwa razy zmieniał się właściciel.

Najpierw od PKP i firmy Neinver Galerię Katowicką kupił fundusz Meyer Bergman. W tym roku doszło do kolejnej transakcji, największej na rynku nieruchomości w Polsce w tym półroczu. Galerię Katowicką kupił malezyjski fundusz Employees Provident Fund of Malaysia. Wartość transakcji to tajemnica, szacuje się, że to ponad 350 mln dolarów. Galeria została kupiona za pośrednictwem spółki zależnej EPF - Kwasa Europe. Jedyny komentarz, jaki udało się zdobyć międzynarodowym mediom, był taki, że nowy właściciel oczekuje długoterminowego, atrakcyjnego zysku. Wcześniej Bergman Meyer zakładał, że rozpocznie budowę, gdy będzie odpowiednie zainteresowanie powierzchnią biurową tej klasy w Katowicach. Od marca 2018 nowy właściciel nie wydał żadnego komunikatu w tej sprawie.W transakcji sprzedaży pośredniczyła firma Savills Investment Management z Londynu.

No dobrze, a co z biurowcem? W internecie pojawiają się spekulacje, że np. budowa rozpocznie się pod koniec 2018 roku, a zakończy w 2020. Cóż, jedyne, co wiadomo na pewno, to to, że pozwolenie na budowę ważne jest trzy lata, więc inwestor (w pozwoleniu oficjalnie wpisana jest spółka Galeria Katowicka) ma czas na rozpoczęcie prac do sierpnia 2019. A czy biurowiec powstanie?

W międzyczasie ukończono wszystkie wieże kompleksu "Tiramisu" przy DTŚ, budowę a4 Business Park, w mieście powstała pierwsza wieża .KTW, a przy Chorzowskiej Echo Investment ogłosiło rozpoczęcie budowy kompleksu biurowego Face2Face.

Zobaczcie na wizualizacjach, jak miały wyglądać biurowce przy dworcu i plac Szewczyka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień