Bójki, kradzieże, dewastacje i pijani na ulicach to dla nich codzienność. Taki był 2021 rok dla dąbrowskich strażników miejskich

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Strażnicy miejscy w Dąbrowie Górniczej przyjmują rocznie kilka tysięcy zgłoszeń, interweniują, zatrzymują, czasem wszystko kończy się mandatemZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strażnicy miejscy w Dąbrowie Górniczej przyjmują rocznie kilka tysięcy zgłoszeń, interweniują, zatrzymują, czasem wszystko kończy się mandatemZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE SM DG/UM DG
Udostępnij:
Początek roku to czas podsumowań tego, co działo się w czasie minionych dwunastu miesięcy. Jaki zatem 2021 rok była dla dąbrowskich strażników miejskich? Ile mieli interwencji, ile nałożyli mandatów, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami w mieście się zetknęli?

Nad porządkiem i bezpieczeństwem czuwa 34 strażników miejskich

Obecnie w Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej zatrudnionych jest 32 strażników oraz komendant straży i jego zastępca. 18 strażników to sekcja patroli pieszych i zmotoryzowanych. Oni pełnią służbę w systemie trzyzmianowym godz. 6-14;14-22 i 22-6, reagując na wykroczenia, chroniąc obiekty komunalne, reagując na wykroczenia ujawnione za pomocą monitoringu wizyjnego miasta, wykonując interwencje zlecane na odprawach i przez dyżurnego oraz napływające od mieszkańców w trakcie służby.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jest także pięciu dyżurnych, którzy pełnią służbę również w systemie trzyzmianowym w godz. 6-14;14-22 i 22-6 oraz czterech dzielnicowych, (dwóch w eko patrolu, pełnią służbę w godz. 7 -15), dwóch w sekcji w sekcji wykroczeń (pełnią służbę w godz. 7 -15 i 14-22), jeden strażnik odpowiada za sekcję BHP i zabezpieczenie sprzętu (służba w godz. 7 -15). Obecnie jest jeden wolny etat do obsadzenia.

Na zmianie pierwszej w terenie pojawiają się patrole dzielnicowych i eko patrolu oraz dwa patrole sekcji patroli pieszych i zmotoryzowanych. Na zmianie drugiej w terenie trzy patrole, sekcji patroli pieszych i zmotoryzowanych, a na zmianie trzeciej w terenie jeden patrol zmotoryzowany.

Jak informują strażnicy miejscy od 9 grudnia 2021 r. wojewoda śląski zarządzeniem Nr 419/21 polecił użycie straży gminnych i miejskich do wspólnych działań z policją, dotyczących weryfikacji wykonywania nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

- Dlatego od 9 grudnia do teraz codziennie delegujemy pięciu strażników - dwóch od godz. 8 do 16 i trzech od godz. 14 do 22 - do wspólnych służb z policją – tłumaczy Tomasz Grabiwoda, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Obecnie straż miejska w Dąbrowie Górniczej dysponuje: sześcioma samochodami, dwoma rowerami oraz dronem.

Nie przeocz

Ponad 1000 zgłoszeń więcej niż w 2020 roku

W 2021 roku dąbrowscy strażnicy miejscy przyjęli 10 tys. 369 zgłoszeń. W 2020 roku było ich znacznie mniej, bo liczba ta zatrzymała się na 9 tys. 295. Najwięcej zgłoszeń, bo aż 2765 dotyczyło parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych (2235 w 2020 roku). Na drugim miejscu jest 1200 zgłoszeń. Te związane były z osobami bezdomnymi (1098 w 2020 roku). 739 zgłoszeń miało związek z potwierdzaniem danych osób oraz sprawdzaniem pojazdów (428 w 2020 roku). Tylko o jedno mniej, czyli 738 zgłoszeń, miało związek z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia osób (684 w 2021 roku).

Warto też wspomnieć o 570 przypadkach spalania odpadów oraz zadymienia (640 w 2021 roku) oraz 524 przypadkach spożywania alkoholu w miejscach publicznych (629 w 2021 roku). 427 razy trzeba było dotrzeć do zgłoszeń związanych z zakłócaniem ciszy nocnej, głośną muzyką, alarmami oraz środkami pirotechnicznymi (508 w 2021 roku).

W 2021 roku strażnicy miejscy nałożyli 4921 mandaty na łączną kwotę 494 tys. 530 zł. Najwięcej z nich – 2117 (na kwotę 273 tys. 600 zł) dotyczyły Art.  92. kodeksu wykroczeń, a więc niestosowania się do znaku, sygnału lub polecenia w ruchu drogowym. 1016 mandatów (na kwotę 72 tys. 260 zł) związanych było natomiast z art. 43 kw, a więc m.in. spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. 621 mandatów (na kwotę 39 tys. 580 zł) to z kolei złamanie art. 144 kw, mówiącego o niszczeniu, uszkadzaniu roślinności, trawników lub zieleńca.

Kradzieże, dewastacje, bójki, pomoc w potrzebie

Strażnicy miejscy reagują na przeróżne zgłoszenia. 31 marca 2021 roku odebrali sygnał od prywatnej osoby, która poinformowała ich o trzech mężczyznach, którzy mieli wybić szybę w nieczynnym barze Sztygarka, a potem mieli przebywać przy bloku Sieniewicza 10.

- Na miejscu patrol ujął dwóch nietrzeźwych mężczyzn przy bloku nr 10, którzy przyznali się do wybicia przedniej szyby baru. Zostali zatrzymani i po konsultacji z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji zostali przewiezieni do izby wytrzeźwień w Sosnowcu z zastrzeżeniem do dyspozycji dąbrowskich policjantów – mówi Tomasz Grabiwoda.

15 grudnia otrzymali informację, że przy bloku przy ul. Kasprzaka 64 od dłuższego czasu stoi nietrzeźwy mężczyzna. Prawdopodobnie ma problemy z poruszaniem się i opiera się o znak drogowy. Tymczasem na miejscu patrol zastał mężczyznę, który był poszukiwany przez policjantów (zgłoszono zaginięcie dzień wcześniej). Mężczyzna sprawiał wrażenie osoby z zanikiem pamięci, nie wiedział gdzie się znajduje, nie pamiętał pełnych danych. Powiadomienie dotarło do oficera dyżurnego KMP, który następnie powiadomił córkę mężczyzny, a to go odebrała.

Bardzo pomocny w codziennej służbie jest również monitoring miejski, obejmujący m.in. główne ulice, chodniki, przejścia podziemne, place i parki. W sumie w 2021 roku dzięki kamerom ujawnionych zostało 1116 zdarzeń. Najwięcej – 706 dotyczyło nieprawidłowego parkowania, 233 bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, 51 spożywania alkoholu w miejscu do tego nieprzeznaczonym, 29 miało związek z rozbojami i kradzieżami, 21 z dewastacją mienia.

Musisz to wiedzieć

- Dzięki kamerom 25 lutego po godz. 20 udało się zauważyć na ulicy Kościuszki pobudzonego mężczyznę, który kopie i uderza w drzwi placówki Poczty Polskiej. Następnie mężczyzna ten udał się w górę ulicy Kościuszki, dewastując rolety w jednym ze sklepów. Wysłany na miejsce patrol straży miejskiej poskromił agresję i zatrzymał mężczyznę – relacjonuje Tomasz Grabiwoda.

14 marca 2021 roku o godzinie 3 na ulicy 3 Maja przed klubem muzycznym operator kamer monitoringu zauważył szarpaninę grupy około 30 osób. Podczas zdarzenia doszło do zniszczenia koszy oraz podpalenia krzewu. Na widok patrolu grupa rozbiegła się. Na miejscu strażnicy miejscy zastali dwójkę mężczyzn, jednego z urazem głowy i drugiego z urazem nosa. Została im udzielona pomoc oraz wezwany został zespół ratownictwa medycznego.

Z kolei 8 czerwca 2021 roku przed godziną 24 pełniący służbę operator monitoringu zauważył czterech mężczyzn zaczepiających przechodnia. Mężczyzna zaczął uciekać, ale został dogoniony przez osoby na wysokości placówki Poczty Polskiej, następnie przewrócony oraz dotkliwie pobity. Dodatkowo napastnicy zabrali poszkodowanemu plecak. Wysłany na miejsce patrol po pościgu ujął jednego z mężczyzn, posiadającego przy sobie plecak poszkodowanego. Następnego dnia operator monitoringu rozpoznał w centrum miasta jednego z mężczyzn, biorącego udział w rozboju. Patrol straży miejskiej szybo go zatrzymał. Trzeci z napastników został zauważony dzięki monitoringowi na osiedlu Manhattan. Informacja trafiła do policjantów, którzy zatrzymali tego mężczyznę.

4 lipca 2021 roku przed godziną 2 w nocy operator monitoringu zauważył jak poruszający się chwiejnym krokiem mężczyzna wchodzi do bramy prowadzącej do placówki Poczty Polskiej przy ulicy Kościuszki. Po chwili wybiegł stamtąd z motocyklem. Próbował go odpalić, ale bezskutecznie, więc porzucił maszynę. Próba kradzieży miała jednak swoje konsekwencje, bowiem mężczyzna został zatrzymany na ul. Bandrowskiego, a potem przekazany policjantom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Trzaskowski zarobił mniej niż wiceprezydenci Warszawy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie