Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami firma Bose, znana z produkcji wysokiej jakości sprzętu audio, wprowadziła na rynek... okulary przeciwsłoneczne. Bose Frames nie są jednak zwykłymi okularami.

To tak naprawdę urządzenie audio, które współpracować ma między innymi z głosowymi asystentami, takimi jak Asystent Google czy Siri. Firma z Framingham chce ponadto uruchomić własną platformę rzeczywistości rozszerzonej – AR (Augmented Reality), więc okulary trafią zapewne wkrótce do programistów, ponieważ kluczową sprawą będzie integracja z najpopularniejszymi aplikacjami.

Głosowe wskazówki podczas nawigacji to tylko jedna z opcji dostępnych w Bose Frames.

Okulary mają bowiem informować o powiadomieniach, które otrzymujemy w smartfonie, umożliwiają prowadzenie rozmów telefonicznych, słuchanie muzyki. Urządzenie wkrótce wspierać też będzie gesty, na przykład potakiwanie głową. Okulary ułatwiać mają nie tylko podróżowanie czy przemieszczanie się po mieście, ale także naukę.

Zobacz galerię

Gadżet został wyposażony w moduł Bluetooth (do łączenia ze smartfonem), GPS, mikrofony i miniaturowe głośniki wbudowane w zauszniki. Lekkie, bo ważące 45 gramów, urządzenie korzysta ze specjalnego, dziewięciosiowego czujnika IMU, który - w połączeniu z modułem GPS - lokalizuje użytkownika i „odgaduje” jego ruchy. „Sterowanie” okularami ułatwia niewielki przycisk – jedno naciśnięcie odbiera połączenie lub rozpoczyna odtwarzanie muzyki, podwójne pozwala pomijać utwory, a dłuższe naciśnięcie uruchamia głosowego asystenta. Aby zmienić poziom głośności odtwarzania muzyki trzeba sięgnąć jednak po smartfon. Jest i aplikacja na Androida oraz iOS, znana tym, którzy korzystali już z urządzeń Bose, czyli Connect.

Akumulatory mają działać do trzech godzin przy nieprzerwanym odtwarzaniu muzyki i do 12 godzin w trybie czuwania. Okulary chronią przed promieniowaniem UVA i UVB, nie mają jednak filtra polaryzacyjnego. Do sprzedaży trafiły dwie wersje – klasyczna, Alto oraz zaokrąglona – Rondo. Cena? Niespełna 200 dolarów.

Twitter: @G_Lisiecki

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego