Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bociany nadlatują przez Bosfor. W woj. śląskim gniazda zakłada ponad 500 par [ŚLĄSK PLUS]

Iwona Makarska
arc
Wiosna tuż-tuż. A to oznacza powrót bocianów do kraju. Przylatują z Afryki od połowy marca. W woj. śląskim gniazda zakłada ponad 500 par.

Żyją na podmokłych łąkach, rozlewiskach, starorzeczach i w lasach. Żywią się bezkręgowcami, takimi jak dżdżownice, owady, jaszczurki i ryby. Choć czasem waleczne, to bardzo lubiane przez człowieka. Bociany do zakładania gniazd Polskę, w tym woj. śląskie, upodobały sobie szczególnie - są jednym z naszych symboli.

- W woj. śląskim występują dwa gatunki bocianów: biały (461 par) i czarny (około 50 par). Przylatują do nas z Afryki od wschodniej Europy przez cieśninę Bosfor - wyjaśnia dr Piotr Profus, ornitolog, główny konsultant krajowy ds. bocianów, profesor w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

Rozpiętość skrzydeł bocianów dochodzi do 220 cm, co pozwala na efektywne wykorzystanie wznoszących prądów powietrznych nad lądem i oszczędne gospodarowanie energią, zwłaszcza w czasie migracji. Ważą w granicach 2,6-4,5 kg.

Budując swoje gniazdo bocian znajduje podwyższenie - najczęściej (szacuje się, że w ponad 70 proc.) słup energetyczny w obrębie osiedli ludzkich - i znosi materiał, na który składają się patyki i gałęzie. Ptaki znajdują też na schronienia drzewa i kominy, ale znacznie rzadziej. Gniazda są zajmowane zwykle najpierw przez samca, dopiero kilka dni później przylatuje samica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!