Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Boże Ciało" z szansą na statuetkę Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Dzieło Jana Komasy można znów zobaczyć w kinach

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Boże Ciało: polski kandydat do Oscara znów w kinach
Boże Ciało: polski kandydat do Oscara znów w kinach materiały promocyjne
Film „Boże Ciało" w poniedziałek otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Film Jana Komasy w najbliższy czwartek, 16 stycznia, będzie można zobaczyć w sieci kin Helios w ramach Kultury Dostępnej. Także katowicki Kinoteatr Rialto szykuje kilka pokazów polskiego kandydata do Oscara.

Film „Boże Ciało" w sieci kin Helios będzie można zobaczyć w najbliższy czwartek, 16 stycznia.

Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć tegorocznego polskiego kandydata do Oscara, będzie miał dwie szanse, by to nadrobić: o godzinie 13.00 oraz 18.00. Bilety kosztują 10 zł.

Z kolei w katowickim Kinoteatrze Rialto (ul. św. Jana 24) film "Boże Ciało" będzie można oglądać przez kilka dni.

  • 15 stycznia o godz. 20.00
  • 16 stycznia o godz. 15.00
  • 18 stycznia o godz. 15.15
  • 20 stycznia o godz. 15.45
  • 21 stycznia o godz. 15.30
  • 22 stycznia o godz. 15.30
  • 23 stycznia o godz. 15.30

O szansach filmu "Boże Ciało" opowiadał Marcel Sławiński, który dzień po ogłoszeniu tak zwanej "krótkiej listy" pretendentów do oscarowych nominacji, był gościem naszego programu ""@Zachodni Gości".

- "Boże Ciało" to film bardzo mocny, interwencyjny, społecznie potrzebny. Jak się okazuje, nie tylko my go rozumiemy, bo kulturowo jest z nami związany. Ale jego wartość jest też dostrzegana na innych festiwalach, bo przecież ten film dostał już wiele nagród. Stąd głęboko wierzę, że jest potencjalna szansa na kolejny duży sukces - mówił Marcel Sławiński, scenograf m.in. nagrodzonego Oscarem filmu "Ida", który w tym roku dołączył do grona Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Marcel Sławiński o filmie „Boże Ciało"

„Boże Ciało" to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem.

Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej.

Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw…

„Boże Ciało" z sukcesem zdobywa już arenę międzynarodową, bowiem prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty. Polski kandydat do Oscara jest także obiektem zainteresowania wielu imprez filmowych – film otrzymał zaproszenia na około 60 festiwali.

Nie przegapcie

W planach jest również 8-odcinkowy serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza. Na początku listopada dzieło Komasy wzięło udział w The Contenders – wydarzeniu organizowanym przez portal Deadline. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez, która rozpoczyna sezon nagród w Stanach Zjednoczonych i jest ważną częścią każdej kampanii oscarowej.

Ogromny sukces filmu jest w dużej mierze zasługą charyzmatycznego Bartosza Bieleni – debiutujący w głównej roli aktor za swoją kreację zebrał już szereg nagród. Tylko na Festiwalu w Gdyni otrzymał dwa wyróżnienia: uhonorowano go „Kryształową Gwiazdę Elle”, a Onet obwołał „Odkryciem Festiwalu”. Odtwórca roli Daniela zdobył również „Złotego Szczeniaka” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu, a także nagrody dla najlepszego aktora: „Srebrnego Hugona” na a 55. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago oraz na festiwalach w Al-Dżunie w Egipcie i Bordeaux we Francji.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera