Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2023 w Jaworznie. Spacer z Jezusem do ołtarzy czterech Ewangelistów po ofiarę, pokarm, nadzieję i pojednanie

Aneta Kasprzyk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Aneta Kasprzyk
Jaworznicki spacer z Jezusem do czterech ołtarzy Ewangelistów prowadził przez cztery symboliczne dary: ofiary, pokarmu, nadziei i pojednania. Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z radosnymi procesjami odbyły się w każdej dzielnicy miasta. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z procesji wiernych Kolegiaty pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Nie zabrakło sztandarów, orkiestry, górników, strażaków, krakowianek i krakowiaków oraz pierwszokomunijnych dzieci z dzwoneczkami i kwietnymi płatkami. Wierni do domów zabierali brzozowe gałązki.

Rok liturgiczny w kościele katolickim ma swoje szczególne dni. Jednym z najbardziej podniosłych jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem. Tradycja nabożeństwa z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy kultywowana jest w każdym mieście, wsi i dzielnicy. Ubrane na biało lub w stroje ludowe dziewczynki sypią płatki kwiatów, a chłopcy dzwonią dzwonkami. Nie inaczej było dzisiaj w wielu śląskich miastach, w tym w Jaworznie, gdzie procesje wędrowały uliczkami każdej z dzielnic. Uczestniczyliśmy w tym radosnym nabożeństwie wraz z wiernymi Kolegiaty pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w centrum Jaworzna.

Spacer z Jezusem ulicami Jaworzna do czterech ołtarzy

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny rozpoczęła msza święta o godzinie 10.30. Zakończyła ją tradycyjna procesja do czterech ołtarzy, która spod kolegiaty wyruszyła około 11.20.

- Dziękujmy za ten spacer z Jezusem, przy tak pięknej pogodzie, z lekkim wiaterkiem. On naprawdę z nami szedł ulicami naszego miasta. Wracając do domów, odpowiedzmy sobie na pytanie, jak często chadzam z Jezusem na spacer. Czy jest we mnie wiara w Eucharystię, czy z tą żywą wiarą przyjmuję Jezusa do serca - z tymi pytaniami zostawiał wiernych na koniec uroczystej procesji proboszcz jaworznickiej świątynni, który przewodniczył uroczystościom.

Czterech Ewangelistów, cztery dary ołtarza

Cztery ołtarze Bożego Ciała symbolizują czterech Ewangelistów. Przy każdym odczytuje się fragment z Pisma Świętego: Ewangelię Marka, Łukasza, Jana i Mateusza.

- Przyklękaliśmy przed czterema ołtarzami. Pierwszy symbolizował ofiarę, drugi pokarm, trzeci obietnicę i nadzieję na życie wieczne, czwarty prawdziwą jedność - przypominał zgromadzonym parafianom proboszcz.

Wierni podczas procesji mieli okazję wysłuchać przypowieści o chlebie radości i nadziei spotkania oraz pojednania u kresu ziemskiego życia.

Gałązki brzozy, strojne ołtarze i płatki kwiatów

Boże Ciało nie jest świętem stałym. W Kościele katolickim wypada 60 dni po Wielkanocy i obchodzone jest na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. W przeciwieństwie do Wielkiego Czwartku, Czwartek bożego Ciała ma charakter radosny. Na ołtarzach ustrojonych kwiatami i gałązkami drzew, zwłaszcza brzozy, wierni umieszczają świece, duchowe motta, obrazy i podobizny Jezusa oraz Maryi.

Pierwsze obchody Bożego Ciała miały miejsce we Francji w XIII wieku, Kościół wprowadził święto Bożego Ciała do liturgii w wieku XIV, od tego czasu obchodzone jest także w Polsce. Na liturgię nakładają się zwyczaje i wierzenia ludowe. Szczególne właściwości przypisywano zebranym z ołtarzy kwiatom i gałązkom. Utykano je w odrzwiach, ogrodach i na polach, by strzegły przed złem, chorobami i katastrofami. Dawniej robiono także wianki z ziół – macierzanki, mięty, rozmarynu, lubczyku, podbiału, rumianków, stokrotek.

Po poświęceniu wisiały przez całą oktawę w kościele, a po ośmiu dniach każdy zabierał swój wianek do domu. Przypisywano im cudowne właściwości i wykorzystywano je m.in. jako lekarstwa, a także wkładano pod fundamenty nowo budowanych domów. Tradycją związaną z Uroczystością Ciała i Krwi Chrystusa jest tez kultywowane do czasów współczesnych sypanie kwiatów przez dziewczynki pod stopy kapłana niosącego Hostię i dzwonienie w dzwonki lub bicie kołatkami przez chłopców. Ubrane w białe sukienki, bądź tradycyjne stroje np. krakowski, łowickie czy kaszubskie, dzieci sypią przed kapłanem idącym z monstrancją kwiaty. Najczęściej są to dzieci pierwszokomunijne.

W niektórych częściach tradycja procesji jest tak wielka, że układa się kwietne dywany, po których idzie kapłan z monstrancją. Kwiatami przyozdabia się też ołtarze i trasę procesji. Do tradycji zalicza się też zrywanie gałązek z drzewek, najczęściej brzózek, ustawionych przy ołtarzach. Według starych wierzeń gałązki mają magiczną moc, przynosząc dostatek i zdrowie. W Jaworznickiej procesji kwietne płatki sypały dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Eucharystię oraz młodsze, ubrane odświętnie lub w stroje krakowskie.

- Specjalnie zamawialiśmy oryginalny strój krakowski, szyty na miarę - zdradziła mama małego krakowiaka dumnie kroczącego w procesji.

Wierni po zakończeniu uroczystości licznie zabierali też ze sobą gałązki brzozy z ołtarzy.

- Listek należy nosić w portfelu na obfitość, resztę powiesić do zaschnięcia lub zatknąć w ziemię aby ponownie puściła korzenie i chroniła dom przed złymi mocami - instruowała Kazimiera Wacławek.

Zdjęcia z jaworznickiego spaceru z Jezusem znajdziecie w naszej galerii.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera