Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie 2020 w Będzinie i Czeladzi. Będą jarmarki i wspólne Mikołajki?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądał okres świąteczny w Będzinie i Czeladzi przed rokiem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądał okres świąteczny w Będzinie i Czeladzi przed rokiem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia w miastach zagłębiowskich będą wyglądały inaczej niż rok temu. Co się zmieni? Czy będą bożonarodzeniowe jarmarki?

Mają nadzieję, że Jarmark Bożonarodzeniowy uda się zorganizować**

W Będzinie tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy od lat przyciągał prawdziwe tłumy na bulwary Czarnej Przemszy. Co roku nie brakowało konkursów, zdjęć w świątecznej oprawie oraz mnóstwa stanowisk handlowych z przeróżnymi bombkami, stroikami, specjałami na bożonarodzeniowe stoły. Jak będzie tym razem?

- Jarmark Bożonarodzeniowy wpisał się na stałe w kalendarz bożonarodzeniowych wydarzeń w Będzinie, dlatego mocno wierzymy, że odbędzie się również w tym roku. Procedury organizacyjne już ruszyły, jednak to czy ostatecznie wydarzenie dojedzie do skutku będzie zależało od sytuacji epidemicznej. Ostatnich kilka miesięcy nauczyło nas, że niczego nie można planować na pewno, jak również gotowości do szybkich decyzji i szukania alternatywnych form i sposobów działania – podkreśla Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Iluminacji świątecznych nie zabraknie**

To, co jest pewne, to fakt, że w tym roku w miejskiej przestrzeni nie zabraknie bożonarodzeniowych symboli, wiszących świetlnych dekoracji przy latarniach, a także projekcji świątecznych iluminacji na fasadach najbardziej charakterystycznych budynków Będzina.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

- Dekorowanie miasta powinno zakończyć się w pierwszym tygodniu grudnia. Zakres, jak i przewidywany koszt świątecznych dekoracji będzie podobny jak w ubiegłym roku. Szykujemy także kilka niespodzianek związanych z Mikołajkami i okresem świątecznym, ale na razie nie chcemy zdradzać ich szczegółów – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek.

W ubiegłym roku łączny koszt świątecznego strojenia Będzina z utrzymaniem świątecznych ozdób wyniósł 180 tys zł. Wtedy pojawiło się 197 ozdób świątecznych w formie przewieszek przez ulicę, ozdobników 2D na bazie stelaża aluminiowego oraz ozdobników 3D okalających słupy oświetleniowe, dwa komplety sztucznych choinek, dekoracja wolnostojąca – zaprzęg reniferów z saniami i Mikołajem, dekoracja wolnostojąca – prezent, 15 choinek żywych (wysokość 6-9 m., dekoracja 8 drzewek - wysokość około 4,5 m (przed budynkiem UM).

Ozdobniki zostały rozmieszczone m.in. na ulicach: ul. Czeladzkiej, ul. Modrzejowskiej, ul. Potockiego, rondzie Unii Europejskiej, ul. Bema, ul. Gzichowskiej przy Muzeum, skrzyżowaniu „Nerka”, al. Kołłątaja, rondo JP II, Górze Zamkowej, ul. 11 Listopada, Placu Kolei Warszawsko Wiedeńskiej, ul. Śmigielskiego, ul. Zwycięstwa, ul. Sznajdera, ul. Pokoju, w Grodźcu przy Ośrodku Kultury, skrzyżowaniu Miłosza/ Wolności, skrzyżowaniu Mickiewicza/ Barlickiego, ul. Jesionowej, ul. M. Konopnickiej, ul. Wolności, ul. Szymborskiej, ul. Małachowskiego, ul. Kościuszki, ul. Piłsudskiego, ul. Pileckiego, Placu 3 Maja, ul. Piastowskiej, ul. Krośnieńskiej, ul. Barlickiego, ul. Piłsudskiego (od ronda do stadionu).

Nowo kupione ozdobniki pojawiły się na ulicach: ul. Czeladzkiej, ul. Małachowskiego, ul. Piłsudskiego, ul. Modrzejowskiej, rondzie UE, ul. Bema, ul. Gzichowskiej przy Muzeum, al. Kołłątaja, rondzie JP II, Górze Zamkowej, ul. 11 Listopada (od ronda UE do skrzyżowania z DW 910), Placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, ul. Śmigielskiego, ul. Zwycięstwa, ul. Pokoju, Grodźcu przy Ośrodku Kultury, ul. Jesionowej, ul. Potockiego, ul. Piastowskiej, ul. Krośnieńskiej. Łącznie to 101 nowych ozdobników.

W Czeladzi zrezygnowali z jarmarku, ale może będzie ślizgawka

W sąsiedniej Czeladzi zapadła już decyzja, że tym razem na rynku czy też w dzielnicy Piaski nie będzie świątecznego jarmarku. Co nie oznacza, że nie będzie w mieście czuć atmosfery Bożego Narodzenia.

- W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, zrezygnowaliśmy z organizacji jarmarku. Warto jednak podkreślić, że na terenie naszego miasta nie zabraknie tradycyjnych iluminacji świątecznych – tłumaczy Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi. - W poprzednich latach obraliśmy strategię polegającą na ich systematycznym zakupie, dzięki czemu w tym roku nie musimy szukać środków finansowych na dzierżawę tego typu instalacji. Cały czas rozważamy, czy w naszym mieście pojawi się otwarta ślizgawka. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych dni, a sporo będzie zależeć od opinii sanepidu – dodaje.

W ubiegłym roku pojawił się nowy element wystroju świątecznego Czeladzi. To choinka, która stanęła na środku nowego, niedawno oddanego do użytku, ronda na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Kombatantów. Ufundowana została przez firmę Eurovia, która realizuje największą inwestycję w historii miasta, obejmującą budowę dwóch centrów przesiadkowych i sieci ścieżek rowerowych.

Podobnie jak w kilku poprzednich latach przyozdobione zostały lampy przy ulicach: Katowickiej, Legionów, 1 Maja, Bytomskiej przy rynku, Szpitalnej, 17 lipca i Nowopogońskiej na Piaskach. Sztuczne choinki ponownie rozbłysły na Placu Viannaya i na osiedlu Piłsudskiego. Oświetlonych zostało też kilka choinek naturalnych, w tym dwa duże drzewa znajdujące się przed Urzędem Miasta, przy którym tradycyjnie w okresie świątecznym oświetlana jest też fontanna. Przyozdobione były też lampy przy schodach prowadzących do urzędu, a na elewacji budynku pojawi się maping. Na placu Konstytucji zaświeciła się czerwona bombka o średnicy trzech metrów, a przed Muzeum Saturn przy ul. Dehnelów świątecznie oświetlona została fontanna.

Na rynku starego miasta, podobnie jak w poprzednich latach pojawiła się duża choinka, podświetlane sanie ciągnięte przez renifera, witrażowa szopka i dwie świetlne fontanny. Nową ozdobą stała się świąteczna pocztówka, przy której mieszkańcy mogli sobie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Ozdobione świątecznym oświetleniem były drzewa rosnące przy rynku i w jego okolicach. Naprawione i uzupełnione zostały wszystkie elementy wykorzystywane w iluminacji świątecznej w poprzednich latach.

Z kolei w Parku Kościuszki, znajdującym się naprzeciwko budynku Urzędu Miasta, powstała w 2019 roku wioska świętego Mikołaja, wokół której stanęło 10 choinek o wysokości 2,5 m i dziesięć małych podświetlonych, pięknie wymalowanych przez pracowników urzędu domków. Dominująca była 4-metrowa, podświetlana postać świętego Mikołaja. Wszystkie ozdoby rozbłysły w mieście 6 grudnia o godzinie 16.00, kiedy to do swojej wioski przybył św. Mikołaj.

Łączny koszt wydatków na świąteczne dekoracje wyniósł w 2019 roku około 100 tysięcy złotych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera