Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błonia w Bielsku-Białej zmienią się nie do poznania. Zobaczcie, jak będą wyglądały popularne tereny rekreacyjne WIZUALIZACJE

JAK
Bielskie Błonia, popularne tereny rekreacyjne, czeka generalna modernizacja.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bielskie Błonia, popularne tereny rekreacyjne, czeka generalna modernizacja.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Bielskie Błonia, popularne tereny rekreacyjne, czeka generalna modernizacja. Pojawi się nowa infrastruktura sportowa, rekreacyjna i gastronomiczna. Powstanie miejsce do wypoczynku na miarę XXI wieku. Prezentujemy wizualizacje przedstawiające, jak teren bielskich Błoni będzie wyglądał po modernizacji.

- Od kilku lat wielu mieszkańców naszego miasta apelowało o to, aby ten teren zrewitalizować i uwspółcześnić jego wygląd. Mimo wielkiego sentymentu, z upływem czasu Błonia się zdegradowały - powiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. - Dziś mogę przekazać, że decyzje zostały podjęte i jesienią chcielibyśmy rozpocząć prace w tym rejonie tak, żeby w przyszłym roku ukończyć to zadanie - zapowiedział.

Podkreślił, że podczas modernizacji zostanie wydzielonych kilka stref tematycznych m.in. rekreacyjna, edukacyjna i gastronomiczna.

Zobacz zdjęcia:

Modernizacja Błoni: podział na atrakcyjne strefy

Różne funkcje stref będą podkreślały różne nawierzchnie: asfalt na głównych ciągach pieszych, kostka brukowa dla wygody w obszarze gastronomii oraz centrum, nawierzchnia przepuszczalna terravay na ścieżkach w obrębie placów zabaw czy naturalne przedepty w pobliżu drzew. Pojawią się też nowe nasadzenia i oświetlenie.

- Podział na strefy bierze pod uwagę wiek użytkowników i aktywność, jaka ma tam być uprawiana. Będzie strefa dla dzieci, strefa dla dorosłych z huśtawkami ogrodowymi, boisko w strefie sportu, scena w strefie artystycznej, ujednolicona gastronomia - mówił zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia.

Nie przeocz

W strefie sportu, w miejsce betonowego boiska, powstanie boisko wielofunkcyjne z powierzchnią poliuretanową tak, aby było bezpiecznie. Będzie to boisko do koszykówki, piłki nożnej, ręcznej czy siatkówki. Na zmodernizowanej scenie po drugiej stronie od boiska mogłyby odbywać się dekoracje zawodników czy minikoncerty.

W strefie rekreacji będą miejsca do wypoczynku. Strefy placów zabaw i piaskownic przeznaczone będą dla najmłodszych. Powstanie też park naukowców z teleskopem na wieży do obserwacji, również przeznaczony dla dzieci. Zamysł jest taki, aby w parku ukryć różne przedmioty, których najmłodsi mogliby szukać. Jest też pomysł na tabliczki edukacyjne. W centrum Błoni będzie teren zielony - miejsce na odpoczynek z możliwością złapania oddechu na trawie, wśród drzew. W strefie gastronomicznej wybudowany zostanie pawilon, który jest jeszcze na etapie planowania. W strefie fitness staną zewnętrzne siłownie - przyrządy do ćwiczeń.

Modernizacja Błoni będzie kosztowała około 8 mln zł

- Za projekt rewitalizacji odpowiedzialna jest architekt, która jest rodowitą bielszczanką. Czuje ten teren, zna go, wie, czego mieszkańcy potrzebują - stwierdził dyrektor Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Sebastian Wyszyński, który zarządza terenem Błoni.

Podkreślił jednocześnie, że będzie to miejsce, które idealnie wpisuje się w charakter miasta.

Dokumentację projektową rewitalizacji Błoni kończy właśnie przygotowywać jedna z krakowskich firm. Etap dotyczący infrastruktury, która nie wymaga pozwolenia na budowę, jest już praktycznie gotowy. Drugi etap to część, która wymaga pozwolenia na budowę, jak np. pawilon gastronomiczny czy dodatkowe oświetlenie. Tu Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji czeka jeszcze na dokumentację.

Zobacz także

Prezydent Klimaszewski zwracał uwagę, że rewitalizacja Błoni nie obejdzie się bez wyłączenia dużej części tego terenu z użytkowania.

- Mieszkańcy, którzy tłumnie spędzają tam czas, będą musieli zdać sobie z tego sprawę. Będziemy się starali nie zahaczyć z remontem o czas wakacyjny, tylko zacząć jesienią, ale jeszcze szukamy finansowania, aplikujemy o środki z funduszy europejskich, przynajmniej na część tej infrastruktury, i może być różnie. Myślę jednak, że to początek doprowadzenia Błoni do wysokiego poziomu i ekologicznego, i edukacyjnego, i rekreacyjnego - tłumaczył prezydent.

Koszt inwestycji wyniesie około 8 mln złotych.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera