Bohaterowie Niepodległej: Aleksy Bień. W niedzielę...

  Bohaterowie Niepodległej: Aleksy Bień. W niedzielę odsłonięcie jego pomnika w Sosnowcu

  Prof. dr hab. Dariusz Nawrot

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W niedzielę w Parku Sieleckim w Sosnowcu zostanie odsłonięty pomnik Aleksego Bienia. Kiedy 11 listopada 2018 r. będziemy w Zagłębiu Dąbrowskim świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości warto pamiętać, że i my - tak jak każde miasto, miasteczko i wieś na ziemiach polskich - mamy swoich lokalnych bohaterów drogi do Niepodległej Rzeczypospolitej. Postacią, którą warto przypomnieć jest Aleksy Bień, jeden z najważniejszych działaczy niepodległościowych w Zagłębiu Dąbrowskim związanych z Polską Partią Socjalistyczną i zaangażowanych w Związek Strzelecki.
  W Sosnowcu zostanie odsłonięty pomnik Aleksego Bienia

  W Sosnowcu zostanie odsłonięty pomnik Aleksego Bienia ©arc

  Aleksy Bień urodził się 1894 r. w Nowej Wsi koło Olkusza w rodzinie małorolnego chłopa, skąd po śmierci ojca przeniósł się do Sosnowca, w którym pracowali już starsi bracia. W 1905 r. rozpoczął pracę jako goniec w fabryce W. Fitzner i K. Gamper. Wydarzenia rewolucyjne w Zagłębiu były ważnym etapem edukacji nastolatka, który pod wpływem braci związał się z PPS, uczestnicząc w demonstracjach i kolportując ulotki. Od 1911 r. był już członkiem partii jednocześnie angażując się w organizację Związku Strzeleckiego w Zagłębiu. Ukończył także kurs instruktorski Związku Walki Czynnej. Po wybuchu I wojny światowej był jednym z organizatorów czynu legionowego w Zagłębiu Dąbrowskim.
  Należał do tych, którym, jak sam pisał: „wiadomość o mobilizacji, o wojnie, piersi rozpierała radością i napawała wielkimi nadziejami, a jeśli niepokoiła ich jaka obawa, to tylko obawa przed tym żeby jakimiś szacherkami dyplomatycznymi nie złagodzono zatargów, nie zażegnano wojny”.

  Narada w mieszkaniu Bienia


  W 1914 r. Rosjanie nie dopuścili do wybuchu polskiego powstania, które planował Józef Piłsudski, opuszczając bez walki Zagłębię Dąbrowskie. Już w pierwszym dniu wojny region zajęli Niemcy. To w mieszkaniu Bienia i z jego udziałem zorganizowano naradę, po której poinformowano Piłsudskiego o bezcelowości marszu kompanii kadrowej z Oleandrów do Zagłębia. Aleksy Bień współtworzył wówczas w Sosnowcu Komisariat Wojska Polskiego, rekrutując ochotników do formacji strzeleckich, a potem do Legionów Polskich. Później współorganizował Polską Organizację Wojskową. Agitując na rzecz Legionów objeżdżał dzielnice robotnicze i zwoływał zebrania, na których przekonywał do poparcia idei Piłsudskiego. W działaniach, które ostatecznie przyniosły 25000 ochotników, Bień uczestniczył do czerwca 1915 r., kiedy po raz pierwszy został aresztowany przez Niemców, niechętnych polskim akcjom niepodległościowym. Uniemożliwiło mu to dalsze skuteczne działanie w Zagłębiu, dlatego kierownictwo PPS podjęło decyzję o przerzuceniu go do Płocka i Włocławka, gdzie objął funkcję instruktora okręgowego Pogotowia Bojowego PPS. W styczniu 1918 r. został ponownie aresztowany przez Niemców i skazany na 5 lat ciężkiego więzienia. 11 listopada został uwolniony z więzienia na Mokotowie i uczestniczył w akcji rozbrajania Niemców w stolicy. Kilka dni później wyjechał na polecenie partii do Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie miał odbudować struktury PPS rozbite całkowicie przez Niemców na obszarze ich okupacji w regionie. Wykorzystali to działacze komunistyczni tworząc w Okręgu Sosnowieckim Rady Delegatów Robotniczych i odrzucając niepodległość Polski. Bień wszedł w skład Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS, a w 1919 r. został członkiem Wydziału Wykonawczego Rady Delegatów Robotniczych, w których z miesiąca na miesiąc słabły wpływy działaczy probolszewickich.

  Walczył o granice Polski


  Rok 1918 nie zakończył zaangażowania Aleksego Bienia na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej. Aktywnie uczestniczył w walce o jej granice, rekrutując ochotników w Zagłębiu w czasie największego zagrożenia ofensywą bolszewicką w 1920 r. Kierował także Robotniczym Komitetem Pomocy Powstańcom Śląskim, który werbował ochotników do walki na Górnym Śląsku. Od 1922 r. był przewodniczącym Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS, a po zwycięstwie partii w wyborach samorządowych objął funkcję prezydenta Sosnowca, którą pełnił w latach 1925-1928. Jego prezydentura przyniosła miastu pierwszą modernizację. Regulowano rzeki, budowano wodociągi i kanalizację, rozwijano komunikację miejską, upowszechniano edukację, itd. Od 1928 r. do 1935 r. Aleksy Bień był posłem na Sejm Rzeczypospolitej. Od 1931 r. był też członkiem kierownictwa PPS. Stał też na czele Kasy Brackiej Górników. Jeszcze przed wybuchem wojny w 1939 r. Bień zaangażowany został w budowę struktur konspiracyjnych na terenie Zagłębia, które mogło znaleźć się pod okupacją wroga. W 1940 r. zagrożony aresztowaniem przez Niemców opuścił Zagłębie Dąbrowskie, kontynuując działalność konspiracyjną na Lubelszczyźnie, gdzie kierował okręgiem WRN-PPS. W 1944 r. został zastępcą, a potem delegatem w Okręgowej Delegaturze Rządu (na emigracji w Londynie) na Lubelszczyźnie. Nie ujawnił się po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie. Natomiast wraz z innymi działaczami w 1945 r. podjął próbę legalizacji konspiracyjnej PPS. Należał do tych socjalistów, którzy nie chcieli poddać się dyktatowi komunistów. Ostatecznie wstąpił do „lubelskiej” PPS i w 1947 r. został nawet posłem na Sejm Ustawodawczy, ale jako działacz niepodległościowy został skreślony z listu członków tej partii i zwolniony z pracy. Przez 5 miesięcy na przełomie 1948/1949 r. Bień ukrywał się zagrożony aresztowaniem przez UB. Dopiero w 1951 r. ponownie został zatrudniony w Ubezpieczalni Społecznej, ale poza Zagłębiem. Aleksy Bień zmarł w 1977 r. w Sosnowcu, a jego postać godna jest upamiętnienia w mieście, które tak wiele mu zawdzięcza.

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Nawrot - czy to przeoczenie, czy "cisza partyjna"?

  Absolwent WUML'u (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Zapomnieliście napisać - co Bien wstapił do PZPR, jak sie PPS "zlało" z PPR-em.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  PAWLO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  No, i co z tego . Do piet Mu człowieku nie dorastasz !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał