MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2023. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy? Jakie znaczenie ma to święto? Jak wyglądały i wyglądają procesje? Zobaczcie!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
W 2023 roku Boże Ciało przypada na czwartek, 15 czerwca. To moment, kiedy katolicka wspólnota gromadzi się na specjalnych procesjach, które wychodzą na ulice, aby publicznie świadczyć o swojej wierze w obecność Chrystusa w Eucharystii. Procesji towarzyszy wspólna modlitwa i śpiew.
W 2023 roku Boże Ciało przypada na czwartek, 15 czerwca. To moment, kiedy katolicka wspólnota gromadzi się na specjalnych procesjach, które wychodzą na ulice, aby publicznie świadczyć o swojej wierze w obecność Chrystusa w Eucharystii. Procesji towarzyszy wspólna modlitwa i śpiew. Marzena Bugała
Boże Ciało jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim. To dzień, w którym wierni oddają szczególną cześć Eucharystii, czyli Ciału i Krwi Chrystusa. Od dziesiątek lat organizowane są wtedy na ulicach miast uroczyste procesje, przygotowuje się też udekorowane kwiatami i roślinami 4 ołtarze. Kiedy wypada Boże Ciało w 2023 roku? Czy jest dniem wolnym od pracy? O co chodzi w tym święcie? Przygotowaliśmy praktyczne kompendium wiedzy oraz galerię pełną wyjątkowych archiwalnych zdjęć procesji ku czci Bożego Ciała.

Spis treści

Boże Ciało. Kiedy jest obchodzone?

W 2023 roku Boże Ciało przypada na czwartek, 15 czerwca. To moment, kiedy katolicka wspólnota gromadzi się na specjalnych procesjach, które wychodzą na ulice, aby publicznie świadczyć o swojej wierze w obecność Chrystusa w Eucharystii. Procesji towarzyszy wspólna modlitwa i śpiew.

W Boże Ciało odbywają się uroczyste msze święte, wspomniane już procesje z Najświętszym Sakramentem oraz dekorowanie ulic i ołtarzy kwiatami, roślinami oraz tak zwanymi kwietnymi dywanami. Jak przygotować taki dywan? Na drogach układane są główki lub płatki świeżych kwiatów. Niejednokrotnie tworzą one finezyjne wzory czy napisy, adekwatne do świętowanej okazji.

O co chodzi z Bożym Ciałem?

W kontekście Bożego Ciała chodzi o uroczyste upamiętnienie słów Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy przekazał apostołom, że chleb i wino, które spożywają, są jego Ciałem i Krwią. Podczas tej uroczystości, wierni katoliccy mają możliwość manifestacji swej wiary i oddania czci obecności Jezusa w Eucharystii.

Boże Ciało przypada w czwartek w 60 dzień po Wielkanocy. W tym dniu odbywają się procesje, w trakcie których Najświętszy Sakrament jest wynoszony z kościoła i przenoszony ulicami. To okazja do celebracji, adoracji i jednoczenia się wokół najważniejszych dogmatów katolickiej wiary.

Boże Ciało ma wiele różnych zwyczajów i tradycji w zależności od regionu i kraju. W niektórych miejscach organizowane są barwne procesje, w których uczestniczą kapłani, ministranci, wierni. Drogi, przez które przechodzi procesja, są dekorowane kwiatami, dywanami i girlandami.

W Boże Ciało odbywają się uroczyste msze święte, wspomniane już procesje z Najświętszym Sakramentem oraz dekorowanie ulic i ołtarzy kwiatami, roślinami
W Boże Ciało odbywają się uroczyste msze święte, wspomniane już procesje z Najświętszym Sakramentem oraz dekorowanie ulic i ołtarzy kwiatami, roślinami oraz tak zwanymi kwietnymi dywanami. archiwum DZ

Święto Bożego Ciała jest nie tylko okazją do pogłębienia wiary, ale także ma aspekty społeczne i kulturalne. W wielu miejscowościach organizowane są jarmarki, festyny, koncerty oraz różne wydarzenia towarzyszące, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Procesja na Boże Ciało

Procesje na Boże Ciało, znane też jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, są bardzo ważnym elementem. Organizuje się je, aby publicznie świadczyć o wierzeniach katolickiej społeczności. Wierni gromadzą się wokół kościoła i wyruszają w uroczystej procesji, niosąc Najświętszy Sakrament.

Podczas procesji, kapłani w asyście ministrantów i wiernych niosą monstrancję z konsekrowanymi hostiami, które symbolizują obecność Chrystusa w Eucharystii. Droga, po której odbywa się procesja, jest starannie przygotowywana i najczęściej przyozdabiana kwiatami.

Procesje na Boże Ciało mają wielkie znaczenie duchowe dla wiernych. To okazja do publicznego wyrażenia swojej wiary, oddania czci Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie oraz modlitwy za siebie i innych. Wierni w trakcie procesji śpiewają pieśni religijne, recytują modlitwy i wyrażają swoje pokłony wobec Eucharystii.

Organizacja procesji na Boże Ciało ma również aspekt społeczny. To czas, kiedy wspólnota katolicka jednoczy się wokół najważniejszych wartości i wydarzeń religijnych. Procesje są okazją do spotkania z innymi wiernymi, wymiany dobrych słów i pogłębienia więzi wierzeń i wartości wspólnoty.

Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego są 4?

Ołtarze na Boże Ciało są szczególnymi dekoracjami, które nieodzownie kojarzą się właśnie z tym świętem kościelnym. Jest ich zawsze cztery, przy każdym czytany jest fragment ewangelii. Czwórka to symbol biblijny: cztery ołtarze symbolizują cztery strony świata, są też cztery ewangelie.

Często na ołtarzach znajduje się upieczony chleb, symbolizujący pokarm dla duszy, czyli Eucharystię oraz winogrona i kielich -nawiązujące do wina, czyli krwi Chrystusa. Pojawiają się białe świece, obrusy, wstążki w kolorze żółtym, białym oraz niebieskim, dewocjonalia, a także dużo zieleni i kwiatów.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało jest ważnym świętem katolickim, jednak jego status jako dnia wolnego od pracy może różnić się w zależności od kraju i lokalnych przepisów.

W Polsce, Boże Ciało jest jednym z dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy.

W Polsce obchody Bożego Ciała mają charakter uroczystości państwowej. W tym dniu wiele instytucji publicznych, sklepów oraz większość przedsiębiorstw nie pracuje. Wierni katoliccy mają możliwość uczestniczenia w uroczystych procesjach, mszach świętych i modlitwach, które odbywają się w kościołach i na zewnątrz.

W przypadku podróży zagranicznych lub pracy w międzynarodowych firmach, warto sprawdzić lokalne przepisy dotyczące wolnego od pracy w dniu Bożego Ciała. W niektórych krajach może być konieczne skorzystanie z urlopu lub dostosowanie się do miejscowych zwyczajów i obowiązujących przepisów.

Boże Ciało na zdjęciach. Zobaczcie, jak wyglądały procesje kiedyś i dziś!

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

77. urodziny króla sucharów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni