MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bogucice w Katowicach mają bogatą historię, sięgającą XII wieku. Znajdziemy tam wiele śladów przeszłości. Zobacz aktualne zdjęcia i film!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
od 16 lat
Bogucice w Katowicach mają bogatą historię, sięgającą XII wieku, chociaż pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z XIV stulecia. Początkowo była to wieś, która na przestrzeni lat rozwijała się również pod kątem przemysłowym, w związku z czym stopniowo przybywało tam mieszkańców. Jako gmina Bogucice-Zawodzie została oficjalnie włączona do Katowic w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Obecnie, przechadzając się ulicami najstarszej z dzielnic stolicy województwa śląskiego można dostrzec wiele śladów przeszłości. Średniowiecznych zabytków w Bogucicach jednak nie zobaczymy, bowiem najstarszym z nadal istniejących budynków jest Dom Kowala, jaki pochodzi z XIX wieku. Mimo tego, krajobraz katowickiej dzielnicy robi ogromne wrażenie – między innymi ze względu na charakterystyczne zabudowania, które nawet w zniszczonej i zaniedbanej odsłonie tworzą niesamowity klimat. Typowe obiekty z cegły górują nad ulicami Bogucic, odgrodzone starymi murami oraz otoczone zielonymi przestrzeniami. Zobacz, jak wygląda obecnie najstarsza dzielnica Katowic – oto aktualne zdjęcia i nasz najnowszy film!

Prawie sto lat temu Bogucice stały się częścią Katowic

Bogucice to najstarsza dzielnica Katowic, mieszcząca się w północnej części stolicy województwa śląskiego. Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe określenie jej lokalizacji, to warto zaznaczyć, że znajduje się ona pomiędzy Koszutką, Wełnowcem-Józefowcem, Siemianowicami Śląskimi, Dąbrówką Małą, Zawodziem oraz Śródmieściem. Obecnie stanowi również jeden z najmniejszych obszarów w mieście i pełni funkcje przede wszystkim mieszkaniowe.

Bogucice mają bogatą historię, sięgającą XII wieku, chociaż pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z XIV stulecia. Początkowo była to wieś, która na przestrzeni lat rozwijała się również pod kątem przemysłowym, w związku z czym stopniowo przybywało tam mieszkańców. Swój rolniczy charakter zachowała do XIX wieku, bowiem powstanie hut cynku „Franz” i „Fanny”, a także kopalni „Ferdinand” – czyli późniejszej kopalni „Katowice” – przyczyniły się do przemysłowego rozkwitu tego miejsca. Gminę Bogucice-Zawodzie oficjalnie włączono do Katowic w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a konkretnie w październiku 1924 roku.

Specyficzny krajobraz Bogucic nosi w sobie wiele śladów historii

Przechadzając się ulicami najstarszej z dzielnic stolicy województwa śląskiego można dostrzec wiele śladów przeszłości. Średniowiecznych zabytków w Bogucicach jednak nie zobaczymy, bowiem najstarszym z istniejących obecnie budynków jest Dom Kowala, jaki pochodzi z XIX wieku. Mimo tego krajobraz katowickiej dzielnicy robi ogromne wrażenie – między innymi ze względu na charakterystyczne zabudowania, które nawet w zniszczonej i zaniedbanej odsłonie tworzą niesamowity klimat. Typowe obiekty z cegły górują nad ulicami Bogucic, odgrodzone starymi murami oraz otoczone zielonymi przestrzeniami.

Większość zabytkowych budynków, które można znaleźć w tej wyjątkowej części miasta powstało na przełomie XIX i XX wieku, a zniszczone biegiem czasu i nieremontowane obiekty podkreślają dodatkowo ich stuletnią historię. Jako ciekawostkę można też wspomnieć, że z Bogucicami był związany znany na skalę światową wybitny polski himalaista, czyli Jerzy Kukuczka. Fakt ten upamiętniono między innymi poprzez nazwanie jego imieniem jednego z bogucickich osiedli. Mało tego, na ścianie kamienicy, mieszczącej się u zbiegu ulic Markiefki i Katowickiej w Bogucicach widnieje mural z wizerunkiem naszego zdobywcy górskich szczytów.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia katowickiej dzielnicy Bogucice, jaka znajduje się w północnej części stolicy województwa śląskiego. Zobacz fotografie z aktualnym widokiem miejsc, przejawiających oznaki upływającego czasu!

Bogucice w Katowicach mają bogatą historię. Zobacz aktualne zdjęcia i film!

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni