Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko rynku w Czeladzi postawią od nowa zabytkową kamienicę. Będą w niej mieszkania. Właśnie rozpoczęły się pierwsze prace

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała kamienica w Czeladzi przed wyburzeniemZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała kamienica w Czeladzi przed wyburzeniemZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
Kamienica przy ulicy Bytomskiej 20, tuż obok rynku w Czeladzi, będzie nareszcie odbudowana. Była w tak złym stanie, że w ubiegłym roku trzeba było ją zburzyć, ale właśnie rozpoczynają się prace ziemne, będące wstępem do całej inwestycji.

- W tym wypadku nie czekaliśmy na finansowe wsparcie, bowiem inwestycja będzie realizowana przez naszą spółkę CTBS, na cele komercyjne. A finansowana jest przy pomocy funduszy miejskich i kredytu bankowego. Po odbudowaniu kamienicy, zarówno duży lokal użytkowy, jak i sześć mieszkań, zostaną wystawione na sprzedaż. Pozyskane dzięki temu fundusze CTBS przeznaczy na kolejną zaplanowaną inwestycje mieszkaniową – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Kamienica przy ulicy Bytomskiej stoi blisko czeladzkiego rynku. Popadła niestety w ruinę. Kilkanaście lat temu kupiło ją miasto, zamierzając ją odrestaurować. W lutym 2022 r. Czeladzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego-ZBK podpisało umowę z firmą, która wygrała przetarg na remont tej kamienicy. Wygrała firma Efekt, która remontowała już w Czeladzi kamienicę Konarzewskich przy rynku i halę sportową. Przetarg odbywał się na zasadzie zaprojektuj i wybuduj.

Kamienica zostanie zbudowana od nowa, pod nadzorem konserwatora zabytków. Wartość kosztorysowa prac przy ul. Bytomskiej 20 to na dziś około 4 miliony złotych.

Mieszkańcy Czeladzi również cieszą się, że ta inwestycja nareszcie się rozpoczyna. Kamienica przy ul. Bytomskiej 20 stoi bowiem blisko rynku, tuż obok kościoła pw. św. Stanisława BM. Zniszczony budynek siłą rzeczy, chcąc nie chcąc, pojawiał się więc na zdjęciach z takich uroczystości jak śluby, komunie czy chrzciny. Bynajmniej nie w charakterze pięknego tła. Teraz to wszystko nareszcie się zmieni.

Kamienica Konarzewskich wypiękniała i dziś jest ozdobą rynku

Przy czeladzkim rynku wypiękniała również nie tak dawno całkowicie odnowiona, a także w części rozbudowana reprezentacyjna kamienica Konarzewskich. Ponownie otwarta została we wrześniu 2021 roku. Budynek przy ul. Rynek 22, o ponad 100-letniej historii, odzyskał swój dawny blask po rozpoczętym w 2019 roku gruntownym remoncie.

Budynek należał kiedyś do znanej w mieście rodziny Konarzewskich, która podejmowała wielu ważnych gości. Regularnie odbywały się tu m.in. wieczorki brydżowe. Jak informuje miasto w 1992 roku zmarła córka właścicieli kamienicy - Stanisława Konarzewska. Posiadłość trafiła w ręce jej kuzynki, a w 2007 roku sprzedana została miastu. Niestety, przez wiele lat budynek niszczał i szpecił wizerunek starego miasta.

Temat gruntownego remontu wrócił kilka lat temu. Miasto otrzymało ponad 3 mln zł na rozbudowę i modernizację kamienicy. Zakres prac był ogromny. Obejmował roboty rozbiórkowe budynków gospodarczych, roboty adaptacyjne, rozbudowę istniejącego budynku o nową część, zaadaptowaną na pomieszczenia CUSiAL, połączenie przewiązką części pierwotnej i rozbudowywanej, utworzenie placyku wewnętrznego, wykonanie dwóch pochylni dla osób niepełnosprawnych, doprowadzenie nowych przyłączy oraz zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania centrum Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.

Miasto szuka funduszy na kolejny remont

Miasto chce też wyremontować spaloną kamienicę przy ulicy Kościuszki. - W szafach CTBS od ubiegłego roku leży gotowy już projekt, z wszystkimi pozwoleniami na remont, przejętego przed laty od SRK spalonego zabytkowego budynku przy ul. Kościuszki. Według projektu w budynku powstanie osiem funkcjonalnych, średniej wielkości mieszkań. Szukamy teraz w różnych źródłach pieniędzy na finansowanie tego zadania – przekazał burmistrz Czeladzi.

Czeladzki CTBS podobną ścieżka działania wiele lat temu wyremontował już jeden z przejętych wcześniej od SRK budynków. Wyróżnia się na tle pozostałych odnowioną elewacją i służy najemcom wyremontowanych tam mieszkań.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera