Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohater całej ludzkości. Instytut Pileckiego otwiera oddział w Berlinie

q
Materiały prasowe
Ekspozycją na temat Witolda Pileckiego zainaugurował swoją działalność oddział Instytutu Pileckiego w Berlinie – podał portal Onet. W uroczystościach związanych z otwarciem placówki udział wziął m.in. minister kultury Piotr Gliński. - Poprzez tę wystawę zwracamy się do całej społeczności międzynarodowej, by zobaczyła i uwierzyła w to, jak straszliwe było to polskie doświadczenie dwóch totalitaryzmów, nazistowskiego i sowieckiego - powiedział.

Jak czytamy w Onecie ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" otwiera działalność berlińskiego oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Placówka rozwija działalność naukową i dokumentacyjną, popularyzować ma także historię Polski wśród mieszkańców Niemiec i turystów, odwiedzających Berlin. Będzie czynna do marca 2020 r.

- Wystawa opowiada o Witoldzie Pileckim, który symbolizuje II wojnę światową i jej doświadczenia dla narodu Polskiego. Jego życiorys, postawa i integralne działania, wynikające z określonej aksjologii, dobrze oddają postawę bardzo wielu ludzi. (...) To skrót i symbol najważniejszych wartości, dzięki którym ludzie, w momencie najcięższej próby, być może w całej historii świata, potrafili zachować człowieczeństwo. Pilecki jest tego uosobieniem - podkreślił podczas poniedziałkowej rozmowy z dziennikarzami w Berlinie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jak dodał, istotne, że w stolicy Niemiec powstała polska instytucja naukowa, która w oparciu o badania prezentować będzie "to, co ważne z punktu widzenia interesu naszej wspólnoty politycznej". - Ważne jest, by polska historia była znana na świecie, a niestety nie jest. Jest często lekceważona. (...) Mamy obowiązek tworzyć instytucje, które przekazują wartości - podkreślił.

Niemcy bez wątpienia za mało wiedzą na temat polskiej historii i polskiego doświadczenia wojny, podkreślił wicepremier. - My, Polacy, też za mało o tym wiemy, co dopiero inne narody we współczesnej, powierzchownej kulturze, w której zapomina się o podstawowych wartościach, potrzebnych w życiu. Musimy więc o tym mówić. Skutki II wojny światowej dla Polski trwały przez 50 lat, a w sensie kulturowym trwają do dziś. Wymordowanie polskiej elity to nie jest coś, co da się w ciągu jednej czy dwóch generacji nadrobić. To także istotne dla zrozumienia współczesności: jaka Polska jest, w którą stronę idzie, co się w niej dzieje - zauważył wicepremier, dodając, że chce, by podobna placówka została otwarta także w Izraelu i Nowym Jorku. - Dialog polsko-żydowski jest bardzo ważny i konieczność przedstawiania naszego punktu widzenia jest naszym obowiązkiem - ocenił Gliński.

Jak tłumaczyła kurator wystawy i kierowniczka berlińskiego oddziału placówki Hanna Radziejowska, wystawa stanowi opowieść o misji Pileckiego w Auschwitz i okupacji Polski. - Opowiada o zmaganiu się z tym, by świat dowiedział się zbrodniach, które miały miejsce, i zareagował. Chcieliśmy też pokazać impresję z tego świata, z którego Witold Pilecki się wywodził (...) tę przedwojenną Polskę. Mamy opowieść o Pileckim, o tym co dzieje się z jego współpracownikami, o wysiłku Państwa Podziemnego, by zawiadomić świat o zbrodniach Trzeciej Rzeszy. Staramy się także, poprzez materiały audio-wideo, pokazywać pewną szerszą refleksję na ten temat.
Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera