Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blachownia: Miejski monitoring na zrewitalizowanym Zalewem. Bezpieczeństwa mieszkańców strzeże 13 kamer

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Najpierw rewitalizację przeszedł Zalew, teraz przyszedł czas na monitoring Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Najpierw rewitalizację przeszedł Zalew, teraz przyszedł czas na monitoring Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Blachownia.pl
Gmina Blachownia zakupiła monitoring, który został zamontowany po północnej stronie zalewu w Blachowni. To 13 kamer o bardzo dobrej jakości, które obejmują niemal całe otoczenie zbiornika. Monitoring kosztował nieco ponad 120 tys. złotych.

- Kamery zostały zamontowane, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim korzystającym z uroków naszego pięknego zalewu, a także by powstrzymać akty wandalizmu, z którymi, niestety, mamy do czynienia w ostatnim czasie – tłumaczy burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska. - Rewitalizacja zbiornika pochłonęła ogromne środki. Musimy dbać, by inwestycja jak najdłużej służyła Mieszkankom i Mieszkańcom oraz odwiedzającym nas gościom.

W lutym 2020 roku zakończyła się kompleksowa kontrola z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie prawidłowości realizacji projektu „Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Kontrolerzy nie mieli zastrzeżeń ani co do procedury przetargowej, ani co do całego procesu budowlanego.

- Zalew od kilkudziesięciu lat był miejscem wypoczynku i rekreacji zarówno Mieszkańców gminy, jak i powiatu oraz województwa. Jego rewitalizacja była marzeniem kilku pokoleń - mówi Sylwia Szymańska.

Na początku 2017 roku wniosek pt. „Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika w Blachowni wraz z zagospodarowaniem przyległego otoczenia”, który gmina zgłosiła kilka miesięcy wcześniej do ogólnopolskiego konkursu na dotacje z Unii Europejskiej, został najwyżej oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Ochrony Środowiska. Tym samym Blachownia uzyskała ponad 12 mln zł unijnej dotacji, co stanowi 85 proc. wartości projektu obliczonego na ponad 14 mln zł.

Pierwsze prace w ramach projektu rozpoczęły się jeszcze w 2017 roku. Projekt założył m.in. odmulenie i oczyszczenie zalewu za pomocą refulera, powstanie plaży, ścieżki pieszo-rowerowej, wieży widokowej, itd.

- Proces odmulania jeszcze trwa, ale zakończy się w tym roku, co ostatecznie zamknie projekt - wyjaśnia Sylwia Szymańska. - Mamy jeszcze kilka mniejszych inwestycji do przeprowadzenia poza projektem. W trakcie realizacji pojawiły się dodatkowe zadania, które planujemy wykonać, aby oddać do użytku kompleksowo zrewitalizowaną przestrzeń. Zabezpieczyliśmy na te zdania środki w tegorocznym budżecie.

Budowa kawałka ścieżki po południowej części zalewu już została wykonana. Przeprowadzone zostały także prace na wyspie. Pomalowano ławki, wytyczono ścieżkę, wykonano cięcia pielęgnacyjne.

Przed gminą jeszcze przeniesienie i modernizacja stanicy wodnej i wypożyczalni sprzętu. Gmina planuje jeszcze zagospodarować północną część zbiornika. Chciałaby przygotować pole caravaningowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera